Almanya'dan Kesin Dönüş Yapanların Ne Gibi Hakları Var?

Almanya’dan kesin dönüş yaparak yurda gelenler için belirli kanunlar söz konusu, bu kanunlar hem bireyleri hem de uluslararası ilişkileri korumak adına çıkartılmış belirli prosedürleri kapsayan süreçlerdir. Bu yüzden Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapmak isteyenler için her iki taraftada farklı kanunlar geçerlidir. Tabii kesin dönüş yapanların hakları duruma göre de şekillenmektedir. Bu yazımızda yurda kesin dönüş yapmış kişilerin ne gibi hakları olduğunu birlikte inceleyeceğiz. 

Kesin Dönüş İçin İlk Adım: Oturum İzni

Oturum izni Almanya’dan kesin dönüş yapanların dikkat etmesi gereken bir konu. Alman Vatandaşı ve Türk Vatandaşı olmanıza bağlı olarak durum değişebiliyor. Eğer Almanya’da oturumunuz varsa Almanya Devleti size sigortanız olmasını şart koşar. Eğer üniversite eğitiminize devam ediyorsanız 25 yaşına kadar Anne ve Babanız üzerinden sigorta yapılmaktadır. Aynı zamanda çalışıyorsanız iş yeriniz sigortanızı ödüyor veya özel sigortanızı kendiniz yatırabiliyorsunuz. Eğer Emekliyseniz devlet sigortanızı ödemekte. Eğer Almanya’da oturumunuz varsa ve Türkiye’ye kesin dönüş yapmak istiyorsanız bu saydığımız haklardam vazgeçmek durumundasınız.

Türkiye tarafında ise oturum izniniz varsa sigortalı şartını sağlamalısınız . Eğer iki ülke de sigortanız var ise ve Almanya devleti bu tarz bir durumu tespit ederse tarafınıza yüklü miktarda para cezası kesmektedir. Anlayacağınız üzere iki ülkede birden sigortalı olamazsanız. Fakat sigortanızı kendiniz ödeyerek bunu sağlamak mümkün. Bunların haricinde Türk Vatandaşıysanız ve Almanya’daki oturumunuzdan vazgeçersiniz geri dönüşü yoktur. Bundan dolayı kesin dönüş yapmadan önce Alman Vatandaşlığına geçmenizi tavsiye ederiz. Alternatif olarak dilerseniz ikinci oturum hakkında devlet dairelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İkinci oturum gibi bir hakkınız var ise her 6 ayda bir Türk Vatandaşı olarak Almanya’ya giriş çıkış yapmanız gerekmektedir yoksa tüm oturum haklarınızı kaybedebilirsiniz. Ve bir daha vizesiz Almanya’ya giriş yapamazsınız. Alman Vatandaşı iseniz bu gibi bir durum söz konusu değildir. istediğiniz zaman Almanya’ya giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Fakat Alman Vatandaşı iseniz ve Türkiye’ye geliyorsanız Türkiye Devleti size kalmanız için 90 günlük bir müddet tanımaktadır.

Alman Vatandaşı Olarak Kalmak İsteyenlere Alternatif ‘‘Mavi Kart’’

Türkiye’de Alman Vatandaşı olarak kalmak için mavi kart alabilirsiniz. Mavi kart ile Türkiye’de olan haklarınızı kaybetmeden çalışma izni ve oturma izni gibi haklarınız otomatik olarak size verilmektedir. Çünkü Türk Vatandaşı değilseniz bu gibi izinleri manuel olarak halletmeniz gerekmektedir. Peki mavi kartınızı nasıl alabilirsiniz? Mavi kartınızı alabilmek için önceden Türk Vatandaşı olmanız gerekiyor. Alman Vatandaşı olarak Alman devletinden aldığınız bir belge ile Türk konsolosluğuna gidip Türk Vatandaşlığından çıktığınıza dair belgeyi alıp Mavi Kartınızı Türk konsolosluğundan veya Türkiye’den alabiliyorsunuz.

Türkiye’de nüfus müdürlüğüne giderek aslı sizde kalmak şartıyla almış olduğunuz belgeleri verip çok kısa bir süre de mavi kartınızı alabilirsiniz.

İkametgah Konusu

İkametinizi nüfus müdürlüğüne giderek çok kısa bir süre içinde kaydettirebilirsiniz ardından evinizin su, elektrik, kablolu tv gibi aboneliklerini yaptırabilirsiniz.

Bankalar ve Krediler Hakkında

Alman vatandaşı olarak Türkiye’ye kesin dönüş yaptıysanız bankalar size belirli bir limitte kredi kartı verebilir ama konu kredi çekmeye gelince aynı esnekliği sağlamayabilirler çünkü Alman Vatandaşı olmanız ülkeden istediğiniz zaman çıkış yapabilmenize olanak tanır bu sebeple bankalar kredi kullanırken sizden kefil isteyebilirler. Eğer Türk Vatandaşı olarak kesin dönüş yaptıysanız bankalar ve kredilerin hepsinden faydalanabilirsiniz.

Seçme ve Seçilme Hakkı

Yine Alman Vatandaşı olarak ülkeye kesin dönüş yaparsanız seçme ve seçilme hakkınızı kullanamazsınız. Fakat Türk Vatandaşı olarak geldiyseniz tüm seçme ve seçilme haklarınızı kullanabilirsiniz.

Son olarak Almanya’dan çıkışınızı verdiğinizde ülkeyi terk ettiğinizi bildirin ve tam kontratlarınızı sonlandırın örneğin bir telefon şirketinde aboneliğiniz varsa ülkeyi terk ettiğinizi belgeleyerek kontratlarınızı bitirebilirsiniz böylelikle beklenmedik sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Kesin dönüş yapmadan önce mutlaka okumanız gereken Almanya’dan kesin dönüş yapanların dikkat etmesi gereken durumlar başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayın!

1 Yorum

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

(Visited 15.368 times, 32 visits today)
(Visited 15.368 times, 32 visits today)

Almanca Call Center İş Fırsatları için