Almanya’dan Kesin Dönüş Yapan Annelerin Hakları Nelerdir?

Almanya’dan kesin dönüş yaparken yıllarca emek verdiğiniz ve vergilerinizi düzenli olarak ödediğiniz, gerek ailenizin gerekse sizin katkıda bulunduğunuz ülke, yani Alman hükümeti sizi unutmuyor. Almanya’da çalışan veya doğum yapan bir anneyseniz ve ülkenize kesin dönüş yapma kararı aldıysanız Alman hükümetinin size sunduğu farklı imkânlar var.

Amaçları özellikle kadınlara hizmet vermek olan Almanya’nın bu konuda kadınlara çok fazla yardımcı olmak istediğini ayrıca belirtmek isteriz. Anneler için geçerli olan yasal hakların içeriğini bu yazımızda inceleyeceğiz.

Almanya’dan Kesin Dönüş Yapan Anneler Hangi Yasalardan Faydalanabilir?

2014 yılında Almanya çıkardığı emeklilik yasası ile birlikte kısa bir süre de olsa Almanya’da doğum yapıp ülkeye kesin dönüş yapmış annelere emekli aylığı bağlıyor. Bu yasalara göre şartları yerine getiren annelere Almanya’da yetiştirdiği çocuk sayısına bağlı olarak belirli bir miktar aylık ödeme yapılıyor.

Bu yasal haklardan sadece çalışıp Almanya’da çocuk doğuran anneler değil, çocuk doğuran ve hiç çalışmayan anneler de faydalanabiliyor. Yasa kapsamında Almanya’da iki çocuk için 120, üç çocuk için 170 euro gibi bir miktar ödeme yapılıyor. Sadece bununla da bitmiyor, bu yasal haklardan zamanında Almanya’da çalışıp prim iadesi alan kadınlar da yararlanabiliyor. Kısacası bu yasalara göre; Almanya’da doğum yapmış ve çocuk yetiştirmiş bir kadın yasadan kolaylıkla faydalanarak emekli olabiliyor.

Alman Hükümetinin Sağladığı Yasal Haklar Hangi Şartlarda Geçerli?

Alman hükümeti bu kanun ile ilgili üç ayrı şart koşuyor. İlki; Almanya’da doğan en az bir çocuğunuzun olması ve çocuğunuzun 2 yaşına kadar Almanya’da kalması. İkincisi; yaşlılık aylığı olarak adlandırılan 5 yıl prim süresi, fakat bunun için 65 yaşını doldurmuş olmak şart. Üçüncüsü ise eğer Almanya’da bir veya iki çocuk doğurduysanız ve Türkiye’ye kesin dönüş yapıyorsanız isteğe bağlı olarak Tarım Bağ-Kur’undan faydalanabiliyor veya Bağ-Kur günleriniz var ise onlar ile toplayıp sizi emekli edebiliyorlar. Yani bu yasadan faydalanabilmek için toplamda 5 yıl prim ödemiş olmanız gerekiyor, buna ek olarak üç çocuğunuzun olması halinde kolaylıkla emekli olabiliyorsunuz. Tekrar belirtmemiz gerekirse en önemli şart Almanya’da dünyaya getirdiğiniz çocuklarınızın 2 yaşına kadar Almanya’da yetişmiş olması.

Almanya’da Geçirdiğiniz Yıllar Önemli

Almanya’da 1992 öncesi dünyaya getirdiğiniz her çocuk için bir, 1992 sonrası içinse çocuk başına üç yıl emeklilik primi ödeniyordu. 2014 yılında çıkarılan yeni kanunla birlikte 1992 öncesi dünyaya gelen ve her biri emeklilik yasasına göre 1 yıl sayılan çocuklar şimdi 2 yıl olarak sayılıyor ve en önemlisi Türkiye ile denklik sağlayarak kişilere kolaylık sağlanıyor.

1992 öncesi doğan her bir çocuk için 2 yıl veriliyor haliyle üç çocuğu olan bir annenin 6 yılı oluyor ve bu da kendisini otomatik olarak emekli yapıyor. Fakat iki çocuğu olan bir anne ne yapacak derseniz eğer, Alman hükümeti Türkiye’deki SGK veya Bağ-Kur, Tarım Sigortası günleriniz var ise bunların 1 yılını alıyor ve denklik oluşturarak sizi emekli edebiliyor. Bir çocuğu olan anneler içinse Almanya’daki 2 yılı ve Türkiye’deki 3 yılını toplayarak sizi emekli edebiliyorlar.

Türkiye’de Doğum Yapıp Almanya’ya Gidenler de Yasadan Faydalanabilir

Çocuğunuzun doğumundan hemen sonra Almanya’ya göç etmiş ve sonradan kesin dönüş kararı aldıysanız Alman hükümeti size şunu söylüyor: eğer çocuğun doğumundan itibaren 1 yıl içerisinde Almanya’da ikamet etmeye başladıysanız, ikamet etmeye başladığınız süre göz önünde bulundurularak bu haktan faydalanabilme imkânınız var. Yani yine her bir çocuk için ayrı yetiştirme süresi kazanabilirsiniz. Bir diğer konu ise eğer ikiz veya üçüzleriniz var ise bunlar da ayrı olarak sayılıyor. Yani ikiz çocuklarınız varsa 6 yıl, üçüz varsa 9 yıl kazanıyorsunuz.

Bonus: Eğer çocuğa baba veya bakımını üstlenen üvey anne, üvey baba, büyükanne, büyükbaba yada akrabalar varsa onlar da bu yasadan faydalanabilirler. Fakat bu yasadan faydalanabilmek için öncelikle çocukla ilgilenen kişilerin anne ile birlikte gidip beyanda bulunması gerekiyor.

Almanya’dan kesin dönüş yapan anneler için sunulan bu yasal haklardan bugüne kadar 400 bin kadın faydalandı. Siz de Almanya’dan kesin dönüş yapmış ve emekliliğiniz ile ilgili bu hakka sahipseniz gerekli işlemlere hızla başlamanızı tavsiye ederiz.

Almanya ile ilgili bu yazımız hoşunuza gittiyse size kesin dönüş kararınızda çok faydalı olabilecek Türkiye’ye Kesin Dönüş İçin Yapılması Gerekenler konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

104 yorum

 • Tuncay Gider

  Iyi günler annem biri 1976 da biri ise 1983 te Almanyada iki doğum yaptı aradaki bir yılı tamamlamak ve emekliliğe hak kazanmak için Tarım yada Bağ kur sigortası yok Türkiye de kendi üzerine ama Babamdandan ssk lı idi nasıl bir yol izleyebiliriz bu arada iletişim bilgisi verirmisiniz yada Yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

  • Nazlı Çınar

   Tuncay Bey Merhaba, konu ilgili birkaç yazımız var, bunlara buradan ulaşabilirsiniz: https://jobsinderturkei.com/is-kanunu/

   Size iş fırsatları ile ilgili yardımcı olmamız için iletişim bilgilerinizi şu formdan: https://jobsinderturkei.com/form-7/ iletirseniz, her türlü sorularınız ile ilgili arkadaşlarımız size mesai saatleri içinde geri dönüş sağlayacaktır.

   • Sadiye Ceremeoglu

    Ben evrakları hazırladım ve yolladım adrese ve bana oradan hala bir cevap gelmedi….nereye başvurmam lazım? İletişim nasıl kurulur. ve cevap nasıl alırım,çünkü verilen dosyaları hepsını doldurup göndermiştim 4-5 ay öncesi ve halen daha bısey alamadım….

  • Faruk Baloğlu

   Selam,
   Bu işlerle ilgileniyorum,bu güne kadar 11 kesin dönüş yapmış bayana yardımcı oldum.Aylığa bağlandılar.

   • Birol

    İrtibat için mail adresi alabirmiyim

   • Teslime

    Ben almanyada yaşıyorum 2006 dan itibaren ama eşimle sorunlarımız var türkiye yerleşmeye karar verdim 2 çocuğum var neyden yararlanabilirim acaba cocuk parasi alirsin diyolar tam bilgimde yok yardımcı olursaniz sevinirim

   • muhammed afacan

    yardımcı olabilir misiniz

   • Merve Güler

    Merhaba Annem Almanyada 1974 yılından 1982 yılına kadar kalmış. 1976 yılında ben doğmuşum. 1979 yılında kardeşim. Temelli dönüş yaparken çalıştığı primleri toplu almış. Türkiyede döndükten sonra çalışıp emekli olmuş. Şuan 68 yaşında bu haklardan yararlanabiliyormu

   • mehmet

    ben ve ailem geri dönüs planliyoruz hanim alman vatandasi ben türk vatandasiyim 6 cocuk var hanim emeklilikten yararlanirmi

   • ahmet doğan

    annem almanya dan kesin dönüş yaptı 3 cçoçuğunuda almanyada dünyaya getirdi gerekli başvuruları yaptı para türkiyede herhangi bir yere başvurmak gerekiyormutürkiyeye parayi gönderdiğini söylüyor lakin annemin hesabina geçmedi

  • Faruk Baloğlu

   Benimle irtitibata geçiniz.

   • figen

    merhaba,
    almanyada doğum yapmış ve yaklaşık 30 yıl önce türkiyeye dönüş yapan 80 yaşinda bir annenin orada doğan çocuğu için alman hükümetinden destek parası alması için ne yapılması gerekmektedir?

   • Ozlem

    Annem almanyada 1968 -1979 yılları arasında çalıştı 1975 ve 1976 ta 2 çocuk doğurdu 1884 kesin dönüş yaptık bu anne emekliliği ( mutterschafts rente) için ne yapmamız gerekiyor bilgi verebilirmisiniz

   • ADEM ACERBAŞ

    Konu : Almanya’da doğum yapanlara emeklilik

    (KAYIN VALİDEM) : Eşim Ziya UYSAL ( Dudu UYSAL) Almanya’da çalışırken ben de onunla beraber oturum alarak 1974 ve 1985 yılları arasında Almanya’da kaldım. 1977 ve 1980 doğumlu iki kızım Almanya’da doğdu, 1975 doğumlu oğlum ise oturumum Almanya’da olduğu zamanda Türkiye’ye gelerek doğum yaptım ve 8 ay sonra tekrar Almanya’ya döndüm. 1985 yılına kadar çocuklarım Almanya’da büyüdü. Eşim 1986 yılında kesin dönüş yaptı. Çocuklarımın doğumu ve büyümesinden dolayı Alman Emeklilik Sigortasından “emekli” veya “kısmi emekli aylığı” alma durumu olur.

   • BEDİA SAKLAV

    Merhaba Faruk bey,
    size nereden ulaşabiliriz acaba?

   • Turan bitinci

    Hocam benim annemde şunu durumda bir ile ilgili posedür başvurulacak vs bilgi alabilir mıyız tel