Almanca Call Center’da İşe Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken Terimler

2023-06-22 —

Çağrı merkezi sektörü köklü tarihi ve geniş alanlara yayılan hizmet hacmiyle içersinde farklı disiplinleri barındıran sektörlerden birisi. Durum böyle olunca da sektör kendisi için ayrıca bir sözlük oluşturacak kadar fazla terimi beraberinde getiriyor. Özellikle Almanca Call Center’da işe başlayacak yeni adaylar içinse bu durum zihin karmaşasına yol açabiliyor. Biz de bu yazımızda sektörle ilgili kelime hazinenizi geliştirmeniz ve Almanca Call Center’daki yeni işinize başlamadan önce bilmeniz gereken terimleri sizler için derlemek istedik.

Wallboard 

Almanca Call Center’da en temel terimlerden birisi olan ‘’wallboard’’ çağrı merkezlerinde bekleyen müşterilerin sayısının gösterildiği bir panodur. Mevcut iş planı bu panoya göre yönetilir. Bekleyen müşteri sayısı eğer çok fazla ise anlık stratejiler geliştirilerek o an için müşteri temsilcisi sayısı destek ekipler yardımıyla artırılır. Ayrıca bu pano sayesinde kaç kişinin görüşme yaptığı ve kaç çalışanın sistemde çevrimiçi olduğunu görebilirsiniz. 

Queue

Queue terimini çağrının müşteri temsilcisine iletilmeden önce beklemeye alındığı havuz olarak tabir edebiliriz. Özellikle sesli yanıt sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte sıkça kullanılan bu terimle fazlasıyla karşılaşacaksınız.

Service Level

Gelen çağrıların müşteri temsilcisi tarafından karşılanmasına verilen genel bir terim.

Mute Button

Akıllı telefonlarımızda bulunan ‘’sesi kapat’’ tuşuyla aynı görevi gören mute tuşu çağrı merkezi terimleri arasında sıklıkla kullanılanlardan. Kısacası, müşteri temsilcisinin işlemleri yaparken karşı tarafa sesinin gitmesini engelleyen bir telefon tuşu özelliği.

Logged In – Logged Out

Bu terimlerden çağrı merkezi çalışanlarının çağrı merkezinin sitemine girdiğini ve çıktığını ifade eder. Terimlerin adlarından anlaşıldığı üzere ‘‘Logged In’’ giriş yapmak ‘’Logged Out’’ çıkış yapmak.

Erlang C

Bir saat içersinde sisteme genel toplam çağrı sayısını, bir müşteri temsilcisinin ortalama çağrı yanıtlama süresini ve çağrı süresini ve de müşterilerin görüşmeye başlamadan önce kaç dakika beklediğini gösteren terimdir.

Call Load Forecast

Sesli yanıt sistemlerinin olduğu çağrı merkezlerinde sıkça karşılacağınız bu terim sesli yanıt sistemine gelen çağrı oranını tahmini olarak belirler.

Call Flow

Müşterilerin operatörlere bağlanmak için sıklıkla yaptığı çağrı merkezine gelen çağrıların ilgili departmanlara yönlendirilmesini ve bekletilmesini ifade eden terimdir.

Average Hold Time

Müşterilerin müşteri temsilcisine ve ilgili hizmete ulaşana kadar beklediği süreyi ifade eden terimdir.

Automatic Call Distribution

Çağrıların otomatik olarak dağılımını gösteren terime verilen addır.

Automatic Call Cost

Bir çağrının çağrı merkezine ortalama maliyetini gösterir.

Lost Call

Müşterilerin yine sıklıkla yaptığı davranışlardan birisi olan, sesli yanıt sistemi arandığında müşteri temsilcisine ulaşılmadan sonlandırılan çağrıların tümü.

Diversion

Müşteri temsilcilerinin çağrı hattında login olmasına rağmen yemek ve ihtiyaç molasına çıktığını ifade eden terimdir.

After Call Work

Müşteri temsilcilerinin müşteri ile yapmış olduğu görüşmeden sonra müşteriyle ilgili gerekli işlemleri yerine getirmek için çağrı hattı dışında kullandığı süreyi ifade eden terimdir.

Almanca Call Center ile ilgili bilmeniz gereken genel terimlerin bir kısmını sıraladık. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak veya tüm terimleri gözden geçirmek isterseniz internet üzerinden ufak bir araştırma yapmanızı öneririz. Almanca Call Center’daki yeni işinizde şimdiden bol şanslar!

Almanca Call Center hakkında daha fazla bilgi almak için Almanca Çağrı Merkezinde Çağrı Karşılama Dışındaki Pozisyon Ve Görevler Nelerdir? konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ferhat islam
Ferhat islam
4 yıl önce

İch schpreche 50 prozend deuch ist das genug für ihnen