Almanya’da Yaşayan Türklerin Kesin Dönüşteki Çekinceleri Nelerdir?

2021-11-11 —

Almanya’da yaşayan Türkler arasında sürekli konuşulan kesin dönüş konusu beraberinde farklı türden çekinceleri getiriyor. Almanya’da belirli bir düzen kurmuş olan Türk vatandaşları ülkelerine döndüklerinde yaşayabilecek oldukları problemleri bazen gözlerinde büyütebiliyorlar. Bu konu ise daha önce Türkiye’de herhangi bir tatil veya yaşam tecrübe edinmemiş kişilerde kaygıya yol açabiliyor. Bu çekinceler kişiden kişiye değişebiliyor fakat herkesin genel anlamda düşündüğü bazı yaygın durumlar mevcut. Peki nedir bu çekinceler?

Ekonomik Durum

Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapmadan önce Türklerin ilk akıllarına gelen sorulardan birisi ekonomik özgürlüklerini nasıl elde edecekleri. İki ülke arasındaki ekonomik farklılıklar sebebiyle kaygılanan Türk Vatandaşları kesin dönüş yaptıkları zaman Türkiye’deki ev kiraları, aidatlar, abonelikler ve vergi konularıyla ilgili çekinceler yaşıyor. Aslında bu durum her ne kadar uzaktan problem gibi görünse de Türkiye’ye gelindiği zaman kolaylıkla aşılabilir. Gerek yaşam şartları gerekse ekonomi açısından Türkiye, farklı sektörlerden ve ülkelerden birçok firmaya ev sahipliği eden bir ülke. Bu açıdan Ticari ve ekonomik anlamda istikrarlı bir ülke oluşu ise vatandaşlarına her zaman avantaj sağlıyor. Kaygıları bir kenara bırakıp Türkiyeye dönenler, genellikle bekledikleri gibi kötü bir tecrübe yaşamadıklarını söylüyorlar. Burada önemli olan uzaktan düşünmek yerine Türkiye’ye gelip buradaki yaşamı bir kaç haftalığına tecrübe etmek.

Gelecek Kaygısı

Ülke değiştirmek adeta yeni bir hayata başlamak gibidir. Her şeye en başından başlamanız gerekir. Eviniz, işiniz ve tüm düzeninizi en baştan yaratmak gözünüzde büyüyebilir. Diğer yandan sigorta ve prim işlemleriniz ile ilgil süreçlerin karmaşık hale gelmesinin size problem yaratacağını düşünebilirsiniz. Bunları düşünüyor olmanız çok doğal bir durum fakat Türkiye gelişmekte olan bir ülke yani burada gerek yaşam gerekse çalışma şartları oldukça kapsamlı. Bu yüzden dilediğiniz her şeyi Türkiye’de kolaylıkla edinebilirsiniz. Ayrıca geleceğinizi garanti altına almanız için Türk Hükümeti size her türlü kolaylığı sağlıyor.

İş Bulabilir Miyim? Düşüncesi

Almanya’dan kesin dönüş yapmak isteyenlerin bir diğer çekincesi ise Türkiye’deki iş durumu. Almanya’da doğup büyüyen ve Türkiye’de daha önce yaşamamış olan Türkler için büyük bir problem gibi görünen bu durum aslında yine tecrübesizlikten kaynaklı. Özellikle Almanca bilenler için büyük iş fırsatlarını içinde barındıran Türkiye özellikle çağrı merkezi, turizm, finans, telekomünikasyon sektörlerinde bir çok iş imkanına sahip. Bu sebeple Almanya’dan kesin dönüş yapacak olan kişiler iş konusunda gözü kapalı Türkiye’ye gelebilirler çünkü Almanca bilen çalışana fazlasıyla ihtiyaç var.

Çocukların Adaptasyon Sorunu

Türkiye’ye kesin dönüş yapmadan önce Türk ailelerin en çok düşündüğünü şeylerden birisi  çocuklarının adaptasyon sorunu. Bilindiği üzere yurt dışına gitmek ve yurda geri dönüş yapmak, birey açısından bir sosyokültürel ortam değişimini ifade etmekte ve uyum güçlüklerine yol açmakta. Birçok araştırmada çocukların dış göç gibi geri dönüş sorunlarından da birinci derecede etkilenen aile bireyleri olduğu vurgulanıyor.

Adaptasyon sorunlarının başında eğitim, kişiler arası iletişim, dil ve uyum sorunları geliyor. Yaşanan sorunlar, çocukların utangaçlık, yalnızlık, atılgan olmayan davranış, sosyal ilişki kuramama, kimlik bunalımı ve duyguları ifadede yetersizlik gibi problemlerle karşılaşmalarına neden olabiliyor. Aynı zamanda Almanya’dan kesin dönüş yapanların yaklaşık %44’ünün ailevi nedenlerden dolayı döndüğünü, ailevi nedenlerin başında ise çocuklarının eğitiminin geldiğini belirtiyor.

Eğer bu yazımız hoşunuza gittiyse Türkiye’ye kesin dönüş yapanların tecrübeleri hakkındaki Türkiye’ye Kesin Dönüş Yapanlar Pişman Mı? konulu yazımızı incelemeyi unutmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Orhan Özkan
Orhan Özkan
2 yıl önce

Burda emekli olupta Türkiye de yaşamaya devam edilebiliniyormu? Kesin dönüş yapmayı düşünüyorum. Saygılar…

Dürdane Aydogdu
Dürdane Aydogdu
1 yıl önce

Bende 1,5 senedir Türkiye’de yaşıyorum ama oturumumu sildirmedim,bu sene içinde iş kurdum karedecegime zararettim,vergi bağkur muhasebe ödedim boşu boşuna tam 4 kez dolandirildim, ülkede bir bardak bedava çay için kırk takla atıyorlar,dedikodu,rontgencilik,insanların herseyine burunlarını sokma sanki onların haklıymış gibi insanların yaşamına müdahale etme hakkını kendinde buluyorlar,işsizlik almış başını gitmiş,herşey çok pahalı,kısa süreli gelip tatil yapmak için güzel ama kesin dönüş için çok yanlış bir zaman,helede biz gurbetçileri parali olarak görüyorlar ve dolandırmak için heryolu deniyorlar,aklı olan gelmez,ülkemiz güzel ama insanları artık o 20 sene önceki insanlar değil,bir gelen birde gelmeyen pişman,burda yazilanlarda doğru değil,şimdi mahkemelerle uğraşıp duruyorum,yazık yazık ülke ne hale gelmiş helede kadınsanız hiç şansınız yok

Aynur Kiliçaltan
Aynur Kiliçaltan
1 yıl önce

Ben iki yılı geçkin,Türkiye’de yaşıyorum.Çok memnunum,bu kararı verdiğim için.
Almanya da emekli olan kimse,Türkiye de hiç bir sorun yaşamadan yerleşebilir.
Sağlık sigortasını 6 ay bitiminde,sigortanızı müracat ederek be TA20 yasasından faydalanmak ve burada sigortalı olucam diyebilirsiniz.Gelmeden önce Emekli Kasasına gidip hem Türkiye de yaşamak istediğinizi bildirin, hemde bilgi alın.Alman vatandaşı iseniz mutlaka Mavi kartınızı da çıkartınız.Buradaki (Türkiye’de)tüm resmi dairelerde ve işlem yapmak istediğiniz her yerde Mavi kart geçerli.
Burada bugüne karşılaştığım en büyük sorun,sizi Almancılar, paralı görerek dolandırmaya kalkması.Meselâ tadilat yapan firma adı altındaki kişiler.Kesinlikle vaadlerde inanmayın,sözleşme yapın ve parayı önden vermeyin.Birileri ortaklık teklif eder,güvenmeyin.Pazarlık etmeden hiç bir şey almayın.Size diyebileceğim bu kadar.
Herşeye rağmen,iyiki döndüm diyorum.