Almanca Call Center’da Çalışmak İçin Askerlik Hizmetini Tamamlamış Olmak Şart Mı?

Çağrı merkezlerini de bünyesinde barındıran iletişim ve bilişim sektörü son zamanların çok fazla talep gören sektörleri arasındadır. Bulunduğu ülkenin istihdam oranını arttırarak vatandaşa hizmet verebilen call centerlar, aynı zamanda işletmeler ve müşteriler arasında kurulmuş sağlam bir köprü olmayı başarmıştır. Cinsiyet farkı olmaksızın bu işte çalışabilen bireylerden erkek olanların askerlik gibi sıkıntıları yaşama olasılıkları çok daha yüksektir. Peki, Almanca call center’da çalışmak için askerlik hizmetini tamamlamış olmak şart mıdır? Bugünkü yazımızda sizlerle askerlik zorunluluğu hakkında konuşacağız.

Askerlik Konusu Firmadan Firmaya Değişebiliyor

Erkeklerin belirli bir yaşa gelip, belirli eğitimlerini tamamladıktan sonra iş hayatına geçebilmeleri söz konusudur. Fakat bu cinsiyet için konulan askerlik zorunluluğu çoğu zaman bireyleri işlerinden edebilmektedir. Belirli bir yaşa gelmiş her erkeğin, zaruri bir hal bulunmadığı takdirde, vatanına olan askerlik görevini ödeme yükümlülüğü vardır. Dolayısıyla erkekler için iş bulma ve hayatını düzene koyma aşamaları genelde askerlik sonrasına atılmaktadır. İşverenler, işe aldıkları personellerin belirli bir süre iş yerine hizmet ettikten sonra verim alınacak zamanda işi bırakıp askere gitmelerini pek hoş karşılamamaktadırlar. Dolayısıyla çoğu iş görüşmesinde erkek bireylere sorulan genel sorulardan biri askerlik hizmetini tamamlayıp tamamlamadığıdır.

Call Center’larda Askerlik Hizmeti Tamamlama Zorunluluğu

Neredeyse her sektörde olduğu gibi call center sektöründe de bireyler işe girdikten sonra kendini geliştirip, terfi alma imkanına sahiptirler. Merkezden merkeze değişebilmekte olup bazı call centerler ön lisans diplomasıyla kabul ederken, bazıları başvuru sürecinde lisans diploması istemektedirler. Call centerlar müşteri ile birebir iletişim içerisinde oldukları için nitelikli ve donanımlı çalışanlara ihtiyaç duymaktadır. Erkekler için zorunlu olan bu askerlik süreci işletme verimliliğine gölge düşürebileceğinden dolayı işverenler, işe alım sürecindeki erkek bireylerin askerlik görevini tamamlamış olmalarını zorunlu tutmaktadırlar. Askerlik görevini süreli, bedelli ya da sivil kamu ve kuruluşlarında tamamlayan bireyler, ikamet ettikleri yere yakın olduğu, vardiyalı çalışma sistemine uyum sağlayabildiği, belirli bilgisayar programlarına iyi bir derecede sahip olduğu takdirde call center birimlerine iş başvurusu yapabilmektedir.

Almanca call center ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye sitemizde bulunan Almanca Call Center’da Kendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? adlı makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için