Almanya’dan Kesin Dönüş Yapanların Ne Gibi Hakları Var?

2021-09-26 —

Almanya’dan kesin dönüş yaparak yurda gelenler için belirli kanunlar söz konusu, bu kanunlar hem bireyleri hem de uluslararası ilişkileri korumak adına çıkartılmış belirli prosedürleri kapsayan süreçlerdir. Bu yüzden Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapmak isteyenler için her iki taraftada farklı kanunlar geçerlidir. Tabii kesin dönüş yapanların hakları duruma göre de şekillenmektedir. Bu yazımızda yurda kesin dönüş yapmış kişilerin ne gibi hakları olduğunu birlikte inceleyeceğiz. 

Kesin Dönüş İçin İlk Adım: Oturum İzni

Oturum izni Almanya’dan kesin dönüş yapanların dikkat etmesi gereken bir konu. Alman Vatandaşı ve Türk Vatandaşı olmanıza bağlı olarak durum değişebiliyor. Eğer Almanya’da oturumunuz varsa Almanya Devleti size sigortanız olmasını şart koşar. Eğer üniversite eğitiminize devam ediyorsanız 25 yaşına kadar Anne ve Babanız üzerinden sigorta yapılmaktadır. Aynı zamanda çalışıyorsanız iş yeriniz sigortanızı ödüyor veya özel sigortanızı kendiniz yatırabiliyorsunuz. Eğer Emekliyseniz devlet sigortanızı ödemekte. Eğer Almanya’da oturumunuz varsa ve Türkiye’ye kesin dönüş yapmak istiyorsanız bu saydığımız haklardam vazgeçmek durumundasınız.

Türkiye tarafında ise oturum izniniz varsa sigortalı şartını sağlamalısınız . Eğer iki ülke de sigortanız var ise ve Almanya devleti bu tarz bir durumu tespit ederse tarafınıza yüklü miktarda para cezası kesmektedir. Anlayacağınız üzere iki ülkede birden sigortalı olamazsanız. Fakat sigortanızı kendiniz ödeyerek bunu sağlamak mümkün. Bunların haricinde Türk Vatandaşıysanız ve Almanya’daki oturumunuzdan vazgeçersiniz geri dönüşü yoktur. Bundan dolayı kesin dönüş yapmadan önce Alman Vatandaşlığına geçmenizi tavsiye ederiz. Alternatif olarak dilerseniz ikinci oturum hakkında devlet dairelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İkinci oturum gibi bir hakkınız var ise her 6 ayda bir Türk Vatandaşı olarak Almanya’ya giriş çıkış yapmanız gerekmektedir yoksa tüm oturum haklarınızı kaybedebilirsiniz. Ve bir daha vizesiz Almanya’ya giriş yapamazsınız. Alman Vatandaşı iseniz bu gibi bir durum söz konusu değildir. istediğiniz zaman Almanya’ya giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Fakat Alman Vatandaşı iseniz ve Türkiye’ye geliyorsanız Türkiye Devleti size kalmanız için 90 günlük bir müddet tanımaktadır.

Alman Vatandaşı Olarak Kalmak İsteyenlere Alternatif ‘‘Mavi Kart’’

Türkiye’de Alman Vatandaşı olarak kalmak için mavi kart alabilirsiniz. Mavi kart ile Türkiye’de olan haklarınızı kaybetmeden çalışma izni ve oturma izni gibi haklarınız otomatik olarak size verilmektedir. Çünkü Türk Vatandaşı değilseniz bu gibi izinleri manuel olarak halletmeniz gerekmektedir. Peki mavi kartınızı nasıl alabilirsiniz? Mavi kartınızı alabilmek için önceden Türk Vatandaşı olmanız gerekiyor. Alman Vatandaşı olarak Alman devletinden aldığınız bir belge ile Türk konsolosluğuna gidip Türk Vatandaşlığından çıktığınıza dair belgeyi alıp Mavi Kartınızı Türk konsolosluğundan veya Türkiye’den alabiliyorsunuz.

Türkiye’de nüfus müdürlüğüne giderek aslı sizde kalmak şartıyla almış olduğunuz belgeleri verip çok kısa bir süre de mavi kartınızı alabilirsiniz.

İkametgah Konusu

İkametinizi nüfus müdürlüğüne giderek çok kısa bir süre içinde kaydettirebilirsiniz ardından evinizin su, elektrik, kablolu tv gibi aboneliklerini yaptırabilirsiniz.

Bankalar ve Krediler Hakkında

Alman vatandaşı olarak Türkiye’ye kesin dönüş yaptıysanız bankalar size belirli bir limitte kredi kartı verebilir ama konu kredi çekmeye gelince aynı esnekliği sağlamayabilirler çünkü Alman Vatandaşı olmanız ülkeden istediğiniz zaman çıkış yapabilmenize olanak tanır bu sebeple bankalar kredi kullanırken sizden kefil isteyebilirler. Eğer Türk Vatandaşı olarak kesin dönüş yaptıysanız bankalar ve kredilerin hepsinden faydalanabilirsiniz.

Seçme ve Seçilme Hakkı

Yine Alman Vatandaşı olarak ülkeye kesin dönüş yaparsanız seçme ve seçilme hakkınızı kullanamazsınız. Fakat Türk Vatandaşı olarak geldiyseniz tüm seçme ve seçilme haklarınızı kullanabilirsiniz.

Son olarak Almanya’dan çıkışınızı verdiğinizde ülkeyi terk ettiğinizi bildirin ve tam kontratlarınızı sonlandırın örneğin bir telefon şirketinde aboneliğiniz varsa ülkeyi terk ettiğinizi belgeleyerek kontratlarınızı bitirebilirsiniz böylelikle beklenmedik sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Kesin dönüş yapmadan önce mutlaka okumanız gereken Almanya’dan kesin dönüş yapanların dikkat etmesi gereken durumlar başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayın!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
24 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Murat
Murat
3 yıl önce

Cok sacma bi bilgi
Bence daha iyi öğrenmem lazım

Adnan yılmaz
Adnan yılmaz
2 yıl önce

Yanı bende bi okuyayım dedim bende geri dönüş yapmayi düşünen biriyim ve burda saçma sapan seylere yazmışlar hepsini okudum ama halen geri dönersem ne gibi haklarim var bilmiyorum dönersem araba götürme hakkım varmi sigortamı taşıyabilir yada para olarak alabilirmiyim ? Yada gittiğimde Alman devletinin verdiği teşvik parasi varmi eşyaların bi sınırı varmi yanı giderken kaç tane elektronik eşya yada televizyon vb şeyleri götürebiliyorum ?? Yoksa giderseniz arkadaşlarınızı unutmayın bilmem sözleşmeniz varsa sonlandırın gibi yararsız bilgilerle meşgul etmeyin !!!!!!!!

Halis
Halis
1 yıl önce
Reply to  Adnan yılmaz

Adnan yılmaz kardeş çok doğru söylüyor. Verdiğiniz bilgiler çok kısır ve soyut

Hamide
Hamide
2 yıl önce

Ben 1983 te 9 yaşında almanyadan ailemle kesin dönüş yaptım.Almanya doğumluyum.Ne gibi haklarım var.Bilgi verebilir misiniz.

Aber
Aber
2 yıl önce
Reply to  Hamide

hiçbir hakkın yok

Sevinç
Sevinç
1 ay önce
Reply to  Hamide

Otur oturduğun yerde derim. Herşeye rağmen Vatanının kıymetini bil!!!
Git gide Avrupa ülkeleri çökmekte, herşeye rağmen Türkiye kalkınmakta. Yeterki “ELBİRLİĞİ” olsun!

Coskun Özdemir
Coskun Özdemir
2 yıl önce

Soruya bakin ve cevaplara bakin !
Almanya’dan Kesin Dönüş Yapanların Ne Gibi Hakları Var?
Kusura bakmasin bu sayfada bir seyler verme amacli olan kisi . Bu kadarmi diye sorar veya hic bir sey yazma!

Ayıse
Ayıse
2 yıl önce

Ben 20 sene almanyada yaşadım ve okudum calusmuslugımda var 1984 turkiyeye temelli dondum almanyadan tüm kesintilerimi nasıl alabilirim nere ye baş vurmam gerek.

Mert
Mert
3 ay önce
Reply to  Ayıse

Çalışmış olduğunuz yıllar için Deutsche Rentenversicherung dan Primlerinizi alabilirsiniz. Madem Almanyada yaşamış okumuş birisiniz almancanız var demektir. İlk bilgileri buraya yazarak edinebilirsiniz.
https://www.deutsche-rentenversicherung.de/DRV/TR/Home/home_node.html

Mehmet
Mehmet
2 yıl önce

Merhaba,
Almanya da 15 sene ve üzeri yaşadıktan sonra Türkiye ye dönerseniz Türk vatandaşı olarak. Kanuna göre bu oturma hakkını kimse elinizden alamaz. Ben araştırıp kesin dönüş yaptım, yani Almanya da oturmam adresim yok istediğim zaman girip çıkabiliyorum. Bulduğum kanun taslağını yabancı şube kendime saklamam rica etti. Ben 8 senedir Bursa da yaşıyorum bazen 1,5 sene de bir Almanya ya gidiyorum hiç bir sıkıntı çıkmadı. Oturma kartım 2022 ye kadar geçerli bunu da zamanı gelince yenileceğim.

İlyas
İlyas
1 yıl önce
Reply to  Mehmet

Bey efendi bende sizin gibi giriş çıkış yapıyom ama siz hangi kanundan yararlanıyorsunuz ikamet şart diye biliyorum bilgi verebilirmisin

Mert
Mert
3 ay önce
Reply to  İlyas

Siz doğru biliyorsunuz, aynen bildiğiniz gibidir.

Süleyman
Süleyman
10 ay önce
Reply to  Mehmet

Mehmet bey,
Buldugunuz kanun taslagi hakkinda biraz bilgi verirmisiniz.
Tesekkür edrim

Mert
Mert
3 ay önce
Reply to  Süleyman

Sanırım sizin içinde faydası yok
https://dejure.org/gesetze/AufenthG/51.html

Mustafa
Mustafa
8 ay önce
Reply to  Mehmet

Slm Mehmet kardeşim lütfen banada soylermisin hangi kanundan yararlandin
Ben 2022 de 30 sene olacak buraya geleli bende dönüş yapmak istiyorum .birinci ayda randevum var yabancilardairesinde muracat yapacagım
Nasıl bir müracaat yapayım

Mert
Mert
3 ay önce
Reply to  Mustafa

Ancak sanırım burada birçok kişi için artık çok geç.
https://dejure.org/gesetze/AufenthG/51.html

Mert
Mert
3 ay önce
Reply to  Mehmet

Öyle herşeyi çok bilmişlik taslamayınız, ilk önce kendi egolarınızı yıkınız.
Besonderheiten bei einer NiederlassungserlaubnisIhre Niederlassungserlaubnis erlischt durch einen Auslandsaufenthalt nicht, wenn Sie sich mehr als 15 Jahre rechtmäßig in der Bundesrepublik Deutschland aufhalten und Ihr Lebensunterhalt auch nach der Wiedereinreise gesichert ist. In diesem Fall erlischt auch die Niederlassungserlaubnis Ihres in ehelicher Lebensgemeinschaft lebenden Ehegatten nicht, unabhängig von dessen Aufenthaltsdauer im Bundesgebiet.
Um sicher zu gehen, dass Sie diese Voraussetzungen erfüllen, stellen wir Ihnen auf Antrag eine Bescheinigung aus.
Bitte bringen Sie hierfür folgende Unterlagen mit:

  • Nachweis zur Sicherung Ihres Lebensunterhaltes
  • Nachweis über eine ausreichende Krankenversicherung, zum Beispiel Rentenbescheid
  • gegebenenfalls Nachweis über die aktuelle Höhe der monatlichen Kosten für die Wohnung
yaşar
yaşar
1 yıl önce

ya bu internette hep soru sorma yerleri var fakat cevap vereni görmedik yani cevap alanı ne dandik işler bunlar 8 sene3diir durumuma bir cevap kimseden alamadım bilir kişiden yuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

osman
osman
1 yıl önce

Merhaba arkadaslar, almanyada calismis ve iki seneden fazla türkiyede ikamet etmemis kisilere
geri dönme Hakki veriliyor
yapacaginiz sey vize müracati ve bir ücret ödemeniz

tesekkürler

Mert
Mert
3 ay önce
Reply to  osman

Yok öyle bir şey kendinizi avutmayın.

Âli
Âli
1 yıl önce

Babam 1979 ve 1981tarihlerinde almanyada 3yıl almayda ssklçalışmış 1981de türkiyeye kesin dönüş yapmış yapmış biz almaydaki ssk yurt dışı borçlanma yaptık babam şuana türkiyeden emekli almanyadan emekli olurmu yada hakları varmıdır babam 1955 doğumlu

Mert
Mert
3 ay önce
Reply to  Âli

hayır olamaz parasını çeker

Ömür
Ömür
3 ay önce

Benim okul kayıtlarım orda ve turkiyede hic egitim almadım ehliyet alıcam alamıyorum okul kaydım burda dil nasıl almanyadaki kaydımla ilgili evrakları alabilirim destek istiyorum okul evraklarımı alayım. Saygılar…

Erol
Erol
3 ay önce

Türkiye ye kesin dönüs yapiyoruz. Esim Alman ve ben Türk Vatandasiyim. Türkiyedeki emeklilik prim borclarini bundan 3 yil önce edemistim. Simdi sadece yasimin gelmesini bekliyorum. Benim sorum Türkiye ye döndükten sonra emekli olana kadar saglik sigortasindan nasil yararlanabilirim?