Almanca Çağrı Merkezinde Başarılı Olmanın Kriterleri Nelerdir?

2022-11-14 —

Çağrı merkezleri şüphesiz ki Almanya’dan kesin dönüş yapan vatandaşların değerlendirmesi gereken iş alanlarının başında gelir. İki dili etkin kullanabilen ve iş/kariyer planlaması yapan gençler için ise mükemmel bir fırsattır. Fakat insanların bilinmeyen korkusu ve bilinçsizse yapılan başvurular çağrı merkezlerinde de aynı şekilde baş gösterir ve kişiler iş ile ilgili araştırma yapma gereği bile duymazlar. Bu yazımızı okurken hem çağrı merkezinde başarılı olmaya dair sorularınıza cevaplar bulacak hem de başarı basamaklarını çıkmak için sahip olunması gereken kritik noktaları göreceksiniz.

Çalışacağınız Almanca Çağrı Merkezi Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Çalışacağınız çağrı merkezinin sattığı hizmet/ içeriği öğrenin.Bir çağrı merkezinde çalışmak, esnek çalışma saatlerine uyum, iletişim becerileri ve aynı anda birden fazla işi yapabilme yeteneği gerektirir. Bir yandan müşterilerinize yardım ederken, bir yandan da şirket politikasını izlemek ve yetmezmiş gibi sizi zorlayan, kızgın müşterilerle başa çıkabilecek ruh haline sahip olmanız gerekir.

Bilgisayar Becerilerinizi Geliştirin

Çağrı merkezlerinde çalışabilmeniz için kesinlikle bilgisayar kullanmayı biliyor olmalısınız.Hızlı klavye kullanmanız ve masaüstü programlarına alışık olmanız beklenir. Ve kısa sürede işlem gerçekleştirebilmek, yani yazılım kullanabilecek kadar bilgisayar bilginiz olması sizi başarı yolunda bir adım öteye taşıyacaktır.

İletişim Becerileriniz Önemli

Müşterilerin kontrolünün sizde olabilmesi adına akıcı, anlaşılır ve yavaş bir biçimde konuşabilmeniz iletişimin kalitesi açısından iyi olacaktır. İletişim becerileri çağrı merkezlerinin temel taşlarındandır.Başarılı olabilmek adına profesyonel bir tonda konuşma üzerine çalışmalar yapabilirsiniz.

Dakik Olun

Zamanında işinizin başında olun. Çağrı merkezleri dakikliğe çok önem verir. Zamanında işe gelip, molaları çizelgeye göre kullanın. Özellikle home ofis çalışıyorsanız zaman konusuna özellikle dikkat edin.

Çalıştığınız Çağrı Merkezi Hakkındaki Bilgilerinizi Güncel Tutun

Çalıştığınız çağrı merkezinin/şirketin eylemlerini güncel olarak takip edin. Şirketinizin politikası konusundaki değişikler hakkında güncel bilgilere sahip olmanız hayati bir önem taşır. Sıklıkla çalıştığınız çağrı merkezinin websitesini ziyaret edin ve size gönderilen şirket içi hatırlatmaları takip edin.

Stresi Azaltın

Kendinize pozitif an ve alanlar yaratın. Çağrı merkezinde çalışmak birçok yönden cazip görünen bir iş alanı olsa da uzun vadede yıpratıcı ve yorucu etkileri görülebilir. Böylesine zorlayıcı süreçlerle uğraşmamak için kendinize, ailenize, arkadaşlarınıza zaman ayırın. Sosyalleşin. Ve yeni haftaya bomba gibi başlayın. Tüm motivasyon işinize yansısın.

İlham Almayı Unutmayın!

İşinize ilhamla yaklaşın. Çağrı merkezinde çalışmak zor gibi görünse de, her gün pozitif bir ruh haliyle işinizin başında olun. Eğitimi alıp, birkaç ay çalıştıktan sonra yazılım, müşteri ilişkileri ve diğer tüm sorunlar çocuk oyuncağı gibi gelecek. Bu yüzden keyifle oynayın.

Çalıştığınız yerde hem kalıcı olmak hem de yükselmek/ başarılı olmak için sahip olmanız gereken donanımların geneli bu maddelerden ibaret. Her işte olduğu gibi çağrı merkezinde de çalışmanın zorlukları tabi ki var. Ama kendinizi geliştirerek başarı basamaklarını tırmanabileceğiniz alternatif mesleklerden birisi. İstekli, azimli, dakik olup emin adımlarla devam ettiğiniz takdirde müşteri temsilciliğinden yöneticiliğe yükselmeniz bile muhtemel. Almanca çağrı merkezinde dil avantajınızı kullanarak kariyer piramidinin tepesindeki yerinizi alın.

Çağrı merkezi sektöründe kariyer yapmaya başlamadan önce mutlaka okumanız gereken Almanca Bilenlerin Çalışabilecekleri Şirketler Hangileridir? konulu yazımıza göz atmayı unutmayın.

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Zehra
Zehra
3 yıl önce

Merhaba, Çağrı merkezi hizmetleri üniversitesindeyim. Bu işi yapmak istiyorum. Hevesim olabildiğince fazla. İyi bir iş çalışanı, personel olacağıma ve ilerlemek için, vatandaşlara da iyi bir hizmet sunabilmek için elimden geleni yapacağıma eminim. Tek eksik noktam Almancamı gelişmem gerek ailem almanca biliyor ve gerekirse almanca kursuna da giderim ama geçici olarak Türkçem ile iş yapabileceğim bir bölümde çalışmak daha sonra da almancayı net öğrendiğim zaman da bölümden ilerlemek isterim. Umarım bu yorumumu okursunuz 🙂