Almanya’dan Kesin Dönüş Yapanların Sigorta Prim Sorgulama İşlemleri

Almanya’da yaşayan Türklerin büyük çoğunluğu yurda kesin dönüş yapmayı hayal ediyor. Peki, Almanya’dan Türkiye’ye giden yolculukta sigorta prim ödemeleri ile ilgili nelerle karşılaşırız?

Sigorta Primi Aktarma

Prim aktarma/sorgulama işlemi birçok vatandaşı ilgilendiren konulardan birisi olarak görülüyor. Birçok Türk vatandaşı farklı sebeplerden ötürü Almanya’ya yerleşip orada hayatına devam ediyor. Bunun çoğunluğu ise iş nedeniyle göç etmekte. İş hayatına Almanya’da başlayan ve yine orada emekli olan vatandaşlarımız Türkiye’ye kesin dönüş yapmak istiyor. Sigorta prim aktarma konusunda doğru adımlar atmak bu noktada önem kazanıyor. Öncelikle prim iadesinin ne demek olduğunu öğrenmekte fayda var.

Prim İadesi

Prim iadesi Almanya’da sigortalı çalışan Türklerin orada yatırılmış primlerinin istek üzerine ve kurumlarca belirlenen bazı şartlar altında sigortalılara ya da ölüm halinde ailelerine iade edilmesidir.

Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarımının en önemli sonucu ise primlerinizin iade alınan tarihe kadar olan Alman emeklilik sigortasının iptal edilmesidir.

Kısacası Almanya’da yaşayan bir Türk kendi isteği ya da hak sahiplerinin talebi ile Almanya’da hak kazandığı primlerinin iadesini isteyebilir ve bu primleri kendi ülkesindeki sigortasına aktarabilir. Bu başvurular ikamet yerindeki sosyal güvenlik il müdürlüklerine yapılabilir.

Bekleme Süresi

Bu evrak işleri dışında en önemli nokta bekleme süresi. Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarmak için devlet tarafından belirlenen bir takım şartlar bulunuyor. Sigorta primini aktarmak isteyen Türk vatandaşlarının primlerinin iadesi için en önemli şart iki yıllık bekleme süresinin dolmuş ve kişinin Almanya’yı terk etmiş olmasıdır. Eğer çifte vatandaşsa ülkeye kesin dönüş yapmış sayılmadığı için sigorta prim iadesi yaptıramıyor. Yani birinci şart Türk Vatandaşı olmak.

Sigorta Kapsamı

Almanya’dan Türkiye’ye prim aktarmada ikinci şart mecburi sigortalılık kapsamı. Mecburi sigortalılığın sona erdiği tarih bekleme süresinin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Almanya ve Türkiye’deki mecburi sigortalılık eşdeğer olup Almanya’da kazanç yerine geçen ödemeler olarak kabul edilen işsizlik parası veya hastalık parası gibi ödemeler mecburi sigortalılık olarak işlem gördüğü için bekleme süresi bu tür ödemelerin bitiminde başlıyor. Kısacası prim aktarmak için başvurmadan önce bu sürenin bitiş tarihi dikkate alınmalı.

Peki, Almanya’da hangi primlerin iadesi yapılır, hangilerinin yapılmaz? Sigortalı adına ödenmiş olan primlerin yarısı yani sigortalı hissesi iade ediliyor. Hastalık parası, yaralı parası gibi belli sürelere ait sigortalının bizzat üstlendiği primler iade edilyor. Ödenmeyen primlerden bahsedecek olursak sigortalının maddi olarak katkıda bulunmadığı işsizlik parası, işsizlik yardımı ve çocuk yetiştirme gibi sürelere ait primler, prim iadesi kapsamına girmiyor.

Sigorta prim iadeleri ile ilgili sıraladığımız maddelerde de bahsettiğimiz gibi ilgili kurumlara yapacağınız başvurularla başlayacak olan süreçte bu adımları atmanız yeterli olacaktır.

Almanya’dan kesin dönüş yapmadan önce mutlaka okumanız gereken Türkiye’ye kesin dönüş için yapılması gereken işlemler konulu yazımıza göz atmayı unutmayın.

16 yorum

 • Emrah Akpınar

  Günaydın.
  Ben Alman Vatandaşının 2011 den beri.Tek vatandaşlığım var.
  1992 de Almanya’ya geldim.19 Yıl Türk vatandaşı olarak aralıksız çalıştım.
  Türkiye de de 1988 den SSK dan sigorta girişim ve Öl alılmışlığım var..2020 der SSK dan Türkiye de emekli olacağım.
  Alman vatandaşı olarak da Artık Almanya’da yaşamaya ağım diyerek LVR Rente kasasında ki para larımı Toptan alıp Gidemezmiyim?
  2.Sorum.TC vatandaşlığına geçtiğinde burda 2 sene bekleme süresini eski TC pasaportum olan Aufenthalt Erlaubnis unbefristet Olarak tekrar alabilirmiyim?

 • Emrah Akpınar

  İşsizlik ve Sosyal Paraları hariç çalışmış olduğum yılların Emeklilik paralarını SSK üzerinden transferini Türkiye’ye istediğimde 2 sene bekleme süresi de dolduğunda LVR emeklilik kasasına kendi IBAN Numaramı vereceğim TR hesabı olarak Yoksa SSK İbannumarasını mı?
  SSK için yeterli olacak olan örneğin 20 bin Euro nün geri kalan parayı SSK bana iade edecekmi?
  Tabii ki Almanya da borcum da Yoksa tamamını transfer ettirdim ise?

 • A.Ç

  İYİ AKŞAMLAR ANNEM BABAM ALMANYADA VEFAT ETTİ SİGORTA PRİMLERİNİN İADESİNİ ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURMAM LAZIM BEN TÜRKYEDE YAŞIYOM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM SAYGILAR

 • Mehmet Aras

  Ben 37 yıl almanyada yaşadım. Bir yaşımdan beri oradaydım ve şimdi ise 7 yıldan beri burdayım Türkiyede. Ben almanyada 15 yıl hapishanede kaldım ve 15 yıl hapishanede sigortalı çalıştım. Bu parayı alabilir miyim?

 • Fatma Gümüş

  Merhaba Ben gecen sene türkıyeye kesın dönüs yaptım 39 yasındayım Almanya’da doğdum Alman vatandaşıyım dört tane cocugum var almanyadakı çocuk lar üzerınden olan ayrıca bes sene calısmıslıgım var onların emeklı parasını nasıl taleb edebılırım almanyadanmı yoksa türkıyedende mümkünmü

 • hasan coşkun

  ben 1972 ile 1984 yılları arasında almanyada çalıştım 1984 den sonra türkiyede yaşıyorum orda çalıştığım yılları baz alırsak 65 yaşıma girince emekli olabilirmiyim tabi kesin dönüş yaptığımda benim yatırdığım sigorta pirimlerini geri almıştım. işveren payı duruyor.

 • Babam Almanyada yaşadı 6 sene sonra Türkiye ye dönüş yaptı sonra vefat etti orda ne kadar sigortası var nereden öğrenebilirim

 • Serkan

  S.a dedem 1986 yillinda almanyadan kesin donus yapti 6 yil calismis biz nasil alabiliriz sigorta parasini

 • Suzan Gökçen

  İyi günler ben almanyadan çocuk üzerinden emekli oldum param daha gelmedi nereden bilgi alabilirim. Şuanda almanyaya ziyarete geldim corona virüs nedeniyle gidemiyorum almanyada nereyi aramam gerekiyor saygilar

 • Şükran

  Almanyada hiç calısmadım 25 yıldır burdayım kesin dönüş yapıcam acaba bir hakkım olurmu yalnız calışanlar mı prim alıyor
  Teşekkürler

 • Hüseyin ekiz

  Arkadaşım yanlış düşünüyorsun eğer fac den yazarsan sana yardıncı olurum..

 • Orhan Bekir

  Merhaba,
  Almanyada 5 sene kadar çalıştım yaklaşık 15 yıl önce Tr ye dnüş yaptım. Orada çalıştığım süre içerisinde ödediğim primleri ve günlerini SSK ma eklemek istiyorum. İlk adım ne olmalı bu işlem için ?

 • HACER

  Merhabalar,
  Annem Almanya’da 1972,1976,1983 yıllarında doğum yaptı. 1984 yılında Türkiyeye kesin dönüş yaptık.
  Annem “Almanya’da doğum yapan annelere emeklilik maaşı”ndan faydalanabilir mi ve ne yapmamız gerekiyor?
  daha önce evrak gönderdik ama hiçbir cevap alamadık. bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için