Almanca İş Başvurularında En Çok Sorulan Sorular Nelerdir?

2022-03-10 —

Mülakat süreçleri hepimiz için stresli bir durumdur. Tam olarak neyle karşılaşacağımızı bilmediğimiz için bu süreç hepimizin gözünde karanlık bir kuyu gibi gibidir. Mülakat esnasında ne tarz sorular gelebileceğinden tutunda kimlerle görüşeceğinize kadar kafanızda kocaman bir soru işaretiyle görüşmeye gidersiniz.

Fakat firma hakkında iyi bir araştırma ve başvurduğunuz pozisyon ile ilgili tüm detaylara hakimseniz bu süreç size çocuk oyuncağı gibi gelecektir. Yine de iş başvurularında sorulan temel sorular mevcuttur. Başvurduğunuz pozisyona ve firmanın yapısına göre size yöneltilecek olan sorular değişebilir. Kimi firmalar adayları çeşitli testlere sokarak ve belli problemleri çözdürerek ölçer kimisi ise sadece sorular sorarak yetkinliklerinizi ve işe uygunluğunuzu anlamaya çalışır.

Örneğin; çokdilli bir çağrı merkezine başvurduysanız dil ve iletişim becerileriniz ile ilgili sorular gelebilir. Her durumda da adaylar hazırlık gittiği takdirde işe alınmama ihtimalleri çok düşüktür. Yazımızın başlığından da anlaşıldığı gibi almanca iş başvurularında en çok sorulan sorular nelerdir? gelin hep birlikte inceleyelim.

Almanca seviyeniz nedir?

Almanca iş başvurularında her ne kadar CV’nizde almanca bilginiz ile ilgili yeteneklerinizi paylaşmış olsanız da işverenler mülakat sırasında mutlaka sizlere dil seviyeniz ile ilgili sorular yöneltecektir. Hatta mülakatı almanca yapabilir veya alman bir üst yöneticiyi değerlendirme ekibine dahil edebilir. Bu yüzden görüşmeye gitmeden önce ayna önünde yapacağınız kısa pratikler mülakat sırasında hem sakin olmanızı sağlayacak hem de beklenmedik sorulara karşı hazırlıklı olabileceksiniz.

Kendinizden bahseder misiniz?

Unutmayın karşınızdaki işveren özgeçmişinizi detaylı bir şekilde incelememiş olsa bile karşı tarafı sıkmadan verilen kısa ve öz cevaplar her zaman yararınıza olacaktır. Okuduğunuz okul, önceki işlerinizden bahsedebilirsiniz. Eğer yeni mezunsanız staj yaptığınız firmalar veya kişisel özelliklerinizi ön plana çıkartabilirsiniz.

Sizinle Neden Çalışmak İsteyelim?

Mülakat sırasında mutlaka sorulan klasik sorulardan birisi de ‘‘sizinle neden çalışmak isteyelim?’’ sorusudur. Bu soruyla karşılaştığınız zaman vereceğiniz cevaplar kendiniz, yetenekleriniz ve ilgi alanlarınızla alakalı konular üzerine olmalıdır. Fakat cevaplarınızı başvurduğunuz pozisyon bağlamında vermelisiniz. Ekip çalışmasına yatkınlık, tek başına çalışma kabiliyeti, sosyal ve analitik düşünce, kariyer hevesleriniz gibi konulardan bahsedebilirsiniz.

Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?

İster büyük ister küçük bir firmaya başvurmuş olun bu soruya her zaman hazırlıklı olarak gitmelisiniz. Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz? sorusunun cevabını bulmak için önce çalışacağınız firma ile ilgili kısa bir internet araştırması yaparak firma hakkında bilgi sahibi olun ardıdan firmanın pozitif ve negatif yönlerini ve çalışacağınız pozisyonu düşünerek firmayı kendi akıl süzgecinizden geçirin. Sonuç olarak çalışacağınız firma da sizi nelerin heyecanlandırdığına, neden çalışmak istediğinize ve sizi mutlu eden taraflara karar verin. İşte mülakat sırasında vereceğiniz cevap hazır.

Unutmadan! yağcı bir tavır sergilemekten kaçının veya kayıtsız gibi görünmeyin. Cümlelerinizi kurarken kelimelerinizi özenle seçin. Sizin için muhteşem bir fırsatı yanlış kurduğunuz bir cümle yüzünden elinizden kaçırmak istemezsiniz. 

Stres ve Baskı altında Çalışabilir misiniz?

İş verenler için adaylarda aranan önemli noktalardan birisi de stres ve baskı altında çalışabilme yetkinliğidir. Stres her işin doğasında olan bir durumdur. Bu yüzden iş verenler tarafından size yönlendirilecek bu tarz soruları olumlu yönde cevaplarsanız iş verenin gözünde daha değerli bir hale gelebilirsiniz.

Esnek Çalışma Saatlerine Uyum Gösterebilir misiniz?

Çalışacağınız işte mutlaka mesai saatleri uzayacaktır. Bu yüzden iş verenlere esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabileceğinizi söylemenizde fayda var. Bu durum iş verene sizin işe önem verdiğinizi ve değişken iş ortamına uygun olduğunuzun mesajını verir.

Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?

Bu soruyu sizin kişiliğiniz ile ilgili kritik mesajları karşı tarafa iletebileceğiniz bir araç olarak görebilirsiniz. Bu yüzden bu tarz sorulara cevap verirken eğer güçlü yönlerinizden bahsedecekseniz bu iş için önemli olan güçlü taraflarınızdan, zayıf yönlerinizden bahsedecekseniz zararsız olan ve çalışma verimize etki etmeyecek ya da kariyer arzunuz için önemsiz olanları belirtin.

Son İşinizden neden ayrıldınız?

Son işten ayrılma nedeniniz eğer çok spesifik bir durum içermiyorsa bütün detayları ortaya dökmenize gerek yok. Son işinizden ayrılma sebebinizi anlatırken eski işyerinizle ilgili özel durumları paylaşmamalı, fazla duygusal veya olumsuz ifadeler kullanmamalı, olayı çok kişiselleştirmemeli ve eski iş yerinizi kötüleyici sözlerden kaçınmalısınız. Soruya cevap verirken cevabınızın mantıklı, akılcı ve kararlı olduğunu hissettirmelisiniz. Olumsuz bir durum yüzünden ayrılmış olsanız bile çözüm odaklı davrandığınızı belirtmekte fayda var.

Maaş beklentiniz nedir?

Mülakat sırasında genellikle son sorulan ama en kritik sorulardan birisi maaş beklentinizdir. Karşı tarafa bir teklifte bulunmadan önce mutlaka şirketi ve pozisyonun gerekliliklerini araştırmış olarak gidin. Bunların yanında deneyim ve eğitim seviyenizi göz önünde bulundurun. Eğer o sektörde finansal bir durgunluk varsa çok yüksek rakamlardan bahsetmeyin. Ve mutlaka şirketin size sağladığı sigorta, ikramiye, özel sağlık sigortası, emeklilik katkı payı gibi yan faydaları dikkate alın.

Sonuç olarak iş başvurularında ne sorulursa sorulsun önemli sizin rahat olmanız ve süreçten keyif alıyor olmanızdır. Bu yüzden mülakata girmeden önce stres yapmadan ve birkaç nefes tekniği uygulayarak bu süreci sakin bir şekilde atlatabilirsiniz. Yeni işinizde başarılar!

Almanca iş başvuruları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Almanca iş başvurularında dikkat edilmesinde gerekenler konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments