Almanca Call Center İşe Alımlarda CV’nize Eklememeniz Gereken 7 Şey

2023-07-05 —

CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur söz konusudur. Her türlü iş alanında olduğu gibi Almanca call center sektöründe de işe alımlarda CVlere oldukça önem veriliyor. Tüm beceri ve yetkinliklerinizi işverenin önüne yalın ve anlaşılır bir şekilde koymak büyük önem teşkil ediyor. CV’nizde nelerin yer alması gerektiği kadar nelere yer vermemeniz gerektiğini de iyi bilmeniz gerekiyor. CV’nize eklememeniz gerekenlere yer verdiğimiz bu yazımızda tavsiyelerimize uymanız sizi istediğiniz işe bir adım daha yaklaştıracak.

1- Fiziksel Özellikler

CV’niz sizi en doğru şekilde anlatan formlar olduğu kadar bazen kendini fazla ifade etmekten kaynaklı hatalı CV’ler de hazırlandığı olabiliyor. Öncelikle fiziksel özelliklerinize CV’nizde yer vermemenizi tavsiye ediyoruz. Almanca call center insan kaynakları departmanı zaten sizinle yüz yüze görüşeceği için sizi fiziksel olarak görebilir ve gerekirse fiziğinizle ilgili sorular sorabilir.

2- İlişki Durumu

CV’nize medeni durumunu eklemeniz doğru bir karar. Ancak bildiğiniz üzere medeni durum yalnızca evli veya bekar olarak sınıflandırılır, bunun haricinde sevgilim var veya sevgilim yok gibi ilişki durumunuzu ifade eden ibareler insan kaynakları departmanı için önem teşkil eden noktalar değildir. Hatta CV’nizde ilişki durumunuza yer vermeniz sizi profesyonellikten uzak biri gibi gösterebilir, aman dikkat.

3- Abartı ve Süsleme

CV hazırlarken içeriği kadar kendinizi kağıt üstünde sunuş şekliniz de önemlidir. Bu sunumlar bazen abartılabiliyor ve olumlu karşılanabilecek beceri ve yetkinlikleriniz tam tersi bir etki yaratarak ibreyi olumsuza çeviriyor. Kimi zaman o derece ilginç sunuşlar söz konusu oluyor ki insan kaynakları departmanındaki uzmanlar acaba bu kişi yalan mı söylüyor diye şüpheye dahi düşebiliyor. CV’lerinizde süslememe yapmamalı, abartıdan uzak ve sade bir şekilde sunmalısınız. Bu şekilde değerlendirme ve analiz sürecinizi de zora sokmamış olursunuz. Kendinizi en doğru şekilde sunmak istiyorsanız gereksiz abartı ve süslemelerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

4- Espriler

Esprili ve eğlenceli biri olabilirsiniz, bu tavrınızı iş görüşmenize de yansıtmak isteyebilirsiniz ancak bu durum olumlu sonuçlara ortaya çıkarabileceği gibi olumsuz durumlara da sebebiyet verebilir. Kesinlikle CV’nizde esprilerinize yer vermemelisiniz; unutmayın CV’niz sizi resmi bir şekilde temsil eden belgedir. Esprilerinize CV’nizde yer vermek yerine insan kaynakları departmanıyla olan yüz yüze mülakatınızda yer vermeniz daha doğru olur, ancak burada ince bir ayar söz konusu. Karşınızdaki kişi ciddiyete önem veren biri olabilir, ortamın nabzını ölçerek ciddiyet ve espriyi doğru ayarlamak sizin için en iyisi yol olacaktır.

5- Kişisel Beğenileriniz

CV’niz sizi tanıtan form olabilir ancak en sevdiğiniz renk veya en sevdiğiniz şehir gibi bilgilerin profesyonel hayatta bir yeri yoktur. Bu sebeple CV’nizde bu ve benzeri bilgilere yer vermeniz size hiçbir katkı sağlamayacak, tam tersine olumsuz etki yaratacaktır. Almanca call center işe alımlarında sizi öne çıkaran bilgi Almanca bilginiz olacaktır, en sevdiğiniz şehrin Berlin olması değil.

6- Markalar

CV’niz az ve öz olsun derken, aynı zamanda mütevazı da olsun demek istiyoruz aslında. Arabanızın veya parfümünüzün markasını CV’nize eklemek sizi tevazu sahibi olmaktan çok uzak göstereceği gibi işe alım sürecinizde de bir önem teşkil etmeyecektir. CV’nizde bu tür bilgilere yer vermek hem kalabalık yaparak diğer bilgileri gölgeleyecek hem de size dezavantaj kazandıracaktır.

7- Futbol Takımı

Hangi takımı desteklediğiniz ve taraftarı olduğunuz bilgisine CV’nizde yer vermenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çok büyük ve tutkulu bir taraftar olabilirsiniz ancak bu bilgi size hiçbir artı kazandırmayacağı gibi ciddiyetsiz ve amatör olarak algılanmanıza sebebiyet verebilir. Böyle olumsuz bir durum yaşamak istemiyorsanız hangi takımı tuttuğunuz bilgisini de CV’nizin dışında bırakmanız en doğrusu olacaktır.

İş başvurusunda bulunurken CV’nize neler eklememeniz gerektiğini öğrendiniz ve ideal bir call center çalışanı olma yolunda ilerliyorsunuz, peki ama işveren sizi değerlendirirken siz onları değerlendiremeyecek misiniz? Elbette değerlendireceksiniz. İş görüşmenize gitmeden önce Almanca İş Başvurularında En Çok Sorulan Sorular Nelerdir? rehberimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments