Almanca Çağrı Merkezinde İşe Başlamadan Önce Nasıl Bir Eğitim Veriliyor?

İşe alım sürecinde, kurumlar call center adaylarında bulunması gereken temel yetkinliklere odaklanarak; telefon mülakatı, genel yetenek testleri, grup mülakatları, bireysel mülakatlar, kişilik envanterleri gibi çeşitli araçlar kullanarak en doğru seçimleri yapmaya çalışırlar. Bu süreçte bir call center adayının, iletişim becerileri, takım çalışmalarına yatkınlık, öfke yönetimi gibi yetkinliklere sahip olup olmadığı incelenir ve işe alım süreci bu doğrultuda tamamlanır. İşe alım süreci tamamlandıktan sonra ise adaylar için ciddi bir eğitim süreci başlar. Bu yazımızda call centerlarda işe başlamadan önce verilen eğitimler ve süreçler üzerinde duracağız.

Başvuru Kabul Edildikten Sonraki Süreçler

İşe alım sürec, tamamlandıktan sonra gelen adım doğru bir eğitimdir. Gerekli yeteneklere sahip olsanız dahi bir call centerda çalışabilmeniz için eğitimden geçmeniz şart. Doğru bir eleme sürecinden geçerek seçilen call center çalışanları etkin bir eğitim sürecine dahil edilerek, iş başında edinmesi istenilen temel yetkinlik ve bilgiler konusunda donatılır. Call centerların eğitim programları ile çalışanlar firmanın kurumsal kültürüne uygun hale getirilir. Bu noktadaki en önemli konu da call centerın kurumsal kimliğine özel hazırlanmış programın katılımcılara sunulması.

Call center eğitimini veren danışmaların daha önce call center ve benzer alanlarda farklı pozisyonlarda çalışarak sektör hakkında derin deneyime sahip kişiler olması da eğitimi alacak kişi açısından önemli.

Call Center Eğitimlerinin İçeriği Nedir?

Bu süreçte odaklanılacak call center eğitim konuları;

  • Müşterilerden gelebilecek soru ve sorunlar ve satışa sunulacak ürünlere yönelik bilgi donanımı sağlayan teknik eğitimler,
  • İletişim, takım çalışması, müşteri odaklılık vb. konularda yetkinlik gelişimini sağlayacak beceri geliştirme eğitimleri,

Teknik bilgi sağlayan eğitimler, firmaların iş süreçlerinin ve ürünlerinin detay seviyesine göre süre bazında farklılık gösterebilir. İşe alınan başarılı bir call center çalışanı, aşağıdaki konuları içeren bir beceri geliştirme programına da dahil olmalı.

 İşe Başlamadan Önce Hangi Call Center Eğitimleri Veriliyor?

– Müşteri odaklı hizmet yaklaşımı

– Telefonla profesyonel iletişim ilke ve standartları

– Çağrı merkezi dinamikleri hakkında genel bilgi

– Çağrı merkezinde karşılaşabileceği farklı müşteri tipleri ve davranış modelleri

Bu eğitim programı farklı başlıklardan oluşan ayrı ayrı eğitimlerden oluşabileceği gibi birkaç günlük tek bir program şeklinde de sunulabilir. Sunulan programlarda, call center eğitim dökümanlarının katılımcılara iletilmesi de, bilgilerin kalıcılığının sağlanması açısından son derece önemli.

En etkili yöntem call center eğitimlerinin sınıf içi programı şeklinde sunulması. Bu eğitimlerin interaktif şekilde planlanması, eğitim içeriğinde canlandırma, vaka çalışmaları, çağrı analizi gibi uygulamaların yanı sıra video içerikleri de kullanılır. Aynı zamanda call center eğitimi pdf olarak saklanıp katılımcılarla bu formatta da paylaşılabilir.

Tüm bu aşamaları tek tek tamamladıktan sonra katılımcının bir süre deneyimli bir call center çalışanının yanında çağrı dinlemesi gerekir. Başlamaya hazır olduğunda ise yine deneyimli bir çalışanın yanında bulunması gerekir. Yeterli pratik ve alınan eğitimlerin sonunda işe başlamaya hazırsınız.

Almanca Call Center’da çalışmadan önce mutlaka okumanız gereken Almanca Çağrı merkezinde Çağrı karşılama dışındaki pozisyon ve görevler nelerdir? konulu yazımıza göz atmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için