Almanya’dan Türkiye’ye Kesin Dönüş Yapanların Seçme ve Seçilme Hakları Var Mı?

Seçme ve seçilme hakkı, vatandaşların yerel, merkezi ve yönetim organlarına seçilecek kişiler için kendi duygu, düşünce ve idaresiyle oy kullanabilmesidir. Bireyler yine bu hak kapsamında, farklı organlarda iş sahibi olmak için de başvurabilirler. Türkiye, vatandaşlık hakları bünyesine seçme ve seçilme hakkını ilk eklemiş ülkelerden bir tanesidir. Modern, demokratik ve adil seçimler sonucu vatandaşlar, kendilerini temsil etmesini istedikleri bireyi rahatlıkla destekleyebilmektedirler. Farklı nedenlerden dolayı Türkiye’de bulunan oturum izninden vazgeçip, Almanya’ya yerleşen bireyler vatandaşlık haklarını koruyup sahip çıktıkları sürece seçme ve seçilme haklarına da sahip olacaklardır.

Alman Vatandaşlarının Seçme ve Seçilme Hakkı

Ülkesini belirli konularda yeterli görmeyerek, daha refah bir yaşam için yalnızca ikametlerini Almanya’ya aldırmakla kalmayıp, vatandaşlığını değiştirmeyi tercih eden bireyler de vardır. Bu bireyler Türk vatandaşlığından tamamen çıktıkları için, Türkiye’ye kesin dönüş yaptıkları takdirde kendilerine Alman vatandaşı muamelesi yapılacaktır. Dolayısıyla bu kişilerin Türkiye sınırları içerisinde seçme ve seçilme hakları bulunmamaktadır. Bu haklarını tekrar kullanabilmeleri için, başkonsolosluğa başvurup Türk vatandaşlığına tekrar geçmeleri gerekmektedir.

Kesin Dönüş Yapan Türk Vatandaşların Seçme ve Seçilme Hakkı

Türkiye, ülkesinden ayrılıp başka bir ülkeye yerleşen vatandaşlara tekrar kesin dönüş yaptıkları surette bütün hakları tanımaktadır. Seçme ve seçilme hakkı da bunların içerisinde yer alır. Fakat, bu hakka sahip olabilmek için Almanya’ya yerleşen bireylerin Türk vatandaşlığından vazgeçmek yerine çift vatandaşlıktan yararlanabiliyor olması gerekmektedir. Birey, çift vatandaşlık başvurusunu yaparken ilgili makama kendi ülkesinde bulunan haklarını korumak istediğine dair bir beyanda bulunmalıdır.

Çift vatandaşlığa sahip bireyler, Türkiye’ye kesin dönüş sağlamadan önce Almanya’da sözleşmesi veya kontratı bulunan işlemlerinin iptalini tamamlamalıdır. Aksi takdirde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kendisine sağladığı bazı haklardan mahrum kalabilir. Kesin dönüşünü sağlayan bireylerin, seçme ve seçilme hakkını rahatlıkla kullanabilmesi için Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra belirli belgelerle bunu başkonsolosluğa ispatlaması gerekmektedir. Sonrasında bireyler her Türk vatandaşı gibi kolaylıkla sigortalardan faydalanabilir, oturum izni kazanabilir ve seçme seçilme haklarını özgürce kullanabilirler.

Kesin dönüş ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için sitemizde bulunan Almanya’dan Türkiye’ye Kesin Dönüş Yapmadan Önce Türk Kültürü Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için