Almanca Call Center’da Birlikte En Zor Çalışılan 7 İş Arkadaşı

2021-11-29 —

Her çalışma ortamının kendisine has problemleri ve sıkıntıları vardır. Çalışma ortamlarının olmazsa olmazı çok konuşan, sürekli bağıran, sinsi olduğu düşünülen, suratı asık ve iş kolik tipler her yerde. Bir çalışan olarak işinizi yapıp ardından iki çift laf ettikten sonra evinize dönmekse bu tarz çalışanlar gününüzü oldukça zorlaştırabilir. OvercomeBullying.org’un kurucusu Anton Hout’un bu konuyla ilgili kayda değer bir çalışması bulunuyor.

Almanca call center merkezlerinin deçalışma ortamlarında sık sık rastladığımız ve problem olarak gördüğümüz birlikte çalışılması en zor 7 iş arkadaşını sizin için şöyle sıraladık:

1. Sürekli Bağıran O tip

Her türlü çalışma ortamında olduğu gibi Almanca call center ortamında da ses ve gürültü olmazsa olmazlardandır, ancak buna gereksiz yere bağıran ve sesinin tonunu asla ayarlayamayan iş arkadaşları eklenince bazen bu durum çekilmez bir hal alabiliyor. Her şeyi bağırarak anlatan, kahkahasını bile en yüksek tonda duyduğunuz, sinirlendiğinde daha da aşırı ses yaratan bu iş arkadaşlarını gördüğünde herkes elinin altında bir anne terliği bulunsun istiyor. Ancak daha büyük bir problem yaratmamak adına bu kişilerin “gürültü”lerini görmezden gelmeye çalışmak en iyisi olacaktır.

2. Eleştiri makinası

Her çalışma ortamında mutlaka herkesi, her şeyi ve her durumu eleştiren bir kişi vardır. Taramalı tüfek gibi durmadan söylenir, sürekli olumsuz şeylere odaklanır ve ortamın adeta ruhunu emer. Herkesin modunu düşüren ama kendisi her durumda başarılı olan bir tip yani. Eleştiri makinasına maruz kaldığınız an kafanızı sallayıp her şeyi onaylayın ve bir an önce o ortamdan uzaklaşmaya bakın.

3. Bekçi

Çalışma ortamının olmazsa olmazı, hep ofistedir, hiç izin kullanmaz ve dışarı çıktığı da görülmemiştir. Tüm mesailerde o vardır. İşine olan bağlılığını sorgulayacağınız bu iş arkadaşınız sizin için problem yaratacak biri gibi görünmese de liderler kendisini size örnek göstererek performansınızı arttırmanızı isteyebilir. Bekçi arkadaşınıza ofisin dışında da bir hayatın mümkün olduğunu hatırlatın ve gerekirse sosyalleşmesi konusunda ön ayak olun. Biraz oksijen ve eğlenceden kimseye zarar gelmez ne de olsa değil mi?

4. Guru mu dedin?

Her şeyi bilen, her konuda fikri olan, her olaya kendinden bir örneği bulunan ve asla ama asla “Bence böyle yap, bence o öyle olmaz” demekten kendini alıkoyamayan insan, canım guru. Öyle çok ve bilmiş konuşur ki her şeyi çok iyi bildiği, her konuda tecrübesi olduğu düşünülür. Ancak doğrusunu bildiğiniz bir konuda sizinle yarışmaya kalktığında yok yere canınızı sıkar ve zaman kaybına yol açar. Guruya belli bir takip mesafesinde olmak sizin için en doğrusu olacaktır.

5. Özenti eleman

Kıyafetinizi,çalışma şeklinizi, sohbetinizi ve hatta mimiklerinizi dahi taklit eden özenti kişi. Sadece özenmekle kalsa yine iyi bu tarz kişilerin taklit yetenekleri de oldukça gelişmiştir. Çok sevdiğiniz bir kıyafetinizin aynısını alabilir, çalışma şeklinizle ilgili sürekli sizi sorguya tutarak oldukça yıldırıcı olabilir. Başta zararsız görünse de bu tip bir kişi sonradan çeşitli problemlere yol açabilir, iyisi mi siz onu alttan almaya ve sakinliğinizi korumaya bakın.

6. İlgi budalası

Bu tarz kişiler için varsa yoksa ilgi ön plandadır. İlgi odağı bir başkasıysa hemen araya girer, ilgiyi kendi üzerine çekmek için türlü hareketlere yapar veya bir şeyler anlatır. Lideriniz sizinle sohbet etmeyi o kişiyle sohbet etmeye yeğliyorsa aman kendinize dikkat edin, bu tarz ilgi budalalarının ne yapacağı hiç belli olmaz.

7. Dengesiz mi dengesiz

Nerede ne yapacağını, nasıl davranacağını asla kestiremediğiniz iş arkadaşınız. Bir gün “Günaydın” derken, ertesi gün yüzünüze dahi bakmaya tenezzül etmeyen o şahıs, evet evet onu siz de tanıyorsunuz. Yeri gelir size yaklaşır, samimiyet gösterir; yeri gelir siz aynı samimiyeti gösterdiğinizde sizi tanımamazlıktan gelir. İkizler burcu olması çok muhtemel bu kişilerden de uzak durmak sizin için yine en iyisi olacaktır.

Almanca call center kariyerinizde başarılı olmanız için Almanca Çağrı Merkezinde Başarılı Olmanın Kriterleri Nelerdir? konulu yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments