Almanya’dan kesin dönüş yapanların en çok yaşadığı zorluklar

2022-02-07 —

Almanya’da bir süre yaşamış veya Alman kültürüyle büyümüş kişiler Türkiye’ye kesin dönüş yaptıklarında çeşitli sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bu sorunlar kişilerin tamamen yaşadıkları ülkedeki başta dil, dünya görüşü, kültürel ve sosyal faaliyetler gibi konuların farklıklarından kaynaklanmaktadır. Uzun süre başka bir kültüre maruz kalmış insanlar, ülkelerine döndüklerinde ne kadar köken olarak aynı olsalar bile ortama adapte olmakta zorluklar çekebiliyorlar. Kişiden kişiye değişebilen bu durum bazen Almanya’ya geri dönüşle sonuçlanabilirken bazen de Türkiye’ye temelli yerleşmeyle sonlanabiliyor. Fakat her iki durumda da bireyler belirli süreçlerden geçerek bir takım zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Peki nedir bu sorunlar?

Almanya’dan kesin dönüş yapanların karşılaştığı en büyük sorun: Dil

İlk olarak insanlar için vazgeçilmez olan iletişim aracımız dil. Almanya’dan gelen bireyler genellikle Türkçe’ye tam anlamıyla hakim olmadıkları için insanlarla iletişim kurarken pragmatik sorunlarla karşılaşabiliyorlar. İfade etmek istedikleri şeyleri tam olarak karşıdaki alıcıya aktaramadıkları için çok fazla yanlış anlaşılmaya maruz kalabiliyorlar. Aynı sebeple dile hakim olmadıklarından nerede, ne zaman, hangi şekilde dili kullanacaklarını bilmedikleri için bazen olaylar içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Durum böyle olunca insanlarla temel iletişimlerinde sorunlar yaşayarak bulundukları ortamda gerek psikolojik gerekse dilsel sorunlardan ötürü belirli stresler yaşabiliyorlar. Fakat bu sorunu zamanla pratik yaparak aşabilecek olan bireylerin geçici bir zorluk yaşayacaklarını belirtmekte fayda var.

Çalışma şartları

Dilde olduğu kadar iki ülkenin çalışma şartları ve iş kanunları arasında da farklılar mevcut. Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapan kişilerin bir kısmı çalışma şartlarının Almanya’daki kadar iyi olmadığından yakınmaktadır. Buradaki sorun ise Türkiye’deki çalışma saatlerinin ve çalışma şartlarının Almanya’ya göre biraz daha esnek olması. Almanların çalışma şartları yapı itibariyle dakik ve disiplinli bir çizgi çerçevesinde şekillenmektedir. Bu sebepten ötürü Türkiye’ye kesin dönüş yapmış ve çalışmaya başlamış kişiler bu esnekliği yönetememekten kaynaklı zorluklar yaşabiliyorlar.

Türkiye ve Almanya arasındaki Kültür farklılığı

Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapmış kişiler arasında yaşanan en büyük sosyal sorunlardan birisi ise kültür farklılığı. Alman kültürü Türk kültüründen oldukça farklıdır. Bir çok farklı medeniyetin ve toplumun tarihine tanıklık etmiş olan Türkiye, kültürlerinden uzakta yetişmiş kişilere biraz farklı gelebiliyor. Kültür farklılıklarından kaynaklanan ve bireylerin özgürlük, giyim, alışkanlık, ahlak olguları birbirleriyle uyumsuzluk halinde olabildiğinden sosyal ilişkiler etkilenebiliyor bu da Almanya’dan Türkiye’ye dönüş yapmış bireyler için sosyal açıdan zorluklar yaşatabiliyor.

Fikir ayrılıkları

Özellikle ikili ilişkilerde ortaya çıkan bu sorun, Almanya’da yaşamış kişiler için Türkiye’deki insanlarla anlaşma konusunda sıkıntılı bir hal alabiliyor. Burada yine kişilerin maruz kaldıkları kültürlerin farklılıklarından kaynaklı bir sorundan bahsedebiliriz. Türkiye’de normal olan bir durum Almanya’da anormal görülebilirken, Almanya’da normal olan Türkiye’de anormal görülebiliyor. Bu fikir ayrılıkları ise Almanya’dan kesin dönüş yapmış kişilerin sosyalleşmesinin önündeki en büyük engellerden birisi. Fikir ayrılıkları sebebiyle arkadaşlık edinmekte zorluk çeken kişiler zamanla kendilerini sosyal ortamdan ayrıştırıp daha izole bir hayat yaşayabiliyorlar ya da yabancı arkadaş arayışına girebiliyorlar.

Ülke değiştirenlerin başına gelen kaçınılmaz durum “Adaptasyon Sorunu”

Yıllarca hayatınızı sürdürdüğünüz, kanunlarına, insanlarına, sosyal ve kültürel hayatına alıştığınız kısacası tüm düzeninizin bulunduğu bir yeri temelli terk etmek travmatik bir durum yaratabilir. Özellikle kalabalık ve çocuklu ailelerin taşınması başlı başına bir olaydır. Ev değiştirmek bile insanların sosyal hayatını etkilerden, komple ülke değiştirmek tabii ki adaptasyon sorunlarına yol açabilir. Özellikle daha önce hiç gitmediğiniz bir ülkeye taşınıyorsanız tüm süreçleri en baştan öğrenmeniz gerekebilir buna o ülkedeki insanlarda dahil. Bu sebeple Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapan bireylerin adaptasyon sorunları yaşaması çok doğal bir durum olarak karşılanabilir. Fakat bu süreç genellikle uzun sürdüğünden bireyler zaman zaman psikolojik zorluklar yaşayabilmektedir.

Ülkeden ülkeye taşınmanın ne kadar zor bir süreç olduğunu hepimiz aşağı yukarı tahmin edebiliyoruz. İster Almanya İster Türkiye İsterseniz Amerika’ya yerleşin, ülke değiştiren herkes gibi benzer süreçlerden geçeceksiniz. Önemli olan etrafa uyum sağlayarak olan biteni anlamak ve bundan keyif almak. Unutmayın, Türkiye’ye kesin dönüş yapan vatandaşlar için en önemli kural sabırlı olmak.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
14 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Osman ilgün acipayam gümüs
Osman ilgün acipayam gümüs
3 yıl önce

Ben almanyada 45 sene calistim 5senedir buradayim memlekete gelmenin sevinciyle sanki ucuyordum meger kisazamanda ögrendimki hicde öyle benim hayalimdeki türkiye yokolmus baska bir hayat baska insanlar saygi yok sevgi hicyok kanun yok birokrasi desen hic yok memurlar hicmi hic dürüst muamele yapmiyor insanhakki diye birsey yok burada hayvanlar insanlardan daha degerli hertaraf pislik icinde saglik bakanligina cevremizdeki ahirlara sikayette bulundum birkackere saglik bakanligi olarak hayvan paytari gönderiyor paytar diyorki hayvanlara disari atamayiz diyor saglikla hic alakasi yok yerim var pansiyon yapmayi düsünüyordum malesef mümkün degil saglik bakanligi televizyondan bol keseden atiyor hic ilgisiyok ben hic birseye karsi degilim ama hersey yerinde yapilmali yerlesim yerlerinde böyle seyler olmamali türkiye avrupaya üye ülke olarak cok yazik baskanimiz cok ugrasiyor malesef görevliler buislere dürüs degiller herkez görevini yapmiyor cok ama cok pismanim buraya geldigime saygilarimla

Faik Atalay
Faik Atalay
3 ay önce

Maalesef aynen öyle

Birisi
Birisi
3 yıl önce

Almanyadan geldiğimde 9 yaşındaydım, 1982 senesinde ailem kesin dönüş yaptı, babamı parası için planlı şekilde öldürdüler, şimdi bunu yapanların bir kısmı sefalet içerisinde bir kısmı sefa içinde yaşıyor, ceza alan tetikçi 3 sene yattı çıktı, neden çünki af yasası çıktı, her sene bir defa çıkıyordu zaten. Biz üç kardeş ser sefil ortalıkta kaldık annemiz çocuğu yaşında bir sevgilisi olduğu ortaya çıktı, evlendiler. Bizi sokağa attılar, sonra serveti bitirdiler ayrıldılar, o anne çocuklarına muhtaç kaldı ve biz ona bakmaya başladık, bizi Almanyadan çağıran kişiler yakınlarımızdı, hepsi nemalandı, öldürdükleri adamın parasından kursaklarına girdi, biz bir sigorta primi ödeyemezken senelerdir bir iğne bile kalmayan baba servetinden hayalimizde onlarca iş yaptık, kimse destek olmadığı gibi paramızın nereye gittiğini sorduğumuz zaman “yedik içtik beraber, zeytin şu kadar peynir bu kadar dediler”… yazıklar olsun diyorum, dava mal değil can davasıydı ama anlamadılar, geçen sene planlı cinayeti ihbar ettiğim halde bşr şey çıkmadı, neredeyse beni suçluyacaklardı, cinayetin olduğu seneye ait olan dosyalar arşivden kaybolmuş. Adalet aramayın ülkede yok, tek adalet var oda para, paran varsa istediğini yaptırabilirsin, Almanyada yaşayanlara tavsiyem orada kalın orada ölün, buraya geldiğiniz zaman ilk sorgulayacakları şey sizin paranız, nasıl sizden para alacaklarının planını yapmaya başlıyorlar, eğer alamazlarsa canınızı alırlar dikkat edin.

Nuri nur
Nuri nur
3 yıl önce

Doğma büyüme 36 senemi almanyada geçirdim.
Tabiki de ilk senemiz çok sor oldu. Fakat şuan 4 senedir sürekli Türkiyede yaşıyoruz. 5 nüfus bir aileyiz. Son 3 sendir çok mutluyuz. Ilk senemiz hayal kırıklara uğradık, bizim aklımızdaki türkiye değişmiş, sadece izinden izine geldimizde türkiye deki insanlar sürekli yaşamaya başlayınca tanıdık. Bu ilk senemizde tamamen adapsyon olduktan sonra şuan bize almamya da saray verseler dönmeyiz. Vatanımız milletimiz yinede özünde iyiler. Sadece bazı hayat şartları çok farklı oldu için bazı kendini bilmezler değişmiş. Belediyeler bilhassa hastaneler almanya dan çok daha üstün ve kaliteli.memurlardan Herhangi bir terz davranış görmedik aksine çok saygılı memurlar. Her şikayet e devlet üzerinden takıp edilip çözümler verildi. Dünyada şuan hiç bir başka demokrasi bu kadar iyi yaşayan ülke yoktur. Sokaklar genelikle temiz ve alt yapı çalışmalar baya düzelmiş sadece çok aşırı yağmur oldu zaman sorunlar olabiliyor. Hastanedeki tedaviler yüksek derece çok iyi. Polis de karakol da şikayetler ciddiye alınıp değerlendiriliyor. Kısaca ülkemisin yeni globaleşmiş şartları iyi öğrendik den sonra ve çok sabırla yaklaşılırsa ülkemizin bir cennet bahçesi gibi olabiliyor. Saygilar

Ayşe
Ayşe
2 yıl önce

Almanyadan Turkiyeye geri dönüş yapan (Auswanderung) icin maddi destek var mi acaba bu konu hakkinda bilgi sahibi misiniz? Ben Alman vatandaşıyım ama TR de çalışıyorum.
Saygılar

Faik Atalay
Faik Atalay
3 ay önce
Reply to  Ayşe

SSK sorgulama sayfası bakınız

UĞUR
UĞUR
1 yıl önce

Gittiğin Ülkeye sen ayak uyduracaksın Türkiyede Yaşamak ile Almanyada yaşamak aynı değil ,her ikisininde iyi ve kötü tarafı var Almanya her şeyden önce Dünyanın en zengin ülkelerinden biri Sağlık Eğitim Adalet sistemi özgürlük Türkiye ile hiç kıyaslanamayacak kadar ileri Sosyal haklar Çalışma saatleri İşsizlik tabiiki bizden çooook iyi ama Almanyada bir yabancı olarak yaşamak her nekadar herkes için olmasada çok zor Almanların yarısı yabancıları işgalci gibi görüyor Yabancı birinin hele Türk ise mesleğinde başarılı olması için her branşta Alman meslektaşından çok daha başarılı olması gerekir.Yani para herşey değildir ama Almanlara kızmamız içinde bir neden değildir .İstemeyen istediği Ülkede yaşama özgürlüğüne sahiptir.Kızmamız gereken vatandaşını Köle gibi yabancı ülkelere gönderen vasıfsız Politikacılar hala onlara destek olan Cahil Dinci bir seçmen kitlesi.SEÇMEN AKILLANMADAN TÜRKİYE ASLA REFAHA KAVUŞAMAZ

Kenan
Kenan
1 yıl önce

Döneli 4 yil oldu ve bugüne kadar hic bir Memurdan Terslik görmedim,devlet daireleri saat gibi calişiyor hastaneler de tam not randevu alip gidiyorum 5 dakika bekleyip Dr. Karşişina cikiyorum, keske daha önce gelseymisim.Tek eksi tarafi trafik ahlaki

Kemaldurgut
1 yıl önce

Ben 50 yil Almanya ,da yasadim 2011 de döndüm cok sebepleri var Almanya ile buranin farki orasi 100 sene ilerde burasi 60 li senelerin gerisinde kalmis yol HAVA ALANI YAPMAK medeniyet olmuyor.

S.Tekin İnan
1 yıl önce

Alman vergi dairesi.Yıllık kazancı 10 bin euro geçen emeklilerden vergi kesmeye başladı.Benden iki senelik 1165 euro alıyor.Bu konuda bilgi verirmisiniz Teşekkür ederim.saygılar.

hacer
hacer
1 yıl önce

bende iki sene oldu Türkiyeye ama umduğumuz gibi görmedik malesef 16 yaşındaki oğlum 18 olunca geri döndü ben buraya ait değilim diye 10 oğlum la kaldık o da okulu için burda okul hariç hiç bir kurumdan sağlık bsşta olmak üzere hepsi disiplinsiz kanunsuz işini ve memleketini sevmeyenlerle dolu Okula gelince oda özel kolej oldugu için bence paran birde cakan varsa işler iyi Almanyadan bakınca ne kadar gözümüzde büyütmüşüz hastaneler yollar köprüler ama içinde işinin hakkını veren bi Allah hın kulu yok bende ülkem hakkında böyle düşüneceğimi aklıma bile getirmezdim ama çok üzgünüm böyle😔

Razi Duymazlar
Razi Duymazlar
1 yıl önce

Memleketimi kimse kötülemesin, ben yurtdışında 2 ince nesilden olanlardanım, yurtdışında da doğdum okudum çalıştım ve 3 senedir Memleketim, Türkiye’de yaşıyorum. Yaşım 55. Gayet de memnunum çünkü burası benim, Türklerin. Yurt dışında nasıl uyum sağlıyorsanız Burada yaşamak istiyorsanız uyum sağlayacaksınız . Almanya da böyleydi, diye başladığınız an iş biter, yapmam yada yapamam derseniz geri dönün o zaman. Almanyada bir Almanın “pis Türk geri dön” lafını mı duymak daha iyi. Kesin dönüş yapanlara tavsiyem, hiçbir zaman karşılaştırma yapmayın, burası bizim, bir tane Türkiye var, sahip çıkın, elbette eksiklerimiz var, düzeltmek için çaba gösterin, artılarımız da çok, bundan faydalanın. Bir iki densizler sizleri yıldırmasın, O kadar çok iyi güzel insanlarımız var ki. Arkadaş edinin topluma karışıp Türkiye için çaba gösterin.
Selamlar

Emin
Emin
5 ay önce

Kesin Dönus yapan veya düsünen Gurbetciler bir Araya gelip.
Dayanisma dertlesme noktalari
Kurmamiz lazim istanbulda Antalya da yani midpoint.
Bu gibi düsunen arkadaslar irtibata gecebilir benimle. 00491632451788 watsapp

Faik Atalay
Faik Atalay
3 ay önce
Aynen öyle maalesef Das stimmt leider