Call Center’da Çalışan Annelerin Doğum İzninden İşe Dönüşü

Doğum izni bittikten sonra anneler için işe geri dönüş yapmak oldukça zor olabiliyor. Özellikle doğum izni kısa bir süreyse ve iş yerinde kreş imkanı yoksa bu süreç biraz stresli ve endişe geçebiliyor. Bebeklerinin hızlı bir şekilde büyümeleri ve bu süreçte bolca bakıma ihtiyaç duydukları için zaman zaman anneler işleri ve bebekleri arasında bir tercih yapmak durumunda bile kalabiliyor. Bu yazımızda call center çalışanlarının doğum izninden işe dönüş sürecini ve kanuni haklarından bahsedecek. Aynı zamanda doğum izininden işe dönüş yaptığınız zaman neler yapmanız hakkında birkaç ipucu vereceğiz.

Doğum İzni ve Doğum İzninden İşe Dönüşlerde Annelerin Yasal Hakları Neler? 

Çalışma kanunlarına göre normal gebelik halinde kadın çalışanların doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere doğum iznine ayrılma hakları var. Ayrıca bu iznin bitiminden sonra eğer talep edilirse 6 aya kadar annelere ücretsiz izin verilebiliyor. Peki bu kadar uzun bir süre call center’dan uzak kaldığınızda ne gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz? İş yoğunluğu oldukça fazla olan call center firmalarının tabi ki siz geri işinizin başına dönene kadar geçici bir eleman tahsis etmeleri gerekiyor. 

Bu sebeple doğum izninden geri dönüş yaptığınız zaman yerinizin dolu olabileceği veya işinizin başka bir departmana devredilebileceği gerçeğine kendinizi hazırlamanızda fayda var. Fakat endişelenmenize gerek yok çünkü İstihdam ve Meslek Konularında Kadın ve Erkeğe Eşit Muamele ve Fırsat Eşitliği İlkesinin Uygulanmasına Dair 5 Temmuz 2006 tarihli Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin 2006/54/EC Sayılı Direktifinin “Analık (Doğum) İzninden Dönüş” başlıklı 15inci maddesinde, “doğum iznindeki bir kadının, doğum izninin bitiminden sonra işine veya eşdeğer bir pozisyona kendisi için daha dezavantajlı olmayan koşul ve şartlarda geri dönmeye ve çalışma koşullarında yokluğu sırasında yararlanmış olacağı her türlü iyileştirmeden yararlanmaya hakkı vardır” hükmü yer alıyor. Bu da demek oluyor ki çalıştığınız call center size eski pozisyonunuzu vermek zorunda değil fakat eski pozisyonunuzla eşdeğer olabilecek ve mağdur olmamanızı sağlayacak bir pozisyonu size sağlamak durumda.

Doğum İzninden Sonra Call Center’a Dönen Annelere Tavsiyeler 

Anneler doğumdan sonra hızla büyüyen bebeklerini yalnız bırakmaz istemezler. Onları birilerine emanet etmektense kendileri bakmayı daha çok tercih ederler. Hal böyle olunca izin süresi bir türlü yetmez. Sonuçta bebekler 0-2 yaş aralığında hem duygusal hem de fiziksel anlamda annelerine çok fazla ihtiyaç duyarlar. Yine de annelerin bebeklerine bakabilmeleri için uygun bir ekonomik ortamı sağlamaları gerekebilir. Aynı zamanda bebeğin doğumuyla birlikte giderlerin artması da ayrı bir etken. Peki hem iş hem de anneliği bir arada yürütmek için neler yapabilirsiniz?

Call Center’da işe dönüş yapmadan önce bebeğinizi güvenebileceğiniz bir bakıcıya veya akrabanıza bırakmaya karar verdiyseniz bebeğinizi çok uzun süre olmamak kaydıyla yalnız bırakın. Bebeğinizi ilk etapta birkaç saat kadar yalnız bırakırken daha sonra bu süreyi ağır ağır uzatın. Böylelikle sizin işe dönüş yapacağınız zamana kadar bebeğiniz onu emanet edeceğiniz kişiyle sağlıklı bir ilişki kurmaya başlayacak.

Doğum iznine çıktığınızda call center’daki çalışma arkadaşlarınızla iletişiminizi koparmayın böylelikle call center’da olup bitenler hakkında güncel bilgiye sahip olabilir ve iş yerine yabancılaşmamış olursunuz.

Doğum izninden geri dönüşünüzü hafta başına değil hafta ortasına gelecek şekilde ayarlayın böylelikle ilk haftadan hem bebeğiniz hem de siz uzun bir ayrılık yaşamamış olursunuz. Mümkünse ilk zamanlar call center da part-time veya home ofis çalışmayı deneyebilirsiniz.

Takım Lideriniz veya üstlerinizle konuşarak sorumluluklarınız ve çalışma takviminiz hakkında ufak düzenlemeler rica edebilirsiniz. Aynı zamanda çalışma arkadaşlarınızdan sizinle benzer durumu yaşayanları bulabilir onlarda tavsiye ve tecrübeleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Call Center da doğum izninden dönüş anneleri ilk etapta biraz zorlayacak olsa da zamanla hem siz hem de bebeğiniz bu duruma alışacaktır. Ne de olsa tüm bu çabalar onun ve ailenizin daha iyi bir yaşam sürmesi için.

Eğer bu yazımız hoşunuza gittiyse Almanca Çağrı Merkezinde Başarılı Olmak İçin Atılması Gereken 5 Önemli Adım konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için