Sadece Call Center Çalışanlarının Anlayacağı 10 Durum

Almanca call centerlarda çalışmanın amacı kaliteli hizmet vermek ve müşteri memnuniyeti sağlamaktır. Bu alanda çalışmak hem zor, stresli hem de kendinizi sosyal ve psikolojik olarak yetiştirmek açısından geniş bir alandır. Yani her iş alanı gibi dezavantajları olsa da size çoğu yönden kendinizi geliştirmek için alan da sağlamaktadır. Call centerda çalışmak bilinenin aksine ‘kolay’ bir iş olarak düşünülmemelidir. Çünkü yalnız telefona bakmak değil, önemli bir duygu kotrolüdür. Karşınızdaki kişinin tutumu ne olursa olsun sizin söyleyeceğiniz cümleleri seçmeniz gerekmektedir.

Almanca Call Center’da Çalışmak Farklı Türden Yetenek Setlerini Gerektirir

Call center endüstrisinin günlük çalışma hayatını müşterilerle iletişim halinde olmak, telefon ile gerçekleştirilen satışlarda ve görüşmelerde başarılı olmak, yeni müşteriler edinmek ve şikayetlerle başa çıkmak olarak özetleyebilmekteyiz. Hatta yakın bir zamana kadar bütün çalışanların asıl amacı yeni müşteriler edinme odaklı idi ancak son zamanlarda call centerlarda öncelik artık eski müşteriyi elde tutma üzerine yoğunlaşmıştır.

Call center şirketlerinin bu duruma sunduğu yegane çözüm olan ”müşteri memnuniyeti anketleri’ çalışanlar tarafından düzenli aralıklarla yapılarak bu denge sağlanmaya çalışılmaktadır. Bunun yanı sıra insanlarla sürekli iletişim halinde olmanın vücut bulmuş hali ve bu iletişim ağını yöneten yetenekli bireyler ise call center çalışanlarıdır.

Her işin kendine göre zorulukları ve iyi yanları vardır. Call centerda çalışmanın da hem avantajları hem de dezavantajları vardır.

Call Center’da Çalışmak Sürekli İletişim Halinde Olmaktır

Bu sürekliliği sağlayabilmek ve gün içinde devamlı zinde olan bir çalışan olmak zorundalardır. Özellikle arayan müşteri sizinle aynı tondan konuşmuyor ve sizi dinlemeyi reddediyorsa, problemde çözüm odaklı olmaya çalışmak bir call center çalışanı için epey zor hale gelebilir.

Dil sürçmeleri Sıklıkla Karşılaşılan Durumlardan

Call centerda yeni işe başlayan çalışanların en sık yaşadığı durumlar olarak dil sürçmelerini de sayabiliriz ancak zamanla uzmanlaşan operatörler konuşmakta ve bilgi vermekte bir sıkıntı yaşamadıklarını dile getirmektedirler.

Çalışma Saatlerinin Esnek Olması

Her çalışma alanında olduğu gibi sizi bedenen ve zihnen yorabilmektedir, cal center çalışanından beklenen ise bu esnekliğe uyum sağlayabilmesidir.

 

Dil Bilmek

Eğer dili bilinmeyen bir ülkede call center operatörlüğü yapılacak ise yeni bir dili en az C1 seviyesinde öğrenmek zor gelebilir.

Hızlı Konuşmak

Müşterilerle konuşurken kota doldurma baskısı olduğundan normalden daha hızlı konuşma alışkanlığı kazanırlar. Bu da onlara hem iş hem de günlük hayatlarında kolaylık sağlar.

Müşteri Sorumsuzluğu Sıklıkla Karşılaşılabilen Bir Diğer Durum

Call center çalışanlarının işini zorlaştıran diğer etmenler ise arayıp zamanlarını boşa harcayan yerini bilmeyen ve sözlü hakaret eden müşterilerle başa çıkmaya çalışmaktır.

Çözüm odaklı olmak

Gün içerisinde yüzlerce insanın sorununa çözüm aradıkları için hayatlarının her alanında da çözüm odaklı bakmaya başlamaktadırlar.

Dezavantajları Avantaja Çevirmek

Bu alanda çalışmanın avantajları ise emeklerinizin karşılığını almanız ve insan ilişkileri, eğitim, sosyal ve psikoloji alanında kendinizi geliştirebilmeniz olabilmektedir.

İkna Etme Kabiliyeti Kazanmak

Çalışma hayatlarında call center çakışanları onları ısrarla anlamak ve dinlemek istemeyen müşterilere bile kendilerini dinletip onları ikna etme yeteneği kazanmaya başlamaktadırlar.

 

Almanca Call Center Dünyasının eğlenceli taraflarını merak edenlere özel hazırladığımız ”Almanca Call Center’da Hangi Sektörler Daha Yaygın?’’ başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için