Almanca Call Center’da İşe Alımlarda Hangi Sorular Soruluyor?

Son yıllarda değişen ve gelişen çağrı merkezi sektörü artık çağrı merkezlerini işe alımlarda da git gide titizleşme yoluna doğru yönlendiriyor. Çeşitlilik arttıkça iş görüşmeleri alıştığımız halinden uzaklaşıyor. Hal böyle olunca da Almanca Call Center’a başvuru yapmış adayların kafalarında iş görüşmesi ile ilgili birçok soru işareti oluşuyor. Bu yazımızda sizlerle birlikte Almanca Call Center’da iş görüşmesine gitmeden önce size yöneltilmesi muhtemel olan soruları inceleyeceğiz. 

İş Görüşmesine gitmeden önce: Birebir veya Grup Mülakatı

Almanca Call Centerlarda genellik iş görüşmeleri yüz yüze gerçekleşir fakat gitmeden önce kendinizi tüm olasılıklara göre hazırlamakta fayda var. Son yıllarda oldukça tercih edilen grup mülakatları müşteri temsilcisi adaylarının farklı yönlerini ölçme de yardımcı olduğu için işverenler tarafından tercih edilen bir işe alım modeli haline geldi.

İkna Kabiliyetinizle İlgili Ne Söyleyebilirsiniz?

Çağrı merkezinde çalışmaya başladığınızda işinizin büyük bir kısmının insanları ikna etmek üzerine olacağını unutmayın. Belki bir ürünü veya hizmeti pazarlayacak belki de istek, dilek ve şikayetleri dinleyeceksiniz veya müşteri sorunlarını çözmekle ilgileneceksiniz. Yada hepsi birden! Durum ne olursa olsun insanları gün içersinde problemlerini çözmeye ve onları ikna etmeye çalışacaksınız. Bu yüzden iş görüşmesi sırasında işverenlere ve İK yetkililerine ikna becerinizin yüksek olduğuna dair sağlam bir mesaj vermeyi unutmayın. Çünkü işe alımda onlar için ilk sırada gelen becerilerden birisi ikna kabiliyeti.

Yaratıcı Mısınız?

Almanca Call Center iş görüşmesi sırasında sorulabilecek bir diğer soru ise yaratıcılığınız. Çünkü yapacağınız işin dinamiğine göre sizden belli durumlarda yaratıcı taraflarınızı kullanmanız istenebilir. Özellikle müşterilerle görüşürken ve kurum içersindeki işleri yerine getirirken bu yönünüz firmaya ivme kazandırmanız için oldukça önemli. Bu yüzden işverene yaratıcı yönlerinizden bahsetmenizde fayda var.

Kendinizi Nasıl Biri Olarak Tanımlarsınız?

İş görüşmesi yaparken mutlaka size yöneltilebilecek sorulardan bir diğeri ise kendinizi nasıl birisi olarak tanımladığınız. Bu soruya dikkatli ve titiz bir şekilde yanıt vermenizde fayda var. Çünkü bu tarz sorular genellikle sizin kişisel özelliklerinizi ve karakter analizinizi yapmaya yönelik sorulardır. Ağırlıklı olarak pozitif yönlerinizden bahsetmeye çalışın. Yine çağrı merkezinde çalışacağınız için işi yaparken size ve çevrenize fayda sağlayabilecek kişisel özelliklerinizin üzerinde durabilirsiniz. Bu nokta da kendiniz olmakla birlikte kendinizi karşı tarafa iyi bir şekilde ifade etmeniz de büyük bir önem arz ediyor.

Ekip Çalışması Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Çağrı merkezi denildiğinde akla ilk gelen terimlerden birisi ekip çalışmasıdır. Sonuçta işin dinamiği sadece yalnız çalışmayı değil bir ekiple hareket etmeyi de gerektiriyor. Bu sebeple iş görüşmesinde mutlaka size takım çalışmasına yatkınlığınızı ölçen sorular yöneltilecektir. İş görüşmesi esnasında ekiple birlikte hareket etmeye uygun özellikleriniz varsa bunlardan bahsetmekten çekinmeyin. Bunun haricinde insanlarla olan ilişkilerinizden bahsederek kendiniz hakkında pozitif bir algı yaratabilirsiniz.

Teknolojik Cihazlar ve Uygulamalar İle Bağlantınız Var Mı?

Çağrı merkezleri teknolojik cihazlara ve bu cihazlar içersindeki uygulamalarla entegre şekilde çalışan sistemlere sahiptir. Bu sistemler bazen çalışanlarının görüşmelerden sağladığı verileri toparlamak amacıyla bazense performans değerlendirmeleri gibi benzer amaçlarla kullanılıyor. Burdan toplanan veriler tek bir kişi tarafından değil tüm çağrı merkezi çalışanları tarafından sağlanıyor ve tek bir veritabanında birleşiyor. Örneğin: çağrı merkezinin sahip olduğu CRM araçları veya office programları hakkında en az giriş bilgisine sahip olmanız gerekiyor. En azından müşteri verilerini girebilecek kadar veya müşteriyle konuşurken aynı anda klavye kullanabilecek beceriniz olmalı. Teknolojik araçların kullanımı basit gibi görünse de maalesef bir çok aday bu konulardaki yetersiz bilgisinden ötürü iş görüşmesinde elenebiliyor.

Almanca Call Center’da En Önemli Yetenek: Dil

Çalışacak olduğunuz çağrı merkezi ister yurt içine isterse yurt dışına hizmet veriyor olsun iş görüşmelerinde adaylardan beklenen en önemli özelliklerden birisi de dil yetkinlikleridir. İngilizce’nin yanına ekstra bir dil eklemiş olan adaylar işverenler tarafından daha çok tercih edilebiliyor. Dil ve iletişim yeteneklerinizi kullanacağınız Almanca Call Center’da da en önemli özellik Almanca’yı ana dil veya profesyonel çalışma yetkinliği seviyesinde konuşuyor olmanız. Bu sebeple Almanca Call Center başlıklı ilanlara başvururken dil yetkinliklerinizi gözden geçirip iş görüşmesine öyle gitmekte fayda var.

Almanca Call Center’da iş görüşmelerinde sorulabilecek sorular yukarıda saydığımız ve benzer sorular etrafında gelişebilir. Yine de her firma kendine özgü mülakat soruları ve teknikleri ile adaylarını ölçebiliyor. Yine de genel bir bilgiye ve istenen yeteneklere sahip olmakta fayda var. Yeni işinizde şimdiden başarılar dileriz!

Eğer bu yazımız hoşunuza gittiyse kariyer yolculuğunuzda size rehber niteliğinde olabilecek Almanca Çağrı Merkezlerinde Kariyer Yapmak İsteyen Kişilere Sunulan İmkanlar Nelerdir? konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

1 Yorum

  • Şükrü özsönmez

    Gerçekten verimli bilgiler fakat Türkiye’de coll center Ler kurumsal yapıdan ziyade üçüncü şahıslar oldukları için kurumsal olmaktan ziyade maddi şirket
    Ve belli hepsi aynı ürün yelpazesi içinde aynı kelimeleri kullanır

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için