Her Call Center 7/24 Çalışmak Zorunda Mıdır? 

2022-12-16 —

Çağrı merkezleri konusunda kafaları karıştıran sorulardan biri çağrı merkezlerinin 7/24 çalışıp çalışmadığı. Gerek çalışma şartları gerekse çalışma saatleri konusunda hem adayların hem de müşterilerin yer yer aklını kurcalayan bu konuyu gelin daha yakından inceleyelim.

Çağrı Merkezi Sektöründe Çalışma Şartları Değişkenlik Gösterebiliyor

Çağrı merkezlerinin çalışma şartları bakımından diğer firmalardan biraz farklı olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar çağrı merkezleri hizmet sektörünün önde gelen oyuncularından biri olsa da çağrı merkezleri hizmet verdiği sektöre göre çalışma şartlarını düzenler. Örneğin: farklı restoranların olduğu hazır yemek üzerine hizmet veren bir siteye çağrı merkezi desteği verdiğinizi düşünelim. Böyle bir durumda 7/24 çalışan bir çağrı merkezi olmalı çünkü müşterilerin ne zaman sipariş vereceklerini ve o sipariş hakkında geri dönüş yapmak istediğini bilemeyiz. Veya bir güvenlik servisi veren firmayı düşünün müşterilerin evlerinde oluşabilecek güvenlik ihlallerinde ilk ulaşacakları yer firmanın çağrı merkezi. Fakat bir küçük ev aletleri firmasına çağrı merkezi hizmeti verdiğinizde 7/24 hizmet veren bir çağrı merkezi pek gerekli olmayabilir.

Buradan anlayacağımız üzere çağrı merkezleri hizmet verdiği sektöre göre çalışma saatlerini düzenler. Çağrı merkezleri türlerine göre de değişkenlik gösterir. Kimi çağrı merkezleri 7/24 hizmet verirken kimisi 09:00-18:00 mesai saatleri arasında çalışır. Bu yüzden her çağrı merkezi 7/24 çalışır gibi bir kalıp yok diyebiliriz.

7/24 Çalışan Çağrı Merkezlerinde Çalışma Şartları Neler?

7/24 çalışan bir çağrı merkezinde çalışmaya başladığınızı varsayalım. Genel itibariyle bu tarz çalışma şekline sahip çağrı merkezleri vardiyalı sistem üzerinden ilerler. Aylık veya haftalık olarak programınız size önceden belirtilir. Müsait olmanız durumunda ise gece veya gündüz olarak görev alabilirsiniz. Çalışma şartları ne olursa olsun burada önemli olan tek bir nokta var. O da müşterilere en verimli hizmeti sağlayabilmek.

Çağrı Merkezine Nerede ve Ne Zaman İhtiyaç Olacağı Belli Olmaz

Mesai saatleri içerisinde çağrılara cevap veren bir çağrı merkezi genellikle şirketin belirlediği saat aralığında çalışır fakat çağrı merkezi sektöründe hizmet verilen sektöre göre çağrı saatleri arasında büyük farklılıklar olabilir. Yukarıda verdiğimiz restoran örneği gibi. Çağrı merkezinin hizmet verdiği sektörün en çok çağrı aldığı ürünün niteliğine göre saat 09:00-18:00 aralığı da olabilir 18:00-21:00’da olabilir. Veya haftasonları daha çok çağrı alabilir. Bunun sebebi ürünlerin kullanım amaçları ve şeklidir. Bu yüzden müşterinin nerede ve ne zaman desteğe ihtiyacı olacağını bilemeyiz.

Çağrı merkezi sektörü kendi içerisinde farklı dinamikleri barındıran bir sektör bu yüzden çağrı merkezi sektöründe kariyer yapmadan önce gerek çalışacağınız firma gerekse sektör hakkında genel bir bilgi edinmeniz yararlı olabilir.

Çağrı merkezleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Almanca Call Center Inbound/Outbound Nedir? konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments