İş Görüşmesi Yaparken Çalışacağınız Şirketin Kurumsal Bir Şirket Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Hepimiz iş başvurusu yapmadan önce kendimize belirli kriterler belirliyor ve bunun doğrultusunda bulduğumuz iş alanlarını değerlendiriyoruz. Fakat çoğu zaman değerlendirme yaparken bilinçli bir şekilde hareket edemiyoruz. Bu durumun belli başlı sebepleri olabiliyor. Sebepler arasında maddi sıkıntılar, tecrübesizlik veya bilinçsizlik, aceleci davranmak ve yetersiz analiz yapmaktan kaynaklanabiliyor. Aynı zamanda toplumsal kültürün getirmiş olduğu ‘‘iş veren ne teklif ederse etsin kabul etmeliyim ki beni işe alsın.’’ mantığı adayların önündeki en büyük engel. Bu gibi düşünceler size kısa vade de iyi sonuçlar verse bile uzun vade de sonuç genellikle istifa ile bitiyor. Bu yüzden iş ilanlarını incelerken ve iş seçerken mutlaka iş verenin ve şirketin belirli özelliklerini göz önünde bulundurup değerlendirmeniz gerekiyor. Peki iş görüşmesi yaparken çalışacağınız şirketin kurumsal bir şirket olmadığını nasıl anlarsınız?

İlk İş Görüşmesi Hem Adaylar Hem de Şirket İçin Kritik

Call center ilanına başvurdunuz ve size bir kaç gün içerisinde dönüş sağlayıp, iş görüşmesine çağırdılar. Fakat o da ne iş görüşmesine geldiniz ve karşınızda patronun ta kendisi duruyor. Ne bir İK personeli ne de çalışacağınız departmandan yetkili birisi. Böyle bir manzara ile karşılaşmanız durumunda sakinliğinizi koruyun ve iş verenin sizinle konuşma şekline dikkat edin. Şirketin çalışma kültüründen, kapsamından ve size sağlayacağı yararlardan çok kendisinden bahsediyor ve cümlenin sonu asla gelmiyorsa çantanızı alın ve usulca oradan uzaklaşın. Aksi takdirde kurumsallıktan epey uzak bir ortam da kariyerinize devam etmek zorunda kalabilirsiniz. Şirketin en üstü veya kurucusu ile iş görüşmesi yapacağınız zamanlar elbette olabilir fakat genellikle ilk görüşmede bu durum pek iyiye işaret değildir.

İlanda Yazmayan Sorumluluklardan Mı Bahsediliyor?

Call Center’da iş başvurusu yapmadan önce çeşitli ilanlarla hepimiz karşılaşıyoruz. Kimi ilanlar kısaca sorumluluklardan bahsederken kimileri işin tüm detaylarını bize verebiliyor. Fakat genellikle ilanlarda, iş ile ilgili sorumluluklarınız ve işin kapsamı ile ilgili genel bir bilgi edinebiliyorsunuz. İş görüşmesine davet edildikten sonra eğer şirket başvurmuş olduğunuz pozisyonun dışında kalan sorumlulukları size yüklüyorsa burada bir sıkıntı var demektir. Tabi ki ilanda yazmayan belirli sorumluluklarınız olacaktır. Fakat Call Center Agent olarak başvurup size IT departmanındaki işi de yapmanız söyleniyorsa. Kurumsal şirket arayışlarınıza devam etmeniz gerekiyor. Görüştüğünüz iş yerinin mutlaka çalışan sorumluluklarına saygı duyduğundan ve verimli bir iş deneyimi sunacağından emin olun.

Maaş Konusunda Sizinle Pazarlık Mı Yapılıyor?

İş görüşmenizin büyük bir kısmı bitti buraya kadar her şey oldukça iyiydi. Ve asıl mesele olan maaş konusuna geldiniz. Call Center’da çalışacağınız pozisyona uygun bir rakam söylediniz ama iş veren bu durumdan pek hoşnut kalmadı ve size başka bir alternatif sundu fakat sunduğu alternatif sizin temel ihtiyaçlarınıza bile zar zor yetiyor. Siz orta yolu düşünürken iş veren sizinle lafı bile edilmeyecek rakamlar hakkında üç aşağı beş yukarı şu rakam mı olsa, senin hatrına şu kadar olsun gibi ifadelerde bulunuyorsa kurumsal firma arayışlarınıza devam etmenizi tavsiye ederiz. Zira maaş konusu kurban pazarlığına benzer bir duruma dönüşerek iş görüşmesi tatsız bir hal alabilir. Kurumsal firmalar her zaman size ve verdiğiniz emeğe değer verir.

İşe Başladınız

Şartlar ne olursa olsun, iş yerinde ilk haftanıza başladınız ve şirketin eksikleri ile ilgili bir sunum hazırlamanız istendi. Sunumuz içerisinde bilimsel yöntemlerden, rakamsal verilerinden ve istatistiklerden faydalanarak şirketin içinde bulunduğu durumu analiz ettiniz ve ne yapılması gerektiği ile ilgili çözümlerden bahsettiniz. İş veren ve çalışma arkadaşlarınız sunumunuza bayıldı. 10 saniye sonra şu tarz bir cümle duyuyorsunuz ‘‘gerçekten güzel ama biz bu sorunları sonra bir ara halledeceğiz veya müşterilerimiz ahbabımız olur yıllardır, bir şekilde bize yardımcı olacaklardır.’’ gibi cümleler duyar ve bir görmezden gelinme durumu yaşarsanız eğer, yol yakınken geri dönmenizi tavsiye ederiz zira kurumsal bir firma da sizin sunmuş olduğunuz çalışmayı analiz eder ve ardından mantıklı bir çözüm yolu arayışına girer. Sunum sonundan konuyu kestirip atmaz.

Bonus: İş Görüşmesine gittiniz ve beklerken orada çalışan birkaç kişiyle tanışma fırsatınız oldu. Fakat garip olan şu ki hepsinin soy isimleri aynı. Hazır bekleme halindeyken oradan usulca uzaklaşma şansınızı değerlendirebilirsiniz. Zira kurumsal bir firmadan çok bir ailenin yanında çalışmak durumunda kalabilirsiniz.

İş görüşmesinde kurumsallık anlayışı bazen kişiden kişiye bazense şirketten şirkete göre değişebiliyor fakat genel itibariyle size ve yaptığınız işe değer veren, sizi her zaman dinleyen, kariyer yolculuğunuza katkı sağlayan ve sizin karşınızda değil tam da yanınızda olan şirketler kurumsallığa daha yakındır.

Almanca Call Center ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Almanca Call Center İçin CV Doldururken dikkat edilmesi gerekenler konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için