Almanya'dan Türkiye'ye Kesin Dönüş Kararını Hangi Kriterler Belirliyor?

Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş kararı büyük ve önemli bir süreç. Uzun süre Almanya’da ikamet etmiş, ülkeye adapte olamamış veya emekliliği gelen vatandaşların sıklıkla düşündüğü bu durumu etkileyen faktörler ise kişiden kişiye değişiyor.

İlk zamanlar Türkiye’den Almanya’ya yapılan göçün sebebi çoğunlukla iş piyasasındaki ihtiyaçlardan doğan durumlardan kaynaklansa da günümüzde Almanya’ya yapılan göçlerin birden çok neden olabiliyor. Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapma kararı çoğunlukla aile bazen ülke özlemi bazense daha iyi çalışma şartları olabiliyor. Yapılan son araştırmalara göre ise Almanya’da 2,5 milyondan fazla Türk Vatandaşı yaşamaktadır. Peki bu kadar insanın Türkiye’ye kesin dönüş kararını hangi kriterler belirliyor? Bu yazımızda Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş kararını etkileyen kriterleri inceleyeceğiz.

Ülkedeki Şartların Olumlu Yönde Seyretmesi

Almanya’dan Türkiye’ye yapılan kesin dönüşlerde köken ülkedeki dönüşü avantajlı hale getiren olumlu değişikliklerin olması önemli sebeplerden sayılıyor. Yapılan araştırmalar Türkiye’den Almanya’ya göç etmiş kişilerin çoğunlukla çalışma şartlarının ve ekonominin iyi olması sebebiyle göç ettiklerini işaret ediyor. Durum böyle olunca Türkiye’deki iyileşen ekonomik durum Almanya’ya göç etmiş kişilerin kendi ülkelerine dönüşünü olumlu yönde etkiliyor. Hem kendi kültürülerine hem de ait oldukları yerde bulunma hissi ise kesin dönüş kararını etkileyen kriterler arasında. 

Göç Eden Kişilerin Ülkesinde Kendisine İhtiyaç Duyulduğunu Düşünmesi

Kesin dönüş kararı veren kişilerin bir kısmı ailesinin veya ülkesinin kendisine ihtiyaç duyduğunu düşünüyor. Yardıma muhtaç veya özlem duyulan aile fertleri kişileri duygusal yönden etkileyerek kesin dönüş yapmalarına sebep olabiliyor. Aynı şekilde ülkenin içinde bulunduğu güncel durumda kişilerin ülkeye duyduğu his ve düşünceleri körükleyerek kesin dönüş kararında önemli bir rol oynuyor.

Almanya’da Kalmayı Zorlu Bir Süreç Haline Getiren Olumsuz Değişiklikler

Türkiye’ye kesin dönüş kararını etkileyen bir diğer faktör ise Almanya’da karşılaştıkları zorluklar. Bu zorluklar arasında Alman hükümetinin göçmenler için şart koştuğu yasal durumlar çoğunlukta. Kişilerin oturum izni, çalışma izni, sigorta, iş bulma, maaş, çalışma ortamı gibi konularda çektiği sıkıntılar kesin dönüş kararını etkileyen en büyük kriterlerden birisi. Bu tarz engelleri aşamamış kişiler çoğunluklu ruhsal bunalımlara girip Türkiye’ye kesin dönüş yapmakla sonuçlanan bir yola giriyorlar.

Beklentileri Karşılayamamak

Türkiye’den Almanya’ya belirli beklenti ve hayallerle yerleşen kişiler, hayal etmedikleri gibi bir ortamla karşılaştıkları zaman ülkelerine kesin dönüş yapma kararı alıyorlar. Bu gibi bir durumun altında yatan sebepler ise yeterli derecede araştırma yapılmaması veya plansız hareket edilmesi. Beklentiler dışında başta belirlenen amaçların gerçekleştirilememesi sebebiyle de göç eden kişiler ülkelerine kesin dönüş kararı alabiliyor.

Kesin Dönüşlerde En Önemli Kriterlerin Başında ‘‘Kültür’’ Geliyor

Türkiye’de belli bir süre kalmış ve Almanya’ya göç etmiş kişilerin kesin dönüş kararını etkileyen kriterlerin en başında kültür geliyor. Göç eden kişinin çok fazla kendi ülkesinin kültürüne, yaşam tarzına ve bakış açısına maruz kalmış kişiler göç ettiği ülkede sürekli yabancı hissediyor. Bu ait olamama durumu ise kişilerin kesin dönüş kararı ile sonuçlanabiliyor.

Emeklilik

Almanya’da yıllarca çalışmış ve Alman hükümetine hizmet vermiş kişiler emekli olmak ve yaşlılık dönemlerini kendi ülkelerinde geçirmek üzere kesin dönüş yapmak isteyebiliyorlar. Çoğunlukla bu sebeple kesin dönüş yapmayı düşünen kişiler Türkiye’ye dönüyorlar. Alman hükümeti ise gerek yasal haklar gerekse kişilerin insani durumlarını göz önünde bulundurarak emeklilere maaş, sigorta ve prim ödemelerinde yardımcı oluyorlar.

Yenilik Yaratmak İsteyenler

Belirli süre Almanya’da yaşamış kişiler bir süre sonra kendi ülkelerine hizmet verme ihtiyacı duyabiliyorlar. Türkiye’ye kesin dönüş yaparak toplumsal değişime katkı sağlamak ve gelecek nesiller için daha faydalı bir ortam yaratmak istiyorlar. Bu kişiler daha çok eğitim durumu veya ekonomik durumu gibi sebepleri baz alarak kesin dönüş kararını etkileyen kriterler arasına giriyor.

Kesin dönüş kararı vermeden önce Almanya’dan kesin dönüş yapanların dikkat etmesi gereken durumlar Konulu yazımızı okuyarak yaşam şartları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

3 yorum

 • Merhaba peki pişmanlık yasası varmı bunu bilmek istiyorum

 • yaşar

  ya anlamadığım bir konu şu almanyada 40 yıl çalışmış emekli olmuş niiederlassunguserlabnis i olan bir kimse sadece o bokta bir kağıdı almadı diye almanyaya geri dönememesi çok büyük bir haksızlık 8 yıldır cabalıyorum ne havası ne insanı ne sosyal güvencesi nede şehirleşme düzenine alışamadım işte bir türlü

 • Mahmud

  Merhaba Yaşar Bey,
  Sizin Konuyu Tam olarak anlayamadım.
  Siz Türkiye ye dönüş yapıp, Almanya ya neden dönemiyorsunuz ?

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için