Almanca İş İlanlarında En Çok Aranan Nitelikler Nelerdir?

Şirketler almanca iş ilanları verirken farklı yeteneklerin bir arada toplandığı çok yönlü kişileri bulmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda aranan nitelikler şirketten şirkete değişebilmektedir. Kimi şirketler iş tecrübesi, referans gibi noktaları baz alırken, kimisi etkin çalışıp çalışmadığınıza önem vermektedir. Fakat Almanca iş ilanlarında aranan belli başlı özellikler vardır. Aşağıda belirtilen özelliklerin bir kısmının adaylarda aranacağını bilmeniz yararlı olacaktır. Söz konusu niteliklere sahip olmak iş görüşmesi sırasında ilanı veren firma yetkilisine gerek sunum yaparken gerekse soruları yanıtlarken oldukça faydalı olabilir.

Almanca İş İlanlarının Değişmeyen Maddesi: İletişim Becerisi

Çalışacak olduğunuz firma hangi sektörden olursa olsun iş ilanlarında en başta aranan özelliklerden biri iletişim becerisidir. Almanca iş ilanlarında ise ekstra önemli olan bir durum haline gelmektedir. Çünkü işiniz yabancı dilinizdeki yetkinliğiniz etrafında ilerleyecektir. Örneğin bir call center firmasında call center agent pozisyonunda çalıştığınızı düşünelim. Müşterilerin firmaya doğru giden yolculuğunda ilk irtibata geçeceği kişi sizsiniz.

Müşteri, çalıştığınız firmanın hissesini satın alabilir, reklamlarını izleyebilir, firma sahibinin açıklamalarını dinleyebilir. Ama bir şeyler söylemek istediğinde karşında bir kişi bulmak ister. Bu kişi de çağrıyı karşılayan kişidir. Veya çok kritik bir müşteri mailine yada müdürünüzün sorduğu bir soruya yanıt verirken iletişim becerileriniz öne çıkar. Sadece bu sebeplerden bile firmalar için sözlü ve yazılı iletişim becerisinin ne kadar değerli bir özellik olduğunu anlayabilirsiniz.

Dil becerilerinde yetkinlik

İletişim becerilerinde olduğu gibi dil becerileri de almanca iş ilanlarında büyük bir önem arz ediyor. Başvuracağınız pozisyon genel itibariyle almanca etrafında şekilleneceği için ana dil seviyesinde Almancayı konuşuyor olmanız  veya profesyonel çalışma seviyesinde biliyor olmanız iş verenler için bir tercih sebebi olabilir. Bir diğer tercih sebebi ise aksanınız olabilir. Almanca iş ilanlarında aranan bir diğer nitelik ise iki veya daha fazla dil de yetkinlik istenmesi bunun sebebi ise firma içinde ve dışında gerek müşterilerle gerekse organizasyon/idari konularda şirket içi iletişimi sağlamak amaçlı olabiliyor fakat her iş ilanında şart koşulan bir durum değildir.

Eğitim Seviyesi

İş ilanlarının değişmeyen bir diğer maddesi ise eğitim seviyesidir. Firmalar kendilerini temsil edebilecek en doğru marka avukatlarını seçmek isterler. Bu sebeple iş ilanlarını yazarken eğitim seviyesini en az lise veya üniversite mezunu şeklinde belirtirler. İş verenler iyi eğitim almış kişilerin her konu da başarılı olmalarını beklemez fakat en azından yetkinlikleri ile sorunların üstesinden gelebileceklerini düşünürler.

Her firma kendi iç yapısına göre çalışanlarına eğitim vermektedir. Yine call center agent pozisyonunda çalışan bir kişi olduğunuzu düşünürsek, müşteriler karşısında adeta bir bukalemun gibi olmanız gerekebilir eğer iyi bir eğitime ve sosyal bir kişiliğe sahipseniz müşteriyle empati kurabilir, kolaylıkla problemlerine çözüm bulabilirsiniz durum böyle olunca da eğitim seviyesi iş verenler tarafından önem verilen bir nitelik haline geliyor.

Teknolojiyi etkili kullanıyor olmak şart

Günümüzde teknolojik araçları kullanmayan firma neredeyse yok. Hayatın ve iş dünyasının bu kadar merkezinde olan bilgisayar, tablet, yazılım sistemleri ve benzeri teknolojik araçları kullanabiliyor olmak çok önemli. İş ilanlarında genellikle bilgisayar becerisi istenirken, bir çoğunda firmaların ‘’Temel PC, İnternet ve MS Office’’ şeklinde spesifik olarak belirttiğini görebilirsiniz. Bu sebeple popüler ofis uygulamalarını ve interneti etkin şekilde kullanabiliyor olabilmek işe alımlarda sizden istenen bir niteliktir.

Analitik Yaklaşım Önemli

Analitik yönleri gelişmiş insanlar farklı iş ortamlarında rahatlıkla çalışabilir ve problem çözmekte sıkıntı çekmezler. Birçok jenerasyonun bir arada çalıştığı iş dünyasında Almanca iş ilanları veren firmalar analitik bakış açısına sahip olan bireylerin, çalıştığı şirketi, yapılan işi, pazardaki zorlukları daha iyi anlayıp, buna uygun bir yol haritası çizdiğini ve çalıştığı kurumu hem o günkü hem de gelecekteki hedeflerine uygun olarak ileri taşıyacağını düşünmektedir. Bunların haricinde aynı anda birden çok işi yürütmek de adaylarda aranan en kritik özellikler arasında yer alır.

Sosyal yönleri gelişmiş kişiler daha çok tercih ediliyor

Hemen hemen tüm işlerde koşulların ve durumların çok net olmadığı zamanlar olur. Ancak bu tür zamanlarda alınacak tavır, çalışma ortamlarında önemlidir. Bir çok firma yaptıkları işin şartları gereği uzlaşmacı bir tavra sahip olması, yapıcı olması ve üst yönetimle, çalışanlarla arasında ekip olarak bağ kurabilecek yeteneğe sahip olan kişileri tercih etmektedir. Bu sebeple sosyal yönleri gelişmiş kişiler iş ilanlarında aranan niteliklerden birisi oluyor.

İş ilanları bazen gözümüzde büyüyebilir, ilanları okuduğumuz zaman tüm kriterlere uygunluğumuzu sorgularız. Burada asıl önemli olan tüm kriterlere uymaktan ziyade genel bir bakış açışıyla işin dinamizmine sağlayacağınız uyumu ve başvuracağınız şirkete katabileceğiniz değerleri düşünmektir. Bunlar kafanızda oturduktan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Siz sadece yeni işinize başvurun ve sizi bekleyen bu güzel sürecin keyfini çıkartın.

Almanca iş ilanları ile ilgili bu yazımız hoşunuza gittiyse iş başvurularında size rehber niteliğinde olabilecek Almanca iş başvurularında dikkat edilmesinde gerekenler adlı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için