Almanca Call Center’da CRM Nedir?

Günümüzde dünyanın küresel bir köye dönüşmesiyle yükselen talep yoğunluğu şirket ve istihdam sayısını arttırmaya başlamıştır. Bu nedenle her firma müşteri ilişkilerini daha da güçlendirmek adına birebir iletişim sağlayabilecek call center birimleri kurma yoluna gitmişlerdir. Kısa bir süre içerisinde neredeyse tüm dünyada kullanılmaya başlanan call center Almanya’da da tercih edilen geniş bir müşteri iletişim aracıdır. Arz ve talebi dengede tutan asıl etken müşteri olduğu için, firmalar üründen ziyade müşteri odaklı çalışmaya özen göstermeye başlamışlardır. CRM (Customer Relationship Management) bu dengeyi sağlayabilecek en temel etmenleri bünyesinde barındıran bir sistemdir.

CRM Nedir?

Türkçe karşılığı ‘müşteri ilişkileri yönetimi’ olan CRM, temel olarak müşteri isteklerine göre yeni stratejiler geliştirmektir. CRM küçük büyük fark etmeksizin tüm firmalarda kar oranını arttırma amacıyla kullanılan yazılımların temel adıdır. CRM’in asıl amacı müşterilerin ihtiyaç ve taleplerine eş zamanlı ve tutarlı yaklaşımlar göstermek, onları anlamak ve onlara doğru ürünü, doğru yerde, doğru zamanda ve doğru fiyatla sunmaktır. Etkin bir şekilde yönetilen CRM yazılımları ve call center birimleri müşteri sayısını sabit tutmakta başarılı olabileceği gibi aynı zamanda da yeni müşterilere kapı açar.

Almanca Call Center’da CRM Ne İşe Yarar?

CRM, müşteri bilgilerini saklı tutmanın yanı sıra, satış oranlarının kontrolüne ve satış kampanyalarının daha planlı bir şekilde aktarılmasına yardımcı olur. CRM sistemi sayesinde firmalar müşterilerin ne sevdiğini, ne satın aldığını, hangi ürüne ne kadar ücret ödemeye razı olduklarını öğrenme fırsatı bulurlar. Call centerlar ise CRM’in müşterilerle direkt iletişim kurabilmeleri için en yararlı birimleridir.

Almanya’daki Call Centerlarda CRM

1970’lerde ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmaya başlanan call center birimleri zamanla tüm Avrupa’ya, oradan ise tüm dünyaya yayılmıştır. Avrupa’nın modern ve önde gelen ülkelerinden biri olan Almanya’da da call center hizmetleri olağanüstü hızla büyümeye devam etmektedir. Almanya, bünyesinde bulunan kendi vatandaşlarına olduğu gibi, yabancı uyruklu kişilere de etkili bir şekilde call center hizmeti verebilmektedir. Ekonomik dengelerdeki değişim ve küreselleşme ile müşteri daha da bilgilenmiş ve bu da firmaların dikkatini müşterilere odaklamasına olanak sağlamıştır. Almanya’daki CRM yazılımlarına sahip call center birimleri müşterilerle olan iletişimlerini daha kaliteli, daha kontrollü ve daha etkin şekilde kullanarak hizmetlerini ehlileştirmiş, firmalar ve müşteri arasındaki köprüyü kurmayı başarmıştır.

Almanca Call Center hakkında daha ayrıntılı bilgi için sitemizde bulunan Almanca Call Center Kariyerinize Başlamak Için Yapmanız Gerekenler Nelerdir? adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için