Almanca Call Center'da Çalışabilmek İçin Hangi Dil Seviyesine Sahip Olmak Gerekiyor?

Modern çağın gerekliliklerinin başında global iletişim geliyor. Dünya’nın geri kalanı ile iletişime geçmek içinde firmaların çalışanlarında aradığı ilk özellik yabancı dil oluyor. Türkiye’nin uluslararası birçok çağrı merkezine ev sahipliği yaptığını düşünecek olursak yabancı dil seviyenizin yüksek olması size hem avantaj sağlayabilir hem de kariyer basamaklarını hızla tırmanmanıza yardımcı olabilir.

İngilizce bilmenin çoğunlukla bir zorunluluk olarak aldılandığı çağrı merkezi sektöründe, İngilizcenin yanı sıra başka yabancı dilleri konuşabiliyor olmak iş verenlerin gözünde sizi değerli bir çalışan haline getirebiliyor. Son yıllarda ise Türkiye’nin özellikle iş dünyasında Almanya ile iyileşen ve gelişen ilişkileri Almanca Call Center’da gelişmiş iletişim becerilerine sahip olan Almanca konuşurlarına olan ihtiyacı her geçen gün artırıyor.

Almanca Çağrı Merkezi’nde Çalışmak İstiyorsanız Dil Seviyeniz İyi Olmalı

Almanca çağrı merkezi için aslında belirli bir dil seviyesi belirtilmese bile C1 seviyesinin altında bir Almancanız varsa Almanca çağrı merkezi’nde işe alınma ihtimaliniz epey düşebilir. Çünkü çağrı merkezi sektörü iletişime dayalıdır. Bu bazen sözlü bazen yazılı iletişim olabiliyor. Bu yüzden Almanca çağrı merkezi çalışanı olmak için iyi bir Almanca eğitiminiz olması şart diyebiliriz. Gerek kurum içi gerekse müşterilerle konuşurken iletişim sıkıntısı çekmeniz işveren tarafından hoş karşılanmayabilir. Bu yüzden en az C1 seviyesinde sözlü ve yazılı Almanca bilgisine sahip olmanız önemli. Bunun haricinde Almanya’da bir süre yaşamışsanız veya ana diliniz Almanca ise yine Almanca çağrı merkezinde çalışabilme ihtimaliniz oldukça yüksek. Ama unutmayın sadece dil seviyenizin iyi olması işe alınacağınızın garantisini vermez. İyi bir dil seviyesinin yanında düzgün bir diksiyon, kuvvetli iletişim, organizasyon becerileri ve empati yeteceği de çok büyük önem taşıyor. Tüm bunların yanına bir de mükemmel bir Almanca eklediğiniz zaman Almanca çağrı merkezi’nde çalışmak için önünüzde pek bir engel kalmıyor.

Almancanızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Almanca çağrı merkezine başvurmak gibi bir niyetiniz var fakat Almancanız konusunda pek emin değilsiniz. Mesela Almanca konuşabiliyorsunuz fakat kurumsal bir ortamda müşterilerle iletişime geçmekten korkuyorsunuz ve yeterli olmadığınızı düşünüyorsunuz. Bu gibi bir durumda yapılabilecek en iyi şey pratik yaparak kendinizi geliştirmek olabilir veya kurs almak olabilir. Eğer yatkınlığınız var ise zaten çok kısa bir süre içerisinde Almancanız sizi tatmin edecek bir seviyeye gelecek.  Almanca çağrı merkezi’nde çalışmak için sahip olunması gereken dil seviyesi firmadan firmaya değişiyor. Fakat hem sözlü hem de yazılı olarak iyi bir dil seviyesine sahip olmanız iş bulma sürecinizi hızlandırıp size farklı kariyer kapılarını açar.

Hem eğitimine devam edip hem de çalışmak isteyenler için özel olarak yazdığımız Almanca Çağrı merkezinde aranan eğitim seviyesi nedir? konulu yazımıza göz atmayı unutmayın.

1 Yorum

 • Şükrü özsönmez

  Neden Almanca anadil ab ülkelerinde çalışan yabancılar var
  Ve gayret başarılı
  Almanya çalışma sistemi fakat ücret Türkiye sistemi
  Ana dil Almanca bilen neden TC şartlarında çalışsın çalışanlar çoğu Almanya’dan kovulan kişiler
  Çok saçma Bir istek Ana dil

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için