Almanya’dan Kesin Dönüş Yapanların Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

2021-09-18 —

Almanya’dan kesin dönüş yapma kararınızı aldınız. Sizleri Türkiye’de bekleyen bir sürü yenilik var. Sonuçta yıllardır yaşadığınız ve tüm düzeninizin olduğu bir ülkeyi terk ediyor ve yepyeni bir ülkeye taşınıyorsunuz. Aslında yepyeni bir hayata başladığınızı söyleyebiliriz. Yeni bir ev, yeni mobilyalar, yeni arkadaşlar, yeni iş… Hatta daha önce hiç Türkiye’ye gelmediyseniz yeni bir kültür ve dil sizi bekliyor olabilir. Her durumda da keyifli ve unutulmaz bir tecrübe olacağı kesin. Fakat bu yolcukta hem gelmeden önce düşünmeniz hem de geldikten sonra başınıza tatsız olaylar açabilecek durumlardan kaçınmanız için dikkat etmeniz gerekenler var. Bu yazımızda Almanya’dan kesin dönüşyapanların dikkat etmesi gereken durumları sizler için yazdık. 

Neden geldiğiniz hakkında iyi düşünün?

Türkiye’ye neden kesin dönüş yaptığınız hakkında iyi düşünün. Kesin dönüş nedeniniz varsa bir beklentiniz olur ve beklentilerinize karşılık bulabiliyorsanız mutlu olursunuz. Fakat beklentileriniz hayal ettiğiniz gibi yerine gelmediği zaman ise bulunduğunuz yer size işkence gibi gelebilir. Bu yüzden kesin dönüş yapmadan önce nedenleriniz üzerinde düşünüp karar verdikten sonra taşınma işlemlerine başlamanızı tavsiye ederiz. Türkiye’de yaşamakta olan akrabalarınıza, arkadaşlarınıza veya daha önce kesin dönüş yapmış kişilere danışarak fikir edinebilirsiniz. Tatile gelmekle temelli yaşamak arasındaki farkı iyi ayırt edin.

Maddi açıdan hesaplamalarınızı iyi yapın

Neden gelmek istediğinizi çözdükten sonra maddi açıdan hesaplamalarınızı iyi yapmalısınız. İlk etapta uçak biletiniz ve yaşamayı planladığınız şehirdeki yaşam standartları hakkında bilgi edinmelisiniz. Ev kiraları, depozito, abonelikler ve benzeri ödemeleri iyi düşünün. Kesin dönüş yaparken yeni bir hayata başladığınızı unutmayın, yeni mobilyalar, mutfak eşyaları, dekorasyon… Bütün eşyalarınızı en baştan almanız gerekecek. Bu yüzden yapacak olduğunuz harcamaları iyi ön görmeniz gerekiyor.

Tüm aboneliklerinizi iptal edin ve gerekli ödemelerinizi yapın

Almanya’dan kesin dönüş yaparken banka, vergi, sigorta, tv, cep telefonu, aidat ve spor üyeliği gibi ödemelerinizin tümünü bitirerek gelmenizi tavsiye ederiz. Çünkü hukuki yollardan başlatılan herhangi bir borç takibi hem yurtiçinde hem de yurtdışına çıkışlarda başınızı ağrıtabilir. Özellikle bankalara olan herhangi bir borcunuz varsa geri dönmeniz halinde sıfırdan değil eksilerden başlamak zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için tüm ödemelerinizi yaparak gelmeniz mantıklı bir tercih olabilir. Dilerseniz tüm ödemelerinizin kaydını tutarak borç-ödeme takibinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Devlet dairelerindeki işlemlerinizi tamamlayın

Kesin dönüş yapmadan önce vatandaşlığınız ve dönüşünüzle ilgili vatandaşlık işlemleri veya oturum izinleri gibi kritik konuları halletmeden geri dönüşünüzü yapmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü ilerde ciddi anlamda başınızı ağrıtabilecek parasal ve kanuni problemler ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden tüm işlemlerinizi legal bir şekilde yaparak kesin dönüş yapmanız tatsız durumlardan sizi korur.

