Almanya’dan Türkiye’ye Kesin Dönüş Yapmadan Önce Türk Kültürü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlerleyen teknoloji ve küreselleşen dünya sayesinde bir yerden bir yere ulaşmak artık eskisi kadar zor değil. İnsanlar eğitim, sağlık, kariyer gibi alanlarda daha iyi hizmet alabilmek, yaşam kalitelerini yükseltmek için başka bir ülkeye kesin dönüş suretiyle ikametgahlarını aldırabilmektedirler. Ülkeler arasındaki ilişkiye bakıldığında ise Almanya ve Türkiye arasında çok fazla insan akımı olduğu aşikardır. Peki ülkeyi ülke yapan kendine has kültürel özelliklerini öğrenmeden oraya uyum sağlanabilir mi? Bu yazımızda sizlerle Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapmadan önce bilmeniz gereken Türk kültürü unsurlarını açıklayacağız.

Türk Kültürü Hakkında Bazı Detaylar

Türk kültürü çok eski çağlara dayanan hem göçebe, hem yerleşik hayatı benimsemiş köklü bir kültürdür. Uzun zaman önce İslamiyet’i kabul etmiş olan Türkiye, birçok dine mensup insanları da tek bir bayrak altında hoşgörüyle tutabilen bir ülke olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti konum olarak Doğu, Batı, Ortadoğu ve Akdeniz bölgelerinin ortasında kalmıştır, dolayısıyla bütün bu kültürlerden etkilenmiş ve kendi içerisinde onları özümseyerek kültürüne katmıştır. Bu anlayışa ve misafirperverliğe dayanan ülke, kendi vatandaşlarına olduğu kadar kesin dönüş ile Türkiye’ye yerleşen bireylere de aynı özveriyi göstermektedir.

Misafirperverlik Denilince Akla Gelen Ülke ‘Türkiye’

Türklerin en çok benimsediği karakteristik özelliği misafirperver olmaktır. Gelen misafirin yakınlık derecesine bakılmaksızın ona kendi evindeymiş hissini yaşatmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Aynı zamanda Türkler hiçbir koşulda milli değerlerinden vazgeçmez, özellikle kesin dönüş ile Türkiye’ye yerleşen bireylere kültürlerini tanıtır, onlara milli ve dini bayramlarından bahsetmeyi es geçmezler. Türkiye’de bayram demek birliktelik ve hoşgörü demektir. Bu günler her ilde coşku ile karşılanır ve bayram geldiğinde kırgınlıkların ve küslüklerin bitmesi gerektiğini savunurlar. Kutlamalarda gösterilen halk oyunları ve müzikler de kültürün çok büyük bir parçasıdır.

Geleneksel Sanatlarıyla Meşhur Ülke Türkiye

Her kültürde olduğu gibi, Türkiye’de de benimsenen geleneksel sanatlar vardır. Neredeyse her bölgede oraya has olarak üretilen birçok değerli el sanatları bulunmaktadır. Halıcılık, kilimcilik, cicim zili, sumak, kumaş dokumacılığı, yazmacılık, çinicilik, seramik-çömlek yapımcılığı, işlemecilik, oya yapımcılığı bunlardan yalnızca birkaçıdır. Türk mutfağı ise dillerden düşmeyen ve kesin dönüş ile Türkiye’ye yerleşen bireylerin en çok memnun kaldığı alandır. Türk mutfağı çok çeşitli zenginliğe sahiptir. Tarihi Osmanlı saraylarına dayanan mutfak lezzetleri günümüze kadar varlığının üstüne değişik lezzetler de katarak yoluna devam etmiştir.

Türk Kültüründe Ahlak, Aile, Yaşam İlk Sırada Geliyor

Türk kültüründe sosyal hayat aile düzenine dayalıdır. Akrabalar birbirlerine fazla düşkünlük gösterirler. Aileye yeni bir bebek geldiğinde coşkuyla kutlanılır, yapılan düğünlerde evlenecek çiftin yanında olup mutlulukları paylaşılır. Bunun yanında her ebeveyn çocuğunu Türk ahlakına uygun yetiştirmeyi görev bilirler. Çocuklara çok küçük yaşta Türk tarihinden, geçirilen savaşlardan ve galibiyetlerden bahsedilir. Türk ahlakı yiğitliğe ve dürüstlüğe dayalıdır. Siyasi, askeri ve hukuksal alanda da medeni olmayı benimsemiş olan bu millet, dışarıdan kesin dönüş ile gelen bireyleri de kolayca toplumun içerisine alabilecek enginlikte bir millettir.

Almanya ve Türkiye ilişkileri hakkında daha ayrıntılı bilgiye sitemizde bulunan Almanya’dan Türkiye’ye Kesin Dönüşlerde En Sık Yaşanan Sorunlar Hangileridir? adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için