Türkiye’deki Çağrı Merkezlerinde Hangi Ülkelere Hizmet Veriliyor?

2021-06-02 —

Günümüzde çağrı merkezi sektörüne baktığımız zaman Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA), Kuzey Amerika Bölgesi, Latin Amerika Bölgesi ve Asya-Pasifik Bölgesi olmak üzere dört bölge şeklinde dağıldığını görebiliriz. Türkiye’nin yer aldığı EMEA yapılan son araştırmalara göre dünya genelinde çağrı merkezi sektörünün %29,7’sine sahip. Bölge içerisinde ise pazarın %23’üne İngiltere, %13’üne ise Almanya sahip. Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda artış gösteren dış kaynaklı çağrı merkezi hizmetleri sektöre yatırım yapmak isteyen ülkelerin ilgisini çekiyor.

Türkiye Farklı Ülkelerden Yatırım Alıyor

Yabancı yatırımcılar için büyüme potansiyeli olan ülkeler arasında başta Çin, Hindistan, Polonya ve Türkiye var. Bu tercihler arasında hizmet açısından güçlü bir altyapıya sahip olan Türkiye uluslararası hizmet veren firmalar için çekici hale geliyor. Türkiye özellikle Avrupa’ya verdiği çağrı merkezi hizmetleri ile öne çıkıyor. Her yıl gitgide genişleyen sektör hacmi ve yüksek bütçeli yatırımlar ilerleyen senelerde Türkiye’yi çağrı merkezi konusunda öne çıkan ülkelerden birisi haline getirecek gibi görünüyor.

Almanya’nın Çağrı Merkezi Üssü: Türkiye

Türkiye’nin çağrı merkezi sektöründe hizmet verdiği ülkelerin en başında Almanya geliyor, birçok Alman menşeili ürünün Türkiye pazarında yerini alması Almanya için Türkiye’yi çağrı merkezi hizmeti alabileceği bir yer haline getiriyor. Bunun haricinde Türkiye çağrı merkezi hizmeti konusunda kaliteli, hızlı ve güçlü bir alt yapıya sahip. Almanya’da talebi karşılayamayan ve hizmet kalitesinden memnun olmayan Alman firmaları için ilk adres tabii ki Türkiye oluyor. Bunun yanında Almanlar ve Türkler uzun yıllardır beraber çalıştıkları için birbirlerinin kültürlerini ve çalışma şartlarını benimsemiş durumda. Gerek Almanya’da yaşayan birçok Türk’ün olması gerekse Türkiye’nin Almanya’dan gelecek olan çağrıları ele alabilecek kapasitede bir ülke olması tercih sebebi. Türkiye’nin sunmuş olduğu çalışma şartlarının ise Alman firmalar için oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Avrupa Ülkeleri Türkiye’den Çağrı Merkezi Hizmeti Alıyor

Türkiye kozmopolit yapısıyla uluslararası çağrı merkezi konusunda gerek iç gerekse dış kaynaklara hizmet veriyor, durum böyle olunca da Avrupa ülkeleri yakın komşusu Türkiye’yi güvenebilecekleri bir bölge olarak görüyor. Türkiye’nin Avrupa ülkelerine hizmet vermesindeki en büyük etkenler arasında dinamik ve pratik kültür, olumlu iş ahlakı, ülkedeki çağrı merkezlerinde çalışma istekliliği, esnek iş yasaları, kalifiye ürün ve hizmet tedarikçilerinin var olması, opsiyonel maliyetle ve Avrupa’ya yakınlık olarak görülebilir. Tüm bu önde gelen etkenler ilerleyen zamanlarda da Türkiye’nin tercih edilen bir ülke olmayı sürdüreceğini gösteriyor.

Türkiye, çağrı merkezi alanında pek çok avantaj sunuyor. Türkiye’nin pozitif müşteri hizmeti kültürü ve köklü misafirperverliği, Türkler tarafından hizmet sunulan müşterilerin mükemmel hizmet alacağının bir ön göstergesi diyebiliriz.

Türkiye’deki call centerlar hakkında daha fazla bilgi almak için Almanca Çağrı Merkezinde Hangi Sektörlere Hizmet Veriliyor? konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments