Türkiye’de Felemenkçe/Hollandaca Bilenlerin Çalışabileceği Meslekler

2023-05-06 —

Günümüzün rekabetçi iş piyasasında, birçok işveren farklı bir dil konuşabilen bireyler arıyor. Artan küreselleşme ile, sınırlar arasında iletişim kurabilen insanlara olan talep her zamankinden daha fazla. Türkiye ve Hollanda arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler de göz önüne alındığında Hollandaca da Türkiye’deki iş alımlarında rağbet gören diller arasında yer almaktadır.

Dünyada ana dili Hollandaca olan yaklaşık 23 milyon ve ikinci dili Hollandaca olan yaklaşık 4 milyon insan var. Hollandaca; Hollanda, Belçika, Surinam’da ve aynı zamanda Karayipler’deki Aruba, Curaçao ve St Maarteen gibi en egzotik adalardan bazılarında da resmi dildir. Bu da dünyada Hollandaca konuşan pazarın çok büyük olduğu ancak Hollandaca konuşan insan sayısının çok olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle Hollandaca konuşan biri olarak çeşitli iş imkanları bulabilirsiniz.

Bu yazıda sizin için Hollandaca konuşarak Türkiye’de çalışabileceğiniz en iyi mesleklerden bazılarını listeledik.

1. Çağrı Merkezi Temsilcisi

Hollandaca biliyorsanız, Türkiye’de en rahat ve kısa sürede bulabileceğiniz ilk iş imkanı çağrı merkezi şirketleri olacaktır. Türkiye’de oldukça yaygınlaşmış olan çağrı merkezi sektöründe Hollandaca bilmek size kolaylıkla iş imkanı sunacaktır. Üstelik birçok çağrı merkezi şirketi diplomanıza bakmaksızın, iyi derecede Hollandaca bilmeniz ve iletişim becerilerinizin kuvvetli olması koşulunda sizi işe alacaktır.

2. Müşteri Temsilcisi

Günümüzde birçok işletme, müşteri deneyimini iyileştirmek için çeşitli kaynaklara başvurmaktadır ve yurtdışı bağlantılı firmaların da bağlantıda oldukları ülkedeki müşterilerle iyi iletişim kurabilmesi oldukça önem arz etmektedir. Merkezi Hollanda’da olan ancak Türkiye’de de faaliyetlerine devam eden şirketlerden bazıları da telekomünikasyon sektöründe yer alıyor. Hollandaca bilen biri olarak, Türkiye’deki birçok telekomünikasyon şirketinde müşteri temsilcisi olarak iş bulabilirsiniz.

3. Turist Rehberliği

Türkiye, doğal ve kültürel güzellikleriyle çok fazla turist çeken bir ülke konumunda yer almaktadır. Bu nedenle Türkiye’ye turizm amaçlı gelen Hollandalı misafirlere rehberlik hizmeti sağlamak sizin için oldukça keyifli bir iş imkanı olabilir.

4. Tercümanlık

Global tercüme hizmetleri, iki dil arasında köprü görevi gördüğü için çok önemlidir. Tercümanlar iki dili, iki farklı kültürü ve çok farklı iki insanı birbirine bağlar. Bu nedenle tercümanlık her zaman çok önemli ve yaygın bir meslektir. Türkiye’de sözlü ya da yazılı; yüz yüze ya da çevrimiçi olarak Hollandaca tercümanlık/çevirmenlik hizmeti vermek sizin için hem kolay hem de zevkli bir iş seçeneği olabilir.

5. Dijital Pazarlama Uzmanı

İletişim, iyi bir pazarlama stratejisinin temelidir. Hedef kitlenin dilini konuşmak, mesajı iletmeyi kolay hale getirecektir. Bu nedenle herhangi bir dijital pazarlama faaliyeti, hedef kitlenin kullandığı ve rahat hissettiği dilde yürütüldüğünde daha iyi sonuçlar verecektir. Pazarlama alanında kendinize güveniyorsanız ve bu alanda yetkinseniz, Türkiye’de Hollanda ile yürütülen pazarlama faaliyetlerinde dijital pazarlama uzmanı olarak kariyerinize yön verebilirsiniz.

6. Saha Araştırmacısı

Saha araştırmacıları, sahada veri toplayan ve kurumları için derleyen profesyonellerdir. Herhangi bir proje kapsamında pazar yeri ile ilgili gerekli araştırmaların yapılması için ilgili pazar yeri ile iletişim oldukça önemlidir. Burada iki dil bilen bir konuşmacı devreye girer. Yani siz! Türkiye’de, Hollanda bağlantılı bir saha araştırmacısı olabilir ve iki dil arasında köprü kurabilirsiniz.

7. Ürün Yerelleştirme Yöneticisi

Dünyanın en büyük hamburger satıcısı olan McDonald’s’ın Hindistan’daki menüsünde Big Mac olmadığını biliyor muydunuz? Bunun yerine, sığır eti içermeyen bir varyasyon olan Maharaja Mac’i satışa sunmuşlardır. Bunun nedeni, Hindistan’da ineklere saygı gösterilmesi ve şirketin hizmet ettikleri insanların dini inançlarına hakaret etmek istememesidir. McDonald’s gibi yüksek standartlı bir şirket bile ürünlerini pazar yerine göre uzmanlaşmıştır.
Ürün araştırma, geliştirme ve pazarlama sürecinde bu ürünleri doğru bir şekilde kullanıma sunmak için bir yerelleştirme yöneticisine ihtiyaç vardır. Sadece dili konuşan değil, aynı zamanda ilgili ülkedeki insanların kültürünü ve hassasiyetlerini de yakından anlayan biri bu işte mükemmel olabilir.
Türkiye’de, Hollanda’dan ithalat yapan bir firmada ürün yerelleştirme yöneticisi olarak çalışmak kulağa oldukça hoş geliyor.

Hollandaca iş bulabileceğiniz meslekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için sitemizde bulunan ‘Çağrı Merkezinde Sık Sık Kullanılan Kısaltmalar Nelerdir?’ adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments