Türkiye’de Almanca Bilenlerin Çalışabilecekleri Meslekler

Sadece Almanca bilerek çalışabileceğiniz en keyifli işler   

Globalleşen ve değişen Dünya ile birlikte yaşam tarzları ve çalışma şekilleride aynı düzeyde değişti bu sebeple yabancı bir dil biliyor olmak kariyer yoluculuğunda her daim sizi bir adım önde tutan faktörlerden biri haline geldi. Dünya’nın değişen fırsatlarından faydalanarak ve sadece bir dil bilerek kariyer yolculuğunuza başlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Ülkemizinde son zamanlarda karşılıklı aldığı yatırımlar ve kozmopolit yapısından ötürü yabancı dil bilen personel sayısına olan talep ve meslek edindirme projelerinde görülen artış her geçen gün yükselmektedir. Her işin dinamiğine göre şirketler tarafından talep edilinen yabancı dil bilgisi farklı olsa da ülkemizden her sene binlerce göç alan ve veren Almanya ile yaptığımız işlerden ötürü Almanca’ya olan talep oldukça fazla.

The Economist’e göre; bir şirkette çalışıyorsanız, İspanyolca, Fransızca ve Almanca arasında en çok kazandıranı Almancadır. Almanca; her ne kadar İspanyolca kadar büyük bir kitleye ulaşmanızı sağlayamasa da Almanya dünyadaki en büyük şirketlerin evi olarak bilinir. Peki Almanca bilerek yapabileceğiniz en keyifli işlerden birisinin Call Center Agent olmak olduğunu duymuş muydunuz?

Almanca konuşarak para kazanmanın en kolay yolu: Call Center Agent

Call Center Agent, satın aldıkları ürün ya da hizmetler ile ilgili sorun yaşayan veya soruları olan kişilere destek sunarak müşteri hizmetlerinin kilit noktasında yer alan kişidir. Müşterilerin sorularına yanıt vererek, sorun yaşayan kişilere çözüm önerileri getiren Call Center Agentlar, bilgilerini ve yetkilerini aşan durumlarda durumu ilgili departmana yönlendirmekle yükümlüdürler.

Gerek rahat ofis ortamı gerekse esnek çalışma saatleriyle Call Center Agent ünvanıyla kariyerine başlayan kişiler kendilerini sadece analitik olarak değil aynı zamanda organizasyonel ve araştırmacı yönlerini de geliştirmektedirler. Böylelikle hem normal hayatlarında hem de gündelik işlerde çok rahat bir şekilde hareket edebilmektedir.

Almanca bilen elemana olan talep artıyor

Türkiye Call Center sektöründe yurt içi ve yurt dışına yapılan hizmetin büyük bir yüzdesi Almanca bilen personeller ile yapılıyor. Sektörde sadece Almanca bilen binlerce personel bulunuyor. Bununla birlikte Almanca bilen ve Call Center sektörünü meslek edinmek isteyen adaylar için fırsatlar her geçen gün artmakta.

Almanya’dan dönenler görev alıyor 

Araştırmalar çağrı merkezlerini arayanların aksanlı bir Almanca ile karşılaştıklarında kullandıkları ürün ve hizmetleri çoğunlukla geri verdiklerini gösteriyor. Bu açıdan verdiği hizmetler bakımından Türkiye’deki firmalar işe alımlarda personel adaylarının Almancayı mükemmel bir şekilde ve aksansız konuşmasını bekliyor. Bununla birlikte Almanya’nın kültürüne de hakim ve verilen çağrı merkezi hizmetinde önemli bir potansiyel olduğunu düşünüyor. Türkiye’nin sektördeki hedefiyse Almanca bilen personel sayısını arttırmak. Türkiye’den Almanya’ya dönen vatandaşlar için oldukça avantajlı olan bu meslek hem maaş hem de çalışma şartları konusunda bir çok avantajı beraberinde getirmektedir.

Eğer siz de Almanca biliyor ve kariyer yolculuğunuza başlamak istiyorsanız, yukarıda bahsettiklerimizi düşünebilirsiniz. Eğer Almanya’da büyümüş ya da bir Alman okulunda eğitim almışsanız, Almanca bilen eleman alımı ilanlarında şansınız oldukça yüksek. Çünkü birçok firma, dil bilen insan tercihlerini yerinde öğrenen ya da okulunda öğrenen kişiler üzerinden yapmaktadır.

Almanca bilmek bu dönemde çok önemli. Özellikle endüstri devi olan Almanya’nın dilini bilmek, birçok konuda size faydalı olacaktır.

21 yorum

 • Zehra Aktaş

  Almancam Ana dilim. Değişik mesleklere sahibim, iş hayatında tecrübeli biriyim. Holding veya Şirketler benim tecrübelerimden yararlanabilir diye düşünüyorum. Saygılar

 • ilyas Yavşan

  Ohne dass ich mein Wohnort wechseln muss
  will ich mein Erfahrungen verkaufen ? !

 • Kamuran Sencan

  Alman Vatandaşıyım Almancayı biliyorum malulen emekliyim bu avantajlarımdan yararlanmak isteyen kuruluşlar yazabilir.

 • Mesut Gündüz

  27 sene Viyana da yaşadım. Şu an İstanbuldayım. Almanca ana dilim. Meslek havalandırma klima mühendisi. Teknik alan veya başka bir sektörde iş imkanları ile ilgileniyorum.
  Saygılar

 • Asuman Gümüş

  Benim anadilim fransızca. Fransa’dan mezunum.Bu konuda yardımcı olabilirim. Saygılar

 • Semra Vural

  Merhaba,
  Internediate düzeyinde İngilizce bilgim var. Almanca öğreniyorum şu an B1 seviyesindeyim. Sosyal bilimler, Halkla ilişkiler, İşletme ve İş Güvenliği bölümlerinden mezunum.Özel sektörde yönetici olarak çalıştım. Hedefim yurdışında çalışmak. İlk etapta Türkiyede göreve başlayıp kısa süre sonra yuttdışına taşınabilirim. Konuyla ilgili değerlendirmeniz ve desteğinizi rica ediyorum. Teşekkürler.?

 • Ayse zeybek

  Antalyada yasiyorum almanca anadilimden iyi egitimimi almanyada yaptim malulen emekliyim banada yardimci olabilirseniz sevinirim

 • Cemal Anitaş

  Ana dili seviyesinde Almanca ve çok iyi İngilizce bilmekteyim, dış ticaretin tüm aşamalarında görev aldım ve İstanbul da yaşıyorum. Konu ile ilgili bilgi rica ederim… İyi çalışmalar…

 • Mustafa Bas

  Slm, yeni geldim Türkiyeye, almanca ana dilim ve aşçıyım. Bodrumda neler car acaba

 • Banu Tektunali

  Almanyada dogdum ve buyudum. Ana dilim Almanca. Istanbulda yasiyorun malulen emekliyim

 • Hasan Hüseyin Bilir

  Üç kez denedim,
  birinci Strom Abonnoment, war zwar gut aber nach’m Monat der Arbeitgeber’nın kim olduğunu internetten öğrendiğim gün bıraktım..
  İkinci ve üçüncüsünde, war verars..hung..
  Ich möchte schon gerne mit meiner Sprachkenntniss arbeiten aber wo ich nicht die Menschen anlügen oder verarschen muss um Geldzuverdienen..

 • Emine Ramprecht

  Sehr geehrte damen und herren
  Habe jahrelange ergahrung in der turismus branche, lebe mehrheitlich in ter Türkei (Bodrum) würde gerne meyine erfahrung in Firmen einsetzen Die zuverlaesige mitarbeiter schaetzen. Mfg

 • Dilek akbaş

  Ben ve oğlum su an almanyada ve bir hafta içinde turkiyede marmarise yerleşiyoruz ikimizinde ana dili ammandadır ve çalışmak istiyoruz düşünürseniz lütfen dönüş yaparsanız seviniriz

 • Erdi Cetinkaya

  Merhaba Almanyada doğdum büyüdüm. Anadilim türkce. Elektrik Teknisyeniyim
  Hangi sektörde iş bulabilirim ?

 • Figen ayan

  Ben almanyada okudum 18 yaşındayken kesin dönüş yaptık almancam var alman arkadaşlarımla konuşuyorum bende iş arıyorum 52 yasindayim

 • Fatma Şadiye Karakaya

  Çanakkale de evden yapabileceğim bir iş

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için