Arkadaşlıklarınızı unutmayın

Almanya’da edindiğiniz arkadaşlıkları unutmayın. Kesin dönüş yapmadan önce mutlaka görüşmeye gayret edin. Arkadaşlıklar her daim devam edebilecek koşulsuz ilişkilerdir. Belki de ilerleyen zamanlarda tatile gitmek veya geri dönüş yapmak istediğinizde arkadaşlarınız sizlere birçok konu da yardımcı olabilirler. Veya tam tersi bir durum onlar içinde geçerli olabilir. Konu her ne olursa olsun bu tür ilişkilerin her zaman sizlere manevi anlamda güzel katkıları olacaktır.  

Kesin dönüş yapmadan önce son bir Almanya turu yapmadan gelmeyin

Bir daha tekrar dönüp dönmeyeceğiniz belli olmadığından son bir kez Almanya turu yaparak daha önce gitmediğiniz yerlerini ziyaret edebilir veya daha önce gittiğiniz yerleri son bir kez gezebilirsiniz. Hatta geriye dönüp baktığınızda anılarınızı canlandırmak için günlük tutmak iyi bir fikir olabilir.

İş ilişkilerini sürdürmeye devam edin

Kesin dönüş yapıyor olsanız bile iş ilişkilerinizi sürdürmeye devam edin. Türkiye ve Almanya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler her geçen gün güçlenmekte. Bunu göz önünde bulundurarak ilerleyen zamanlarda karşınıza çıkabilecek olan fırsatları tepmemiş olursunuz. Bu yüzden Almanya’daki iş ilişkilerinizi sürdürmenizi tavsiye ederiz.

Türkiye’ye gelmeden önce iş hayatına kendinizi psikolojik olarak hazırlayın

İki ülke arasındaki çalışma şartlarının farklı olabileceğini planlayarak gelirseniz alışma süreciniz hızlanır. Böylelikle Almanya’da alışmış olduğunuz çalışma şartlarından farklı bir durumla karşılaşırsanız hayal kırıklığına uğramazsınız. Eğer mümkünse kesin dönüş yapmadan önce Türkiye’deki iş ilanlarına başvuru yaparak hazırlıklı bir şekilde dönüş yapabilirsiniz.

Tüm bunları kafanızda oturttuktan sonra Türkiye’de yaşamaya hazırsınız. Kesin dönüş yapıyorsanız veya yaptıysanız bu saydıklarımızı yine de gözden geçirmenizde fayda var. Zira geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkıyor olabilirsiniz. En sonunda mutlu olmak için iyi düşünün ve kararınızı verin.

Almanya’dan kesin dönüş yaparken aklınıza takılabilecek kanuni haklarım neler sorularının cevabını Almanya’dan kesin dönüş yapanların ne gibi hakları var? konulu yazımızda bulabilirsiniz. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Celal Gökyaprak
Celal Gökyaprak
1 yıl önce

Sayın değerli Bayeffendi, benim Türkiyeye temelli dönüş istememin sebeblerinden, birileri ise, Yabancı düşmanlığından kaynaklanıyor, çünkü Almanyada bir Müslüman İnsan istediği gibi yaşıyamıyor, Alman Hükümeti daima terör uyguluyor ve mesela bir kız çocuğunuz var ise, onun yanına bile yaklaştırmıyorlar. Türkiyede böyle birşeyler duymadım. Ne bir Din nede bir Kültür eğitimi verebiliyorsun…Hiç kimsede hiç birşeyle meşkull olmuyor.

Celal Gökyaprak
Celal Gökyaprak
1 yıl önce

Yazının devamı: Bu işlerden anlayan, sana yardımcı olan birileride yok, burası aynen Teksas gibi, herkes öylesine yaşayıp gidiyorlar, çoğu ha Hayvanmış yada onlar, aralarında fazla bir fark göremiyorsunuz. Burası Almanya, eğer Namaz kılıyorsan, biraz umut gibi birşeyler görebiliyorsun, yoksa hepsinin hayvandan farkı yok. Alman Arabalarından başka adamların kafasında başka birşeyler yok. Saygılarımla Celal Gökyaprak.