Call Center Sektöründe İş Bulmak İçin Hangi Dilleri Bilmek Gerekiyor?

Her sektörde olduğu gibi call center sektöründe de dil yetkinlikleri önem verilen özelliklerden birisi. Globalleşen Dünya’da artık yabancı dil biliyor olmak şart oldu diyebiliriz. Call center’a iş başvurusu yaptığınız zaman mutlaka CV’nizde bulunması gereken dil yetkinlikleri bir çok iş veren tarafından talep edilen ve bir çok iş ilanında karşılaşabileceğiniz bir yetkinlik. Peki Call Center sektöründe iş bulmak için hangi dilleri bilmek gerekiyor?

Call Center Sektöründe En Çok Aranan Dillerin Başında Almanca Geliyor

Call center sektöründe en çok hizmet sunulan diller yüzde 46 ile Almanca, yüzde 44 ile İngilizce, yüzde 5 ile Flemenkçe olarak sıralanıyor. Almanya ve Türkiye arasında gelişen ekonomik, ticari ve göç ilişkileri iki ülkeyi birbirine bağımlı hale getirdiği söylenebilir. Karşılıklı yapılan yatırımlar da bu durumu etkileyen en önemli faktörlerden birisi. Durum böyle olunca, Almanca bilen nitelikli eleman açığı git gide artış gösteriyor. En çok yatırımı alan sektörlerden olan Call Center sektörü ise Almanca bilen adayları değerli olarak görüyor. Sizin de anlayacağınız üzere Almancanızı geliştirmek ilerleyen zamanda sizin için epey karlı olabilir ve kariyer basamaklarını hızla tırmanmanızı sağlayabilir. Almancanızı geliştirerek Türkiye’nin birçok noktasında Almanca Call Center Agent olarak çalışmanız da mümkün.

Olmazsa olmazlardan: İngilizce

Gerek kariyer başlangıcınızda gerekse kariyerinize devam ederken işverenlerin en önem verdiği konulardan biri İngilizce. Artık hangi uzmanlık alanı olursa olsun uluslararası boyutta çalışıyoruz. İş başvurusu yapan kişiler ne kadar tecrübeli olurlarsa olsunlar artık İngilizce konuşma yetkinliği bulunmayan adaylara pek sıcak bakılmıyor. Dolayısıyla yabancı dil engelini en kısa sürede aşmak gerekiyor. Dil engelini aşmak için dil kurslarına yazılabilir, imkanınız varsa öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu ülkeye seyahat edebilir veya oradaki bir dil okuluna kayıt yaptırabilirsiniz. Online platformlar ve uygulamalardan bile destek alarak yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

Flemenkçe Bilen Elemana Olan İhtiyaç Artıyor

Call Center sektöründe git gide popülerleşen Flemenkçe, call center sektöründe işe başlamadan önce size faydası olabilecek dillerden bir diğeri. Flemenkçe bilen nitelikli eleman krizini fırsata çevirerek kendinize yeni kapılar açabilir ve kariyer hayatınıza diğer adaylardan bir adım önde başlayabilirsiniz.

Alternatif Olarak: İtalyanca, Arapça, İspanyolca ve Fransızca

Ülkemiz her yıl farklı ülkelerden yatırımlar alıp, ticari ilişkilerini güçlendiriyor. Bu durum da çağrı merkezlerinin hizmet verdiği alanları genişletiyor, artık bir çok çağrı merkezi uluslararası hizmet ağını geliştirmeye ve bu alanda başarılı olabilecek adayları işe almayı tercih ediyor. Eğer hali hazırda Almanca ve İngilizce biliyorsanız yanına ekstra olarak İtalyanca, Arapça, İspanyolca veya Fransızca’yı ekleyebilirsiniz. Unutmayın, yabancı dil yetkinlikleriniz ne kadar iyiyse iş verenin gözünde o kadar değerli olursunuz.

Siz de call center sektöründe ki yeni işinize başlamadan önce dil yetkinliklerinizi yabancı dil kursları, uygulamalar, e-eğitim platformları hatta sosyal medya kanalları aracılığıyla geliştirebilirsiniz. Yeni işinizde şimdiden bol şanslar dileriz!

Call Center sektöründe kariyer yapmak isteyen adaylara rehber niteliğinde olabilecek Almanca Çağrı Merkezi Çalışanlarının Tam Görevleri Nedir? başlıklı yazımızı okumayı unutmayın.

1 Yorum

  • şenay

    Sayın Yetkili,

    İleri seviyede ingilizce ve orta seviye de İspanyolca konuşabiliyorum.
    Uygun pozisyon bulunması halinde benimile iletişe geçebilir misiniz?

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için