Almanca Call Center’da Telefonda Satış Teknikleri Nelerdir?

2021-12-13 —

Almanca call centerda içinde pek çok püf noktası barındıran müşteri temsilcilerinin çeşitli iletişim incelikleri, ikna edici ve güven verici sözler kullanarak gerçekleştirdikleri telefonda satış teknikleri söz konusu.

Yüz yüze satış yani sıcak satışta olduğu gibi telefonda satış yani soğuk satışta da aynı satış teknikleri ve ikna edici sözler kullanılabilir. Telefonda satış tekniklerinde izlenecek yollar sırayla şöyle olmalıdır:

  1. İhtiyacı belirle
  2. İhtiyacı giderecek ürünü tanıt
  3. Özellikle ve fayda sun
  4. İtirazları cevapla
  5. Fiyat sun ve ödeme çözümleri üret
  6. Satışı bitir

Telefonda satış teknikleri dataların elde ediliş sürecine ve aranma sebebine göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple öncelikle aranan kişi telefon bekliyor mu, müşteriyi biz mi arıyoruz yoksa gelen çağrıyı mı yanıtlıyoruz ve arayacağımız data nereden geldi sorunlarına cevap vermek gerekiyor.

Aramayı Almanca call center yapıyorsa eğer en uygun saatler 11.00-18.00 arası. Arama yaparken öncelikle karşı tarafa selam vererek ve nereden, ne amaçla aradığınızı açıklayarak kendinizi tanıtın. Telefonda satış amacıyla aradığınızı açıkça dile getirmek ve karşınızdaki potansiyel müşteriye karşı dürüst olmak sizi bir adım öne çıkarır. Konuşmaya asla “Müsait misiniz?” sorusuyla başlamayın, cevap çoğu zaman olumsuz olacak ve arama orada sona erecektir. Potansiyel müşteriye ürün ve hizmetlerinizden bahsederek kendilerine uygun ürün ve hizmetler konusunda bilgi almasını sağlayabilir ve bu şekilde satışa ikna edebilirsiniz.

Müşteri Almanca call centerı kendisi arıyorsa ve çağrı hiçbir santralden geçmeden direk size geliyorsa, telefonu “alo, efendim, buyrun” şeklinde açmayın. Telefona direk olarak firmanızı ve kendinizi tanıtarak yanıtlayın, böylece arayan kişiye doğru yeri aradığını teyit etmiş olursunuz. Karşı tarafın ismini öğrenin ve konuşmaya ismiyle hitap ederek devam edin. Hangi konuda bilgi veya hizmet almak için aradığını öğrenin ve kendisine sadece bu konuda bilgi akışı sağlayın, potansiyel müşteriyi gereksiz bilgilere boğmak sizin için bir eksi olacaktır.

Almanca call centerda telefonda satış tekniklerinin olmazsa olmaz temel kurallarını ise şöyle sıralayabiliriz:

­- Samimi ve canlı bir ses tonuyla konuşun.

– Çok hızlı konuşmayın.

– Senaryo ezberlemiş gibi tek düze konuşmayın.

– Aramadan önce ne söyleyeceğinizi planlayın ve prova yapın.

– Tanıttığınız ürün konusunda tüm bilgilere hâkim olun.

– Sadece kendiniz konuşmayın, karşı tarafa da konuşmayı için fırsat tanıyın ve hatta sorular sorarak konuşmalarını sağlayın.

– CRM ile aranacak kişinin firmanızla geçmişini iyice inceleyin, ne tür hizmetler almış, kaç kez görüşme yapılmış ve hangi konularda görüşülmüş sorularının cevaplarını öğrenin.

Almanca call centerda telefonda satış tekniklerini ele aldığımız bu yazımızı okudunuz ve Stressiz bir çalışma Ortamında çalışmak istiyorunuz O zaman Çağrı Merkezlerinde Stressiz Bir Ortam İçin Bilmeniz Gerekenler konulu makalemizi okumalısınız.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Aytac
Aytac
4 ay önce

Hallo bitte um infır über die Konditionen als Call Center Agent