Almanya’dan Kesin Dönüş Yapan Annelerin Hakları Nelerdir?

Almanya’dan kesin dönüş yaparken yıllarca emek verdiğiniz ve vergilerinizi düzenli olarak ödediğiniz, gerek ailenizin gerekse sizin katkıda bulunduğunuz ülke, yani Alman hükümeti sizi unutmuyor. Almanya’da çalışan veya doğum yapan bir anneyseniz ve ülkenize kesin dönüş yapma kararı aldıysanız Alman hükümetinin size sunduğu farklı imkânlar var.

Amaçları özellikle kadınlara hizmet vermek olan Almanya’nın bu konuda kadınlara çok fazla yardımcı olmak istediğini ayrıca belirtmek isteriz. Anneler için geçerli olan yasal hakların içeriğini bu yazımızda inceleyeceğiz.

Almanya’dan Kesin Dönüş Yapan Anneler Hangi Yasalardan Faydalanabilir?

2014 yılında Almanya çıkardığı emeklilik yasası ile birlikte kısa bir süre de olsa Almanya’da doğum yapıp ülkeye kesin dönüş yapmış annelere emekli aylığı bağlıyor. Bu yasalara göre şartları yerine getiren annelere Almanya’da yetiştirdiği çocuk sayısına bağlı olarak belirli bir miktar aylık ödeme yapılıyor.

Bu yasal haklardan sadece çalışıp Almanya’da çocuk doğuran anneler değil, çocuk doğuran ve hiç çalışmayan anneler de faydalanabiliyor. Yasa kapsamında Almanya’da iki çocuk için 120, üç çocuk için 170 euro gibi bir miktar ödeme yapılıyor. Sadece bununla da bitmiyor, bu yasal haklardan zamanında Almanya’da çalışıp prim iadesi alan kadınlar da yararlanabiliyor. Kısacası bu yasalara göre; Almanya’da doğum yapmış ve çocuk yetiştirmiş bir kadın yasadan kolaylıkla faydalanarak emekli olabiliyor.

Alman Hükümetinin Sağladığı Yasal Haklar Hangi Şartlarda Geçerli?

Alman hükümeti bu kanun ile ilgili üç ayrı şart koşuyor. İlki; Almanya’da doğan en az bir çocuğunuzun olması ve çocuğunuzun 2 yaşına kadar Almanya’da kalması. İkincisi; yaşlılık aylığı olarak adlandırılan 5 yıl prim süresi, fakat bunun için 65 yaşını doldurmuş olmak şart. Üçüncüsü ise eğer Almanya’da bir veya iki çocuk doğurduysanız ve Türkiye’ye kesin dönüş yapıyorsanız isteğe bağlı olarak Tarım Bağ-Kur’undan faydalanabiliyor veya Bağ-Kur günleriniz var ise onlar ile toplayıp sizi emekli edebiliyorlar. Yani bu yasadan faydalanabilmek için toplamda 5 yıl prim ödemiş olmanız gerekiyor, buna ek olarak üç çocuğunuzun olması halinde kolaylıkla emekli olabiliyorsunuz. Tekrar belirtmemiz gerekirse en önemli şart Almanya’da dünyaya getirdiğiniz çocuklarınızın 2 yaşına kadar Almanya’da yetişmiş olması.

Almanya’da Geçirdiğiniz Yıllar Önemli

Almanya’da 1992 öncesi dünyaya getirdiğiniz her çocuk için bir, 1992 sonrası içinse çocuk başına üç yıl emeklilik primi ödeniyordu. 2014 yılında çıkarılan yeni kanunla birlikte 1992 öncesi dünyaya gelen ve her biri emeklilik yasasına göre 1 yıl sayılan çocuklar şimdi 2 yıl olarak sayılıyor ve en önemlisi Türkiye ile denklik sağlayarak kişilere kolaylık sağlanıyor.

1992 öncesi doğan her bir çocuk için 2 yıl veriliyor haliyle üç çocuğu olan bir annenin 6 yılı oluyor ve bu da kendisini otomatik olarak emekli yapıyor. Fakat iki çocuğu olan bir anne ne yapacak derseniz eğer, Alman hükümeti Türkiye’deki SGK veya Bağ-Kur, Tarım Sigortası günleriniz var ise bunların 1 yılını alıyor ve denklik oluşturarak sizi emekli edebiliyor. Bir çocuğu olan anneler içinse Almanya’daki 2 yılı ve Türkiye’deki 3 yılını toplayarak sizi emekli edebiliyorlar.

Türkiye’de Doğum Yapıp Almanya’ya Gidenler de Yasadan Faydalanabilir

Çocuğunuzun doğumundan hemen sonra Almanya’ya göç etmiş ve sonradan kesin dönüş kararı aldıysanız Alman hükümeti size şunu söylüyor: eğer çocuğun doğumundan itibaren 1 yıl içerisinde Almanya’da ikamet etmeye başladıysanız, ikamet etmeye başladığınız süre göz önünde bulundurularak bu haktan faydalanabilme imkânınız var. Yani yine her bir çocuk için ayrı yetiştirme süresi kazanabilirsiniz. Bir diğer konu ise eğer ikiz veya üçüzleriniz var ise bunlar da ayrı olarak sayılıyor. Yani ikiz çocuklarınız varsa 6 yıl, üçüz varsa 9 yıl kazanıyorsunuz.

Bonus: Eğer çocuğa baba veya bakımını üstlenen üvey anne, üvey baba, büyükanne, büyükbaba yada akrabalar varsa onlar da bu yasadan faydalanabilirler. Fakat bu yasadan faydalanabilmek için öncelikle çocukla ilgilenen kişilerin anne ile birlikte gidip beyanda bulunması gerekiyor.

Almanya’dan kesin dönüş yapan anneler için sunulan bu yasal haklardan bugüne kadar 400 bin kadın faydalandı. Siz de Almanya’dan kesin dönüş yapmış ve emekliliğiniz ile ilgili bu hakka sahipseniz gerekli işlemlere hızla başlamanızı tavsiye ederiz.

Almanya ile ilgili bu yazımız hoşunuza gittiyse size kesin dönüş kararınızda çok faydalı olabilecek Türkiye’ye Kesin Dönüş İçin Yapılması Gerekenler konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

13 yorum

 • Tuncay Gider

  Iyi günler annem biri 1976 da biri ise 1983 te Almanyada iki doğum yaptı aradaki bir yılı tamamlamak ve emekliliğe hak kazanmak için Tarım yada Bağ kur sigortası yok Türkiye de kendi üzerine ama Babamdandan ssk lı idi nasıl bir yol izleyebiliriz bu arada iletişim bilgisi verirmisiniz yada Yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

 • Hilmi Kaya

  Eşim 50 yaşında 1998de Türkiye’geldi geriye dönmedi.1988,1990,1995 yıllarında doğum yaptı. Emeklilikden yararlanmak için ne yapmalıyım. Nereyle irtibata geçmeliyim. Teşekürler.

 • Resmiye cinar

  1970 yılında almanyaya gittim 1973 ve 1974 1982 yılında olmak üzere 3 çocuk doğurdum ve 1984 yilindageri dönüş yaptım bu annelik emekliliğin hak kazandimmi onu öğrenmek istiyoum yaşım 65 1953 dogumluyum

 • Nisangül KENÇÜ

  1977 Almanya Doğumluyum. 2000 yılında Türkiyede evlendim. 2001 yılında Alman Vatandaşına geçtim. (TEK VATANDAŞ:
  2002 Oğlum Dünyaya geldi. 2005 te Türkiye kesin dönüş yaptım. 2007 de Kızım Dünyaya geldi. Türkiyede hiç çalışmadım. Almanyada çalışmışlığım var. Haklarım nelerdir. Sigortam +emeklim için neler yapmam lazım burda. Istanbulda kimlere danışa bilirim diğer sorularımı. Şimdiden Teşekkürler

 • Faruk Baloğlu

  Benimle irtibata geçin.

 • 1994 yılında almanyaya gittim.evlenerek.2006 yılında ailece kesin dönüş yaptik.95 ve 2003 yılları arasında 5 cocugum oldu.hepsi de almayada doğdu.12 yitir da turkiyede yasamaktayim.yaşim 45.türkiye de de hiç çalışmadın.nasil bir yol izlemem gerekir.

 • Özlem ÖZBEK.

  65 yaş şartı tamam
  Almanyada 1 çocuk doğumum var
  Ve turkiyede emekliyim .
  Yine de bu hakka sahipmiyim

 • Muhammet

  Merhaba annem 1950 doğumlu 1984 de Almanyadan kesin dönüş yaptık üç kardeşiz ikisi türkiye doğumlu biri almanya doğumlu ama doğumlardan sonra yine almanya ya dönüp orada yaşadılar.Annemde aktif olarak 7 yıl almanyada işçi olarak sigortalı çalıştı bu çalışmışlığın beya doğumların Türkiye de bir karşılığı varmıdır teşekkür ederim

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

(Visited 6.633 times, 47 visits today)
(Visited 6.633 times, 47 visits today)

Almanca Call Center İş Fırsatları için