Call Center Çalışanları Sağlıklarına Nasıl Dikkat Etmeli?

Her meslekte olduğu gibi call center çalışanlarınında mesleklerini icraat ederken dikkat etmeleri gereken belirli sağlık durumları olabilir. Call centerlar her ne kadar konforlu bir çalışma ortamına sahip olsa da tüm gün kapalı bir ortamda ve ekran başında tekrarlayan hareketlerle çalışırken sağlığınızla ilgili dikkat etmeniz gereken belirli konular söz konusu olabiliyor. Bu yazımızda ilerleyen zamanlarda istenmeyen sağlık sorunları yaşamamanız için call center’da çalışırken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. 

Hareket Etmeyi Unutmayın 

Call Center çalışanlarının en çok yaptığı hataların başında hareketsizlik geliyor. İşin doğası gereği tüm gün boyunca aynı hareketleri tekrar tekrar yapmanız gerekiyor. Bu da zamanla vücudun belli kısımlarında özellikle kemik ve eklem bölgelerinde kireçlenmelere yol açıyor. Sürekli klavye kullanmaya bağlı olarak el bileklerindeki kaslarda da sıkıntılar yaşanabiliyor. Bunun önüne geçmek için ara ara masanızdan kalkın ve hareket edin. Eğer böyle bir imkanınız yoksa masanızdan kalkmadan ufak el, boyun ve omuz hareketleriyle vücudunuzu hareket ettirin. Böylelikle hem dolaşım hem de kas sisteminizde olaşabilecek sıkıntıların önüne geçebilecek gerekli önlemleri almış olursunuz.

Zihinsel ve Ruhsal Olarak Rahatlayın

Call center çalışma ortamı itibariyle stresli bir yapıya sahiptir. Gün içerisinde sürekli sirkülasyon halinde gelen çağrılar, şirket içi mailler ve ekibinize karşı olan sorumluluğunuz sizi stresli durumlara sokabilir. Ya da çalışanlar arası ikili ilişkilerde ciddi sürtüşmeler olabilir. Bu da stres kaynaklı hastalıklara yol açabilir. Bu gibi rahatsızlıkların önüne geçmek için fiziksel aktivitelerinizi artırın mümkünse bir spor salonu üyeliği alın. Bunun yanında düzenli bir uyku ve dinlenme düzeni yaratın. Eğer masanızda rahat değilseniz bunu belirtin. Ve en önemlisi iş yaşantınız dışında size psikolojik deşarj sağlayacak hobilerinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin.Call center elemanları için zihinsel ve ruhsal sağlıklarına dikkat etmeleri her şeyden önemlidir. Bu yüzden call center’da çalışırken sosyal hayatınızı ve sevdiklerinizi unutmayın. 

Ses Tellerine ve Kulaklara Dikkat

Tüm gün bir kulaklık ve mikrofon yardımıyla konuşacağınızı/dinleyeceğinizi göz önünde bulundurduğumuzda oluşabilecek sağlık sorunlarını hepimiz tahmin edebiliriz. 8 saat aralıksız konuştuğunuzu düşünün. Çok yakın bir dostunuzla bile bir kaç saatten fazla konuşamazsınız. Ama call center çalışanları tüm gün müşterilere hizmet sağlamak için onlarla iletişim kurmak durumundalar. Bu sebeple ses tellerine ve işitme organlarına dikkat etmeleri hayati önem taşıyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için ve ilerleyen süreçlerde ciddi bir sağlık problemi yaşamamak için mesai saatlerinizde bol bol su tüketebilirsiniz. Mentollü nefes açıcıları ve pastilleri ihtiyatlı bir şekilde kullanabilir ve konuşurken nefes kontrolüne ve de doğru nefes almaya özen gösterebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz ortam yeteri kadar nemli değilse teknik ekipten klima ve kalorifer gibi havayı kurutan cihazların ayarlarını düşürmesini talep edebilirsiniz. Mikrofon ve kulaklık ayarınızı özellik ses seviyesini kontrol ettirmeyi de mutlaka ilgili kişilere hatırlatın.

Doğru Pozisyonu Bulun

Ofis ortamında çalışan herkesin dikkat etmesi gereken diğer bir sağlık durumu ise duruş pozisyonları. Tüm gün ekran başında çalışırken çoğumuz fark etmeden kambur veya eğik şekilde otururuz. Bu durum ilerde omurilik ve bel ağrısı gibi sorunlara sebep olur. Bunun önüne geçmek için gün içerisinde kendinize sürekli düzgün oturmanız ile ilgili hatırlatmalar yapın. Mümkünse görebileceğiniz bir yere not yapıştırın.

Call Center’da Sağlıklı Bir Çalışma Hayatı İçin Gözlerinizi Dinledirmeyi Unutmayın

Call Center çalışanları tüm gün monitörlerle çalışmaktan kaynaklanan görme sorunları yaşayabilirler. Bu sorunun önüne geçmek için işyerinde sağlıklı bir aydınlatma ortamı sağlamalı ve gözlerinizi dinlendirebilmek için sık sık molalara çıkabilirsiniz. Bununla beraber monitör standartlarınınniteliğinin iyileştirilmesi ve nitelikli monitörlerin kullanılıp kullanılmadığının denetimi de büyük önemtaşıyor.

Sağlık sorunları her meslekte ortaya çıkabilir. Her işin kendine göre zorluk ve stres derecesi oluyor bu yüzden call center’da çalışırken mutlaka sağlığınızı bozabilecek durumları önceden bilin. Aksi takdirde ufak bir sağlık sorunu bile sizi işten uzaklaştırmaya yetecektir. Sağlıklı bir çalışma hayatı için vücudunuzu dinlendirmeyi ve gerekli önlemleri almayı unutmayın.

Call centerlarda çalışmakla ilgili daha fazla bilgi edinmek için Almanca Çağrı Merkezinde Başarılı Olmanın Kriterleri Nelerdir? konulu yazımıza göz atmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için