Türkiye’ye Kesin Dönüş İçin Yapılması Gerekenler

Türkiye’ye kesin dönüş yapmak ülkesinden uzakta kalan birçok insanın aklında kurduğu hayallerden birisi. Hal böyle olunca planlar ve programlar bu yönde seyir alır. Kesin dönüş, Almanya’da büyümüş ve senelerce yaşamış vatandaşlarımız için daha büyük bir önem taşıyor.

Beyin göçü, işçi göçü, yeterli sosyal imkânların sağlanamaması gibi etkenler Türk vatandaşlarının Almanya’daki nüfusunu her geçen gün artırıyor. Artı ve eksileri olan bu gibi toplu göçler dönemin etkisi geçtikten sonra “kesin dönüş” fikriyle sonuçlanabiliyor. Peki, Almanya’dan kesin dönüş yapmak isteyenler ne gibi işlemler yapmalı? Bu çoğumuzun aklını kurcalayan en önemli soru.

Konuyu sosyal sigortalar ve oturum haklarınız olmak üzere iki yönden inceledik.

Sosyal Sigortalar

Sosyal sigortalar konusunda akıllara gelen ilk sorulardan birisi emeklilik sigortası ile ilgili nasıl hareket etmek gerekir? Almanya’dan kesin dönüş tarihine kadar yatan primlerinizin, doğrudan Türkiye’deki SGK’ya aktarılmasını ve daha sonra emeklilik maaşı olarak bağlanmasını ya da o tarihe kadar yatan primlerinizin toplu para olarak size iadesini isteme hakkına sahipsiniz.

Toplu para olarak iade seçeneğinde primleriniz, başvuru üzerine öncelikle SGK’ya aktarılır. Prim iadesi hakkından yararlanmak için bir kaç şartı yerine getirmeniz sonradan çıkabilecek sıkıntıların önüne geçmenizde size yardımcı olacaktır.

Bu şartları özetlemek gerekirse;

Bu uygulama bir tek Türk vatandaşlığı olanlar için geçerlidir. Çifte vatandaşlar bu haktan yararlanamaz

Kesin dönüş tarihine kadar Alman emeklilik kurumundan maddi manevi herhangi bir hizmet almamış olmanız gerekiyor. Herhangi bir hizmet aldıysanız sadece tarihten sonraki paralarınızı çekebilirsiniz.

Diğer önemli bir şart ise iki senelik bekleme süresi. Bu süre zarfı içerisinde hem Almanya’da hem de Türkiye’de sigortalı bir işte çalışmanız gerekiyor. İster Almanya’da isterseniz de Türkiye’de çalışabilirsiniz.

İki senelik bekleme süresi dolduktan sonra primlerinizin iadesi için başvurabilirsiniz. Başvuru yaparken sizden “Abmeldebescheinigung” adı altında ikametinizi bildirdiğinize ilişkin bir belge istenir. Kesin dönüşü hızlandırmak ve zamandan tasarruf etmek için bu işlemi doğrudan SGK üzerinden yapmanız önerilir. Bu adımda Almanya’yı terk ederek pasaportunuza “giriş mührü” vurdurmanız gerekiyor.

Bu noktada Almanya’daki oturumunuzun hâlâ resmi olarak geçerli olup olmadığı uygulamada sorgulanmıyor. Diğer bir kritik nokta ise kesin dönüş tarihinde herhangi bir borcunuz olmaması, toplu paraya el koyulmaması açısından önemlidir.

Kesin dönüş her ne kadar heyecan verici olsa da resmiyete döküldüğünde yorucu ve uzun bir süreç haline gelebilir. Bundan dolayı her adımı bilerek ve zamanında atmak işlerinizi hızlandırırken aksiliklerle karşılaşma oranınızı da düşürür.

Oturum İzni

Bir diğer önemli nokta ise oturum izni. Bu konuyu kısa ve açık bir şekilde şöyle açıklayabiliriz.

Alman oturum ve yabancılar yasasının ilgili maddeleri gereğince 15 yıldır Almanya’da yaşayan ve süresiz oturum iznine sahip Türk vatandaşlarının resmi olarak 6 aydan daha uzun bir süre ile oturum haklarını öldürmeden yurt dışında yaşamaları mümkündür.

Resmi olarak kesin dönüş kararını uygulamaya koymadan evvel daha sonra pişman olarak geri dönme ihtimaline karşı süresiz oturum hakkına sahip olanlar bu hakkın kendilerine sağladığı avantajlardan faydalanabilir ve bir süreliğine yurt dışında yaşayarak yerleşme denemesi yapabilirler. Süresiz oturma izni bulunan ve 15 yıldır Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının yabancılar yasasına göre Almanya’daki hakları saklı kalmaktadır.

Türkiye’ye kesin dönüş yaparken bürokratik engellerle karşılaşmamak için “buradaki haklarımın saklı kalmasını istiyorum” diyerek bağlı bulunduğunuz yabancılar dairesinden belge almanızda fayda var. Almanya’da süresiz oturma izni olmayanlar ise kesin dönüş halinde yabancılar yasasına göre oturum haklarını kaybederler.

Türkiye’ye kesin dönüş karmaşık ve uğraştırıcı bir iş gibi görünse de birbirine bağlı ilerleyen adımlarla rahatlıkla çözülecek ve sonuçlanacak bir durum.

Kararınızı netleştirip başlamanız size “kesin dönüş” sağlayacaktır.

Bir çok insanın aklına takılan sigorta prim işlemleri konusunu ayrıntılı olarak Almanya’dan kesin dönüş yapanların sigorta prim sorgulama işlemleri başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

11 yorum

 • Birsen Bozkurt

  Merhaba ben 40 yaşındayım 7yıl oldu Almanya’dan kesin dönüş yapalı orada bir doğum yaptım 2004 ‘de bende bu emeklilik yasasından faydalanabilirmiyim ?yoksa 65 yaşını doldurmak mı gerekli ?

 • Birgül TOPÇUGÜRLER

  Berlin de 17 yıl çalıştım ve kızımı orada doğurdum. Kızım 9 yaşındayken Türkiye’ye dönüş yaptık

  • Dr. Kenan Uzman

   Merhaba kardeslerim,

   Birgül Topcugürler ile Birsen Bozkurt eger 65 yasinizia ulastiysaniz size Mütter-Rente olarak Almanya EmeklilikSigortsindan Anne parasi hak taniliyor. Sart cocuklar sizin üzerinize olmasi gerekiyor. 1 Cocuk 65 € geliryor. Bunu Alman Konsolosluk tan yapabilirsiniz. Saygilarla

 • Mustafazabunoğlu

  Yirmi yıldır almanyadayım eşimden ayrïldım
  İki çocuğum var biri onsekiz diğeri yirmi
  Anneleri ile beraber olduğunu düşünüyorum zaten geldiğim günden buyana (1998) sorun çıkartıp duruyorlar…
  Geri dönmek istiyorum Alman emeklilik kasasından SSK ya emeklilik primlerimi nasıl aktarabilirim nerelere müracaat etmem gerekir,skk dan başlangıcım var askerlik borçlanması ile 1990 dan itibaren skk da olan birikmiş prim borçlarımı Alman emekli sandığındaki primlerle ödeyebilir miyim …

 • Ben Turkiyeye Cok Tasinmak istiyorum

 • Cem

  Merhaba ben 22 sene sonra almanyadan kesin dönüş yaptım 01.10.2020 prim iademi nasıl alabilirim neler yapmam gerekiyor gerçekten tam iki yıl beklemek zorundayım.

 • Mustafa SAKIZ

  Bu konu ile ilgili 6 aydır süren yazışmaların ardından kayinvalidem için ret cevabı geldi. 60 ayı doldurmadığı için. 2 çocuk doğurmuş ama bir çocuk 6 aylık iken turkiyeye bırakılmış. Eksik kalan günleri borçlanıp emekli olunabilirmi? +905324883480

 • Celal arpacı

  1974 de dogum yapmış bir kadın bebek 8 aylık Ken kesin dönüş yapmış bu haktan faydalanabilirmi

 • Sermin Üzümovalı

  Merhabalar 1984 yılında kesin dönüş yaptık sigorta primlerimizi eşim de ben de aldık 15 sene çalışmıştık ve üç çocuğumuz oldu en küçüğü 5 yaşındaydı Türkiye ye kesin dönüş yaptığımız da şimdi çocuk parasından faydalanmak istiyoruz ne yapmamız gerektiği hakkında bize destek olmanızı rica ederiz iyi çalışmalar

 • Mehdi

  Merhaba, yukardaki yazinizda 2 sene bekleme süresinde ister Almanya’da ister Türkiye’de sigortali calisabirsiniz yazmışsınız bu bilgi yanlış. Bu süre içerisinde ne Almanya’da ne Türkiye’de hiçbir işte sigortalı çalışamaz siniz.ben bizzat Alman emeklilik sigortasından araştırdım.eger bu sure içinde herhangi bir ise girip sigortalı calisirsaniz bekleme süreniz sifirliyor.

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için