Almanca İş Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

2022-05-23 —

İyi bir işte çalışmak hepimizin hayali. Günümüz şartlarına bakıldığında ise daha iyi yaşam koşulları, daha iyi bir kazanç ve toplumsal statüye ulaşmanın yolu iyi bir işe sahip olmaktan geçiyor. Almanca iş başvurularında da bu durum geçerli. Kariyerinize yaptığınız bu yolculukta İş başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıdaki başlıklar altında inceleyelim:

Başvurduğunuz pozisyon sizin için uygun mu?

Çalışacağınız pozisyona başvururken iş ilanında yazan niteliklere sahip olmak çok önemli fakat öncelikle kendinize ‘‘gerçekten bu pozisyonda mutlu olacak mıyım?’’ sorusunu sormanız gerekiyor. Bu sorunun cevabını bulduktan sonra ilanı iyice inceleyip iş başvurusu yapmanız faydalı olacaktır.

Firma hakkında bilgi toplayın

İş başvurusu yapmadan önce başvuracak olduğunuz firmanın hizmet verdiği alanlardaki çalışmalarını inceleyin. Ardından firmanın web sitesi, sosyal medya hesapları ve benzeri dijital varlıklarına göz atın. Edindiğiniz tüm bilgileri süzgecinizden geçirerek hem firma hakkında bilgi edinmiş hem de olası bir iş görüşmesine davet edildiğinizde firma hakkında fikir sahibi edinmiş olarak görüşmeye gitmiş olursunuz.

Etkili bir CV hazırlayın

İş başvurusunda bulunurken iş verenin sizinle ilgili edineceği ilk izlenim daha siz görüşmeye gitmeden başlar. İyi hazırlanmış bir CV sizi diğer adaylardan bir adım öne taşıyabilirken, düzensiz ve özensiz şekilde hazırlanmış bir CV muhteşem iş fırsatlarını kaçırmanıza neden olabilir. CV hazırlarken mutlaka deneyimlerinizden, bilgisayar becerilerinizden, yetkinlikleriniz ve hobilerinizden bahsetmeyi unutmayın. Ve en önemlisi yazım kurallarına özen gösterin aynı zamanda CV’nize bir Ön yazı eklemeyi ihmal etmeyin!

Etkili CV hazırlama konusunda Almanca Call Center için CV doldururken dikkat edilmesi gerekenler başlıklı yazımızı okuyarak fikir edinebilirsiniz.

İş ilanlarını analiz edin

Bazı iş ilanları, başvuracak olan adaylardan pozisyonla ilgili alakasız isteklerde bulunabilir veya tam olarak size uygun bir ilan olmayabilir. Bu yüzden iş başvurusu yaparken başvuracak olduğunuz pozisyonun iş tanımını iyi öğrenin ve size en uygun olan iş fırsatlarını değerlendirmeye çalışın. Clive Staples Lewis’in dediği gibi ‘‘Bilmediğiniz şeyin size zarar vermeyeceğini büyük ihtimalle duymuşsunuzdur, ama iş hayatında verir.’’

Referans Verin

Örneğin Almanca Call Center başlıklı bir ilana başvurmak istediğinizi varsayalım. Call center sektöründen tanıdığınız veya başvurduğunuz firma da çalışan güçlü bir referans iş verenlerin dikkatini çekecek ve sizi öncelikli olarak görüşmeye çağırma ihtimalini artıracaktır.

Görüşme daveti alırsanız dış görünümünüze ve diksiyonunuza önem verin

Kapıdan girer girmez iş verene vereceğiniz en etkili mesaj iyi bir görünümdür. Şık ama sade bir görünüm size artı bir puan kazandıracaktır. Aynı zamanda almanca iş başvurusu yaptığınız bir pozisyonda görüşmede farklı ülkelerden insanların olabileceğini unutmayıp pratik yaparak gitmekte fayda var.

Başvuru geçmişinizi kayıt altında tutun

Şirketlerin değerlendirme süreçleri başvuru yoğunluğuna ve ihtiyaca göre değişebilir. Bu yüzden size iş başvurunuzla ilgili dönüş süresi uzayabilir. IK personellerinin en çok karşılaştığı durumlardan birisi de adayların belirtilen iş ilanına başvuru yapmadığını ifade etmesidir. Bu sepeple bir görüşme daveti alma ihtimaline karşı başvurduğunuz işleri not etmek sizi beklenmedik sürprizlerden koruyacaktır.

Almanca iş başvurusu yaparken bu maddeleri dikkate alarak hareket ederseniz başarı kaçınılmaz olacaktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Dincer özkan
Dincer özkan
3 yıl önce

Ich freue mich auf eine Antwort von euch. Danke