Almanya’dan Kesin Dönüş Yapan Kişilerin Hayat Standartlarında Neler Değişiyor?

2021-10-14 —

Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Almanya endüstri, otomotiv ve turizm sektörünün öncüsü olma niteliği taşıyor. Gelişmişlik düzeyi sadece bu sektörlerde sınırlı kalmayan Almanya’da hayat standartlarının da oldukça yüksek olduğu herkesçe bilinen bir gerçek. Ekonomik açıdan yaşam düzeyinin Türkiye’nin çok ötesinde olduğunu Almanya’da kazanılan asgari ücretin Türkiye’de üst düzey bir yöneticinin veya bir doçentin maaşına eşdeğer olması açıkça ortaya koyuyor. Bu da Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapan kişilerin hayat standartlarında ciddi anlamda değişiklikler olduğunu gösteriyor.

Türkiye’de Sizi Daha Rahat İş Koşulları Bekliyor

Almanya ve Türkiye’deki İş Hayatındaki farklar ile karşılaşmak mümkün.  Çoğu zaman Almanya denince akla direk kural, sistem ve düzen kelimeleri geliyor. Almanlar hem iş hayatında hem de sosyal hayatlarında kurallara özen göstererek sistemli bir hayat sürdürmeyi tercih ediyorlar. Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapan birinin çalışma ve mola saatleri kırmızı hatlarla çizilmiş bir iş hayatından, görece daha esnek çalışma saatlerine sahip olan Türkiye’deki iş hayatına adapte olması biraz zor olabilir. Ancak daha rahat bir çalışma ortamı hayali kuran birisi için Türkiye daha cazip taraf oluyor.

Almanya Kişisel Özgürlükler Konusunda Bir Adım Önde

Özgürlükler ülkesi dendiğinde akla ilk olarak ABD gelse bile Avrupa da artık kişisel özgürlükler konusunda en çok sesi çıkan taraflardan biri. Almanya düşünce özgürlüğü, cinsiyet özgürlüğü ve ifade özgürlüğü gibi kişinin hayat standartlarını en çok etkileyen konularda bireylere sınırsız haklar tanıyor. Kendilerini daha özgür hissettikleri bir ortamdan kişisel özgürlükler konusunda vukuatlı olan Türkiye’ye kesin dönüş yapanlar kısa süreli bir bocalama evresinden geçebiliyor. Ancak Almanya’da olmayan manevi desteği burada ailelerinden ve yakın arkadaşlarından görerek alışma sürecinin daha rahat geçirebiliyorlar.

Eşit Sosyal Haklar

Sosyal bir devlet olan Almanya’da yaşam, Türkiye’ye oranla çok daha kolay diyebiliriz. Almanya’da yaşayıp oranın vatandaşınız ve belirli bir sebepten dolayı işinizden ayrıldığınızı veya çalışamadığınızı varsayalım; devlet size şartsız koşulsuz işsizlik maaşı bağlamak zorunda. Maddi durumunuz yeterli değil ise devlet faturalarınızı dahi karşılamakla yükümlü. Eğer ailenizde çalışan hiç kimse yoksa ayrıca kira yardımı alabilir, çocuklarınız varsa eğer onlar için de para yardımı talep edebilirsiniz. Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapan birinin Türkiye’de de devletten işsizlik maaşı, çocuk yardımı gibi ödemeler talep etme hakkı bulunuyor ancak bunun Almanya’ya oranla daha zor bir süreç ve ödenen miktarın daha düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Satın Alma Gücü Düşüyor

Hayat standartlarının bir diğer önemli ayağı: satın alma gücü. Almanya’da çalışan birinin aylık temel ihtiyaçlarını karşılaması için günde en fazla 3-4 saat çalışması yeterli olurken Türkiye’de çalışma saati bazen 8 bazen de 13-14 saate çıkabiliyor. Almanya’da evinizin kirası kazanmış olduğunuz asgari ücretin %20’sine tekabül ederken, Türkiye’de bu rakam neredeyse %60’ı buluyor. Türkiye’de kullanmış olduğunuz enerji ve suya ödemiş olduğunuz para Almanya’da ödeyeceğiniz paranın bazen dört katı olabiliyor. Temel gıda maddelerinde Türkiye daha avantajlı konumda. Evinizin gıda alışverişini makul fiyatlara yapabiliyorsunuz. Özellikle taze sebze ve meyve fiyatlarının oldukça yüksek olduğu Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapan biri için burası adeta bir cennet.

Almanya’dan kesin dönüş yapan kişilerin hayat standartlarında hem olumlu hem de olumsuz bazı değişikliklerin söz konusu olduğu aşikâr. Ancak kendinizi mutlu ve oraya ait hissettiğiniz bir yerde yaşamınızı sürdürmek tüm hayat standartlarının üstünde geliyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
levent yesilova
levent yesilova
9 ay önce

türkiyeye kesin dönüs yapmak istiyorum. arayip görüsüp Bilgi alabilecegim bir adress veya tel ariyorum.
malesef öyle bir kurum bulamadim internette. Konsolosluk da bilgi vermiyor. yardimci olabilirnisiniz. Me gibi haklarim var, nelere dikkat etmem gerekiyor. saygilar