Almanya'dan Kesin Dönüş Yapanların Ne Gibi Hakları Var?

Almanya’dan kesin dönüş yaparak yurda gelenler için belirli kanunlar söz konusu, bu kanunlar hem bireyleri hem de uluslararası ilişkileri korumak adına çıkartılmış belirli prosedürleri kapsayan süreçlerdir. Bu yüzden Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapmak isteyenler için her iki taraftada farklı kanunlar geçerlidir. Tabii kesin dönüş yapanların hakları duruma göre de şekillenmektedir. Bu yazımızda yurda kesin dönüş yapmış kişilerin ne gibi hakları olduğunu birlikte inceleyeceğiz. 

Kesin Dönüş İçin İlk Adım: Oturum İzni

Oturum izni Almanya’dan kesin dönüş yapanların dikkat etmesi gereken bir konu. Alman Vatandaşı ve Türk Vatandaşı olmanıza bağlı olarak durum değişebiliyor. Eğer Almanya’da oturumunuz varsa Almanya Devleti size sigortanız olmasını şart koşar. Eğer üniversite eğitiminize devam ediyorsanız 25 yaşına kadar Anne ve Babanız üzerinden sigorta yapılmaktadır. Aynı zamanda çalışıyorsanız iş yeriniz sigortanızı ödüyor veya özel sigortanızı kendiniz yatırabiliyorsunuz. Eğer Emekliyseniz devlet sigortanızı ödemekte. Eğer Almanya’da oturumunuz varsa ve Türkiye’ye kesin dönüş yapmak istiyorsanız bu saydığımız haklardam vazgeçmek durumundasınız.

Türkiye tarafında ise oturum izniniz varsa sigortalı şartını sağlamalısınız . Eğer iki ülke de sigortanız var ise ve Almanya devleti bu tarz bir durumu tespit ederse tarafınıza yüklü miktarda para cezası kesmektedir. Anlayacağınız üzere iki ülkede birden sigortalı olamazsanız. Fakat sigortanızı kendiniz ödeyerek bunu sağlamak mümkün. Bunların haricinde Türk Vatandaşıysanız ve Almanya’daki oturumunuzdan vazgeçersiniz geri dönüşü yoktur. Bundan dolayı kesin dönüş yapmadan önce Alman Vatandaşlığına geçmenizi tavsiye ederiz. Alternatif olarak dilerseniz ikinci oturum hakkında devlet dairelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İkinci oturum gibi bir hakkınız var ise her 6 ayda bir Türk Vatandaşı olarak Almanya’ya giriş çıkış yapmanız gerekmektedir yoksa tüm oturum haklarınızı kaybedebilirsiniz. Ve bir daha vizesiz Almanya’ya giriş yapamazsınız. Alman Vatandaşı iseniz bu gibi bir durum söz konusu değildir. istediğiniz zaman Almanya’ya giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Fakat Alman Vatandaşı iseniz ve Türkiye’ye geliyorsanız Türkiye Devleti size kalmanız için 90 günlük bir müddet tanımaktadır.

Alman Vatandaşı Olarak Kalmak İsteyenlere Alternatif ‘‘Mavi Kart’’

Türkiye’de Alman Vatandaşı olarak kalmak için mavi kart alabilirsiniz. Mavi kart ile Türkiye’de olan haklarınızı kaybetmeden çalışma izni ve oturma izni gibi haklarınız otomatik olarak size verilmektedir. Çünkü Türk Vatandaşı değilseniz bu gibi izinleri manuel olarak halletmeniz gerekmektedir. Peki mavi kartınızı nasıl alabilirsiniz? Mavi kartınızı alabilmek için önceden Türk Vatandaşı olmanız gerekiyor. Alman Vatandaşı olarak Alman devletinden aldığınız bir belge ile Türk konsolosluğuna gidip Türk Vatandaşlığından çıktığınıza dair belgeyi alıp Mavi Kartınızı Türk konsolosluğundan veya Türkiye’den alabiliyorsunuz.

Türkiye’de nüfus müdürlüğüne giderek aslı sizde kalmak şartıyla almış olduğunuz belgeleri verip çok kısa bir süre de mavi kartınızı alabilirsiniz.

İkametgah Konusu

İkametinizi nüfus müdürlüğüne giderek çok kısa bir süre içinde kaydettirebilirsiniz ardından evinizin su, elektrik, kablolu tv gibi aboneliklerini yaptırabilirsiniz.

Bankalar ve Krediler Hakkında

Alman vatandaşı olarak Türkiye’ye kesin dönüş yaptıysanız bankalar size belirli bir limitte kredi kartı verebilir ama konu kredi çekmeye gelince aynı esnekliği sağlamayabilirler çünkü Alman Vatandaşı olmanız ülkeden istediğiniz zaman çıkış yapabilmenize olanak tanır bu sebeple bankalar kredi kullanırken sizden kefil isteyebilirler. Eğer Türk Vatandaşı olarak kesin dönüş yaptıysanız bankalar ve kredilerin hepsinden faydalanabilirsiniz.

Seçme ve Seçilme Hakkı

Yine Alman Vatandaşı olarak ülkeye kesin dönüş yaparsanız seçme ve seçilme hakkınızı kullanamazsınız. Fakat Türk Vatandaşı olarak geldiyseniz tüm seçme ve seçilme haklarınızı kullanabilirsiniz.

Son olarak Almanya’dan çıkışınızı verdiğinizde ülkeyi terk ettiğinizi bildirin ve tam kontratlarınızı sonlandırın örneğin bir telefon şirketinde aboneliğiniz varsa ülkeyi terk ettiğinizi belgeleyerek kontratlarınızı bitirebilirsiniz böylelikle beklenmedik sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Kesin dönüş yapmadan önce mutlaka okumanız gereken Almanya’dan kesin dönüş yapanların dikkat etmesi gereken durumlar başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayın!

12 yorum

 • Murat

  Cok sacma bi bilgi
  Bence daha iyi öğrenmem lazım

 • Adnan yılmaz

  Yanı bende bi okuyayım dedim bende geri dönüş yapmayi düşünen biriyim ve burda saçma sapan seylere yazmışlar hepsini okudum ama halen geri dönersem ne gibi haklarim var bilmiyorum dönersem araba götürme hakkım varmi sigortamı taşıyabilir yada para olarak alabilirmiyim ? Yada gittiğimde Alman devletinin verdiği teşvik parasi varmi eşyaların bi sınırı varmi yanı giderken kaç tane elektronik eşya yada televizyon vb şeyleri götürebiliyorum ?? Yoksa giderseniz arkadaşlarınızı unutmayın bilmem sözleşmeniz varsa sonlandırın gibi yararsız bilgilerle meşgul etmeyin !!!!!!!!

 • Hamide

  Ben 1983 te 9 yaşında almanyadan ailemle kesin dönüş yaptım.Almanya doğumluyum.Ne gibi haklarım var.Bilgi verebilir misiniz.

 • Coskun Özdemir

  Soruya bakin ve cevaplara bakin !
  Almanya’dan Kesin Dönüş Yapanların Ne Gibi Hakları Var?
  Kusura bakmasin bu sayfada bir seyler verme amacli olan kisi . Bu kadarmi diye sorar veya hic bir sey yazma!

 • Ayıse

  Ben 20 sene almanyada yaşadım ve okudum calusmuslugımda var 1984 turkiyeye temelli dondum almanyadan tüm kesintilerimi nasıl alabilirim nere ye baş vurmam gerek.

 • Mehmet

  Merhaba,
  Almanya da 15 sene ve üzeri yaşadıktan sonra Türkiye ye dönerseniz Türk vatandaşı olarak. Kanuna göre bu oturma hakkını kimse elinizden alamaz. Ben araştırıp kesin dönüş yaptım, yani Almanya da oturmam adresim yok istediğim zaman girip çıkabiliyorum. Bulduğum kanun taslağını yabancı şube kendime saklamam rica etti. Ben 8 senedir Bursa da yaşıyorum bazen 1,5 sene de bir Almanya ya gidiyorum hiç bir sıkıntı çıkmadı. Oturma kartım 2022 ye kadar geçerli bunu da zamanı gelince yenileceğim.

  • İlyas

   Bey efendi bende sizin gibi giriş çıkış yapıyom ama siz hangi kanundan yararlanıyorsunuz ikamet şart diye biliyorum bilgi verebilirmisin

  • Süleyman

   Mehmet bey,
   Buldugunuz kanun taslagi hakkinda biraz bilgi verirmisiniz.
   Tesekkür edrim

 • yaşar

  ya bu internette hep soru sorma yerleri var fakat cevap vereni görmedik yani cevap alanı ne dandik işler bunlar 8 sene3diir durumuma bir cevap kimseden alamadım bilir kişiden yuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 • osman

  Merhaba arkadaslar, almanyada calismis ve iki seneden fazla türkiyede ikamet etmemis kisilere
  geri dönme Hakki veriliyor
  yapacaginiz sey vize müracati ve bir ücret ödemeniz

  tesekkürler

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için