Almanya’dan Türkiye’ye Kesin Dönüşlerde Yaşanan En Sık Yaşanan Sorunlar Hangileridir?

2023-05-26 —

Bireyler zaman zaman kariyer yönetimi, eğitim ve sağlık gibi alanlarda daha kaliteli hizmet almak için ikamet yerlerini değiştirmektedirler. Fakat tatmin oldukları noktada ülkelerine dönmeyi tercih etmektedirler. En fazla kesin dönüş yapılan ülkeler ise Almanya ve Türkiye’dir. Türkiye kesin dönüş tercihi yapan vatandaşlara kapısını her zaman açık tutmaktadır. Peki ülkeye kesin dönüş yapıldıktan sonra sorunlar yaşanır mı? Bu yazımızda sizlerle oturum sonrası yaşanan problemlerden bahsedeceğiz.

Almanya’dan Kesin Dönüşlerde En Sık Yaşanan Problem: Dil Bariyeri

Senelerce Almanya’da ikamet etmiş Türk vatandaşlarının, Türkiye’ye kesin dönüş sağladıklarında karşılaştıkları en büyük problem dil olmaktadır. Dil değişen ve gelişen bir varlık olması sebebiyle, dile maruz kalmayan kişiler üzerinde kayıp oluşturur. Bireyler her ne kadar Türk vatandaşı olsalar da, değişik bir kültür ve sosyal ortamın etkisiyle dilleri de değişime uğrar. Dolayısıyla Türkiye’ye kesin dönüş yapıldığında hem dillerinde hem kültürlerinde eksiklikler fark ederler, tekrar uyum sağlamaları zaman alacaktır.

Paranın Değeri ve Alım Gücü Diğer Bir Etken

Her ülkede siyasi ve ticari olaylar örgüsünde paranın değeri değişir. Dolayısıyla her ülkede asgari ücret ve alım gücü de değişmektedir. Almanya parası değerli ve alım gücü yüksek bir ülkedir. Bunun sonucunda Türkiye’ye kesin dönüş yapan vatandaşların maddi problemler yaşaması kaçınılmaz olmaktadır. İki ülke arasındaki çalışma saatleri bile değişiklik göstermektedir. Almanya’da 8 saatte çalışarak kazandığı parayı, kişinin Türkiye’de 12 saat çalışarak kazanması gerekebilir. Günümüzün en büyük ihtiyaçlarından olan teknolojik cihazlara sahip olabilmek en başta gelen konulardandır. Almanya’da daha az çalışarak sahip olunabilecek bu cihazlar için Türkiye’de çok fazla efor sarf edilmesi gerekir. Tapu ve kadastro alanında da vatandaşlar aynı problemi yaşarlar. Örneğin Almanya’dan alınan bir otomobil Türkiye’deki fiyatına göre çok daha ucuz ve vergiden muaf olacaktır.    Dolayısıyla kişilerin ya isteklerinden ya da zamanından ödün vermesiyle ilgili böyle problemler de ortaya çıkabilir.

Kesin Dönüşlerde Eğitim ve Sağlık Konusu En Çok Endişe Duyulan Konuların Başında Geliyor

Türkiye’de neredeyse her ilde artık bir üniversite bulunmaktadır. Almanya bu kadar fazla üniversiteye sahip olmamasına rağmen kalifiyeli eleman üretmeyi başarabilmektedir. Türkiye’de öğrenciler için teorik ders saatleri fazlayken, Almanya’da interaktif ders saatleri daha fazladır. Dolayısıyla bu da öğrencilere, kendilerine vakit ayırmaları için zaman tanır. Ve verilen resmi değerlere bakıldığında Almanya’nın istihdam oranının Türkiye’ninkinden az da olsa fark olduğu görülmektedir. Yine işsizlik oranının Türkiye’de Almanya’ya kıyasla biraz daha fazla olduğu aşikardır. Verilen eğitimin daha kaliteli olması ve bireyleri sosyal ve iş hayatına hazırlama konularında Almanya daha modern ve önde gelen bir ülke olmayı sürdürmektedir. Fakat Türkiye’de uluslararası çapta eğitim veren birçok üniversite de bulunmaktadır. Yine bireylerin kesin dönüş gerçekleştirmeden önce tereddütte kaldığı konulardan biri de sağlıktır. Bireyler olası sağlık problemlerinde en gelişmiş teknoloji ile tedavi görmek istemektedirler.  Türkiye’de son yıllarda gelişen sağlık sektörü bu ihtiyaca kolaylıkla yanıt verse de imkanlar bazı hastalıklar için yeterli olmayabilir, kişilerin yolu tekrar Avrupa’ya düşebilir. Buna rağmen kendi kültürlerine, kendi ülkelerine kesin dönüş yapmak kişilere özgüven verebilecek ve bu problemleri aşmalarını sağlayabilecektir.

Almanya’da Türkiye’ye kesin dönüş ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye Almanya’dan Türkiye’ye Kesin Dönüş Yapmadan Önce Türk Kültürü Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı makalemizden ulaşabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Selcan
Selcan
3 yıl önce

İkinci sınıf insan yerine konulmak

Duran Karaca
Duran Karaca
3 yıl önce

Bende Hollanda dan 67. Emekli oldum bir araba çıkara bilirmişim ne kadar vergi öderim mesela 2005 model Mercedes götürsem saygılarımla Duran Karaca

Fatma
3 yıl önce

Ben 51 yasindayim 1985 de kesin donus yaptik aile baskisı ile aca sim di faylalana bilirmiyi Bu arada Almanyadan kesin dönüs yaptik

Mesut yeniceliler
Mesut yeniceliler
2 yıl önce

Merhaba aile fertleri yüzden kesin dönüş yaptım yaşım 46 Almanya doğumluyum 11 yaşında Türkiye geldim tekrar dönmek için ne yapabilirim bize hak varmı dönüş için cevap verirseniz sevinirim teşekkürler