Sosyal Medya ile Çağrı Merkezi Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

2022-10-21 —

İnternetin küreselleşmesiyle birlikte iletişim ve bilgi birikimi çağ atlamıştır. Bundan 10 yıl önce e-mail ile sunulan hizmet, günümüz gençlerinin tavsiyesine uyularak el değiştirdi ve sosyal medyaya büyük bir geçiş sağlandı. Böylece sunulan hizmet hem hız kazandı hem de gençlerin uzun uzun tavsiye e-maillerini okumamalarına bir çözüm bulunmuş olundu. Müşterilerin sorunlarına doğru tavsiyeler vermek isteyen çağrı merkezleri artık bu hizmeti sosyal medyanın en etkili alanlarını kullanarak yapmaktadırlar. 

Sosyal Medya ve Dijital İletişim Çağrı Merkezleri İçin Neden Bu Kadar Önemli?

İnternetin kullanım sıklıklarına bakıldığında en çok sosyal medya ve dijital iletişim önümüze çıkmaktadır. Bu alanların yoğunluğu ve ulaşabileceği yerler düşünüldüğünde ne kadar geniş bir kitleye hitap edeceği tahmin edilebilmektedir. Bu sebepten dolayı çağrı merkezleri için sosyal medyanın önemi gittikçe artmaktadır. Bu sosyal ağın içinde sıklıkla kullanılan kanallar aracılığı ile markalar hem daha büyük kitlelere ulaşabiliyorlar hem de daha az zaman ve efor sarf ederek tavsiyelerini müşteriye ulaştırabiliyorlar. Böylece müşterilerini doğru alışverişe yönlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda verilen tavsiyeler ile güvenlerini ve devamlılıklarını kazanabiliyorlar.

Çağrı Merkezlerinde Kullanılan Sosyal Medya Alanları Nelerdir?

Sosyal medyanın son zamanlarda revaçta oluşu ile çok farklı platformlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Dolayısıyla müşterilerin en çok vakit geçirdiği platformlar tespit edilip bunlar üzerinde etkili çalışmalar yürütülmeye çalışılmaktadır. En çok kullanıcıya sahip olan Facebook, müşterileri günlük yaşamdan sorularla ya da ilginç reklamlarla kendine çekmeye çalışarak müşteri sayısını sabit tutmaya çalışırken Twitter daha çok müşterilerin yaşadıkları sorunlar üzerine müşterilerden doğrudan ve dolaylı mesajlar almaya ve tavsiyeler vermeye daha elverişli bir platformdur. Bir diğer sosyal medya aracı olan Blog, yazılan metinlerin altında çok fazla yorum ve tartışma olmadığı halde içeriğinde verilen tavsiyelerin sıklıkla okunduğu bir platformdur. Forum açarak inşa edilen iletişimde ise donanım haber gibi çokça ziyaret edilen ortamlarda markanın itibarı, memnuniyeti ve şikayetleri takip edilmekte ve bilgi sahibi uzmanların verdiği tavsiyeler aracılığıyla sorunlar çözülmektedir.  Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan Chat sistemi ise tavsiyelerini canlı destek yardımı aracılığı ile mobil üzerinden uygulama destekli vermektedir.

Call centerlar ile ilgili daha fazla bilgili edinmek için Almanca Call Center’da İşe Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken Terimler başlıklı makalemize göz atmayı unutmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments