Almanca Bilenlerin Çalışabilecekleri Şirketler Hangileridir?

Günümüzde yabancı dil bilen eleman alımlarına ağırlık veriliyor. Yabancı dil deyince akıllara ilk olarak İngilizce gelmekte ancak o bile artık şirketler için yeterli olmuyor. Öncelikle Almanca olmak üzere Fransızca, İspanyolca ve Çince şirketlerin eleman alırken istedikleri dillerin başında geliyor. Bu dillerin arasında en çok kazandıran ise Almanca. Peki, hangi sektörler Almanca bilen elemana ihtiyaç duyuyor?

Türkiye’de Almanca bilenlerin en kolay iş bulabileceği sektörler arasında satış-pazarlama, eğitim, turizm ve seyahat, bankacılık ve sigorta, sağlık ve hizmet sektörü geliyor.

Bir kişinin kariyer sahibi olabilmesi için kesinlikle ikinci bir dile hâkim olması şart. Dünyanın her yerinde geçerliliği olan İngilizce çoğu zaman yeterli kabul edilse de farklı dillere hâkim olmak sizi ön plana çıkarabilir.

Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasında yer alması ve Avrupa’ya yakın olması sebebiyle birçok iş kolunun hızla geliştiği ülkelerden birisi. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte artan iş gücü ihtiyacı, teknolojik yeniliklerin yabancı dillere bağlı olarak gelişmesi sebebiyle dil bilmek oldukça önem taşıyor. Almanca bilen eleman arayışı da tam olarak bu noktada devreye giriyor.

Almanca Bilen Eleman Arayan Sektörler

Çağrı Merkezleri

Özellikle lise mezunu olup Almanya’da yaşamış ve ülkeye kesin geri dönmüş yapmış kişiler için çağrı merkezleri yüksek ücretler verebiliyor. Almanca bilen eleman alımı, küçük şirketlerden çok kurumsal şirketlerde daha fazla oluyor. İstanbul’dan Batman’a, Antalya’dan Tekirdağ’a kadar Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren çağrı merkezlerinde hem telefonla satış hem de yeri geldiğinde müşteri taleplerini karşılama işlemleri yaparak iyi bir maaş kazanabilirsiniz.

Telekomünikasyon

Türkiye’de, merkezi Almanya’da bulunan veya Alman pazarına hitap eden pek çok şirket bulunuyor. Bu tür şirketlerde müşteri temsilcisi olarak kariyer yapmayı planlayanlar satış yapmak, satış sürecinde danışmanlık yapmak ve satışın ardından destek vermek amacıyla iş başvurusunda bulunabilirler.

Turizm Şirketleri

Türkiye, Alman turistlerin yaz-kış tatillerini geçirmek için tercih ettikleri yerler arasında en başta geliyor. Ege ve Akdeniz’in eşsiz coğrafyasında uygun fiyatlı tatil fikri Alman turistleri oldukça cezbediyor. Almanca bölümlerinden mezun veya Almanya’dan kesin dönüş yapan kişiler için turist rehberliği ve çevirmenlik oldukça cazip bir kariyer planı olabilir.

Eğitim Sektörü

Almanca bilen eleman alımı yalnızca satış-pazarlama veya turizm sektörlerinde yapılmıyor elbette. Özellikle Almanca eğitmenleri, özel okullar veya özel eğitim merkezleri tarafından sürekli aranıyor.

Endüstri Sektörü

Almanya deyince akla ilk gelen şey endüstrisidir. Özellikle de dünya çapında bilinen pek çok büyük marka Alman menşeilidir. Bu noktada her mühendis Alman menşeili bir şirkette çalışmayı isteyecektir elbette. Almanca bilen eleman alımı, Alman menşeili şirketlerde mühendislik pozisyonunda da yapılmakta ve dolgun ücretler vaat ediyor.

Elektronik ve Bilişim Şirketleri

Bilişim sektörünün dünya devi markalarının hedefleri arasında çeşitli iş birlikleri içine girerek Türkiye’deki nitelikli ve eğitimli iş gücünü geliştirmek var. Bu iş birliklerin hedeflerinin arasında Almanca bilen bilişim profesyonelleri yetiştirmek de yer alıyor. Bu girişimin hali hazırda Almanca bilenler için de iş gücü doğurması bekleniyor. Yani şu günlerde kariyer fırsatları sunan sitelerde “Almanca bilen bilgisayar teknisyeni” gibi bir ilana rastlamanız çok olası.

Taşımacılık ve Lojistik Şirketleri

Uluslararası taşımacılık firmaları için elemanlarının en az bir yabancı dil bilmesi çok önemlidir. Hemen herkesin İngilizce bildiği bu sektörde ikinci bir dil olarak Almanca ön plana çıkıyor. Özellikle Almanya’yla iş yapan uluslararası bir taşımacılık ve lojistik firmasında iş bulmanız sizin için büyük bir fırsat olabilir.

Eğer siz de Almanca biliyor ama iş bulamıyorsanız, yukarıdaki önerilere göz atabilirsiniz. Eğitim seviyenizi ve yeteneklerinizi göz önünde bulundurarak ister bir çağrı merkezinde hizmet verir, isterseniz diğer sektörlerde kariyer yapabilirsiniz. Bir Alman okulunda eğitim almış ya da Almanya’da büyümüş, yaşamış ve Türkiye’ye kesin dönüş yaptıysanız Almanca bilen eleman alımı ilanlarında oldukça yüksek şansa sahipsiniz demektir. Artık pek çok firma, dil bilen eleman alımı yaparken söz konusu dili yerinde edinen veya bizzat okulunda öğrenen kişileri tercih ediyor.

Almanca bilginizle kolayca iş bulabileceğiniz şehirler hakkında bilgi edinmek istiyorsan Almanca bilenler hangi şehirlerde kolayca iş bulabilirler? konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

1 Yorum

  • Ken Kale

    Hallo, ich lebe seit 13 Jahren in der Türkei / Alanya.
    Bis April führte ich in der Wintersaison mit meiner Frau ein Restaurant in Österreich. In den verbleibenden 7 Monaten habe ich für Textplattformen geschrieben auf freier Basis. Nichts tun kommt für mich nicht in Frage und jeden Tag Strand wird auch langweilig. Aus diesem Grunde würde mich ein Job auf freier Basis von zu Hause aus noch interessieren.

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için