Türkiye’ye Kesin Dönüş Yapanlar Pişman Mı?

2023-02-01 —

Türkiye’ye kesin dönüş yaptıktan sonra kişilerin yaşadıkları tecrübeler, zorluklar ve bunlarla mücadele etme şekilleri içinde bulundukları duruma göre değişiyor. Kimileri bu süreci kolaylıkla atlatırken kimileri sürecin içerisinde kaybolup gidebiliyor. Yine de yıllarca Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız birçok farklı nedenle Türkiye’ye kesin dönüş yapıyor. Peki kesin dönüş yapan vatandaşlarımız pişman mı?

Kesin Dönüş Yapanların Yaşadığı Tecrübeler

Kazançlarını Euro bazında alan kişiler Türkiye’ye kesin dönüş yaptıkları zaman ülkenin para birimi olan Türk Lirası bazında kazanıp harcama yapmaya başlıyor. Asgari ücret, enflasyon ve vergi oranlarındaki dalgalanmalar gibi iki ülke arasındaki farkları ortaya koyan durumlar geçimle ilgili endişeler yaşanmasına neden oluyor. Türk Lirasının Euro karşısındaki değer kaybı hayat standartlarını birçok farklı açıdan aşağı çekebiliyor. Yapılan araştırmalara göre kesin dönüş yapan türklerin %37’si sosyal hayatlarını sekteye uğratan maddi kayıplardan şikayetçiyken %42,9’u genel ihtiyaçlarını karşılamakta ve iş bulma konusunda sorunlar yaşıyor. Geriye kalan kısım ise sağlık, eğitim, vb. alanlarla ilgili sıkıntılar yaşıyor.

Kesin dönüş yapanlar tabi ki sadece olumsuz olabilecek durumlarla karşılaşmıyor. Kesin dönüş yapıp Türkiye’de oldukça iyi tecrübeler yaşayan ciddi bir kesimde var. Ait olduğu ülkeye dönmenin verdiği huzur, ana dili etkin kullanabilme durumu, ait oldukları kültüre dönmek, ailenin yanında olmak ve benzeri. Ana dilde eğitim alabilen çocuklarının kendi toplumunun değer yargılarına sahip olarak yetişmesi ve asimilasyona maruz kalmamaları ise diğer bir neden. Kısacası bu saydıklarımıza parayla satın alınamayacak şeyler diyebilir miyiz?

Sonuç olarak olumlu ve olumsuz tecrübeler elbette olacak. Önemli olan bardağın dolu tarafını görebilmek. İki ülkeninde sunduğu avantajlar birbirinden farklı bu yüzden Türkiye’ye kesin dönüş yaptığınızda ülkenin sizin için avantajlı olan taraflarına odaklanmanızı tavsiye ederiz.

Almanya’dan Kesin Dönüş Fikri Kalıcı Bir Gündem Olmaya Devam Ediyor

Yazımızın bu kısmında genel bir ifade ile Türkiye ve Almanya arasındaki farklara değineceğiz. Türk vatandaşları çoğunlukla güzel bir gelecek ümidiyle Almanya’ya göç ediyor. Almanya’nın sağlık, vatandaşlık, eğitim ve sosyal hakları göz önünde bulundurulduğunda kişilerin geleceği için iyi bir yatırım olabiliyor. Gerek para biriminin değeri gerekse devletin sağladığı imkanlarla refah düzeyi yüksek bir toplumda yaşanmaya başlanıyor. Tavsiye üzerine göç eden değişik kesimlerde bu fark gözler önüne seriyor. Almanya’ya tavsiye üzerine veya iş imkanları sebebiyle göç edip yaşamına orda devam ettiren Türkler belli oranlarda hedeflerine ulaştıktan sonra ülkeye dönüş fikri gündeme geliyor.

Almanya gençlere birçok farklı imkan sunuyor. Bu noktada iş imkanları ve eğitim düzeyi konusunda Türkiye’den bazı yönlerden önde olduğunu söyleyebiliriz. Sistemli eğitim programı, sağlık sektörünün gelişmiş olması, sosyal ve kültürel hayatın doygunluğu Almanya’yı cazibe merkezi yaparken bu konuda doygunluğa ulaşan vatandaşlarımız Türkiye’ye kesin dönüş yapıyor.

Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş serüvenini farklı açılardan ele aldık. Memnun olanlar kadar olamayanlarda mevcut.  Burada en önemli olan şey düşüncenizi her açıdan değerlendirip kararınızı verebilmenizdir. Net bir karar olası pişmanlıkları engelleyecektir.

Türkiye’den kesin dönüş yapanların tecrübeleri ve yaşadıkları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Almanya’dan Kesin Dönüş Yapanların İş Hayatında Yaşadığı Tecrübeler konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Sema kopuz
Sema kopuz
2 yıl önce

Merhaba.
Hollandadan döneli 12 sene oldu.kesinlikle pişman değilim.gurbetçilerimize tavsiye ediyorum.memleket gibisi yok

Serra Korkmaz
Serra Korkmaz
1 yıl önce
Reply to  Sema kopuz

Suan nerde yasiyorsunuz? ve is bulmak zor mu? bende Türkiyeye kesin dönüs yapmak istiyorum.

Süleyman Erdem
Süleyman Erdem
10 ay önce
Reply to  Serra Korkmaz

Ben Mersin’de yaşıyorum, İş bulamadım diyen yalan der, Hele de sizler! Yabancı dil olması nedeniyle evde (Homofis) bile çalışma imkanınız var.

Süleyman Erdem
Süleyman Erdem
10 ay önce
Reply to  Sema kopuz

Ben de Aynı, Yorumumda belirttim, Bayanlarda dönmek istemeyenlerin sayısı bayağı yüksekti %82, Sizi teb ik ediyorum, Netjes ?

rüstem gökçe
rüstem gökçe
2 yıl önce

pismanim ne yapmamlazim

Süleyman Erdem
Süleyman Erdem
10 ay önce

Batı Avrupa Türklerinin “Artık vatanıma dönüyüm” diyeli Yıllar geçti, Kakin Aile birleşimiyle Çocukları Sonra da Torunları oldu, Doğduğu ve de doyduğu yeri benimseyen bir 3 . Nesil var artık.
Biz ilk ve ikinci Nesile gelelim, Kendi yaptığım bir çalışma ile! Toplumun (Avrupa Türkleri) Bayanlarda % 82 si, Dönmek istemiyor, Ya Torunu ya da Sağlığını bahane ediyor. Erkeklerde ise bu oran Dönmek isteyenler %85. Burası çok ilginç. Biz gelelim Dönenlere, Kim ki Ticari bir faaliyete girişti! %92 si Kandırıldı! Başarısız oldu.
Türkiye’de artık eski TÜRKLER yok, Söz Namustur bilen de yok, bunu Avrupa Türkleri anlayıncaya kadar iş işten geçmiş oluyor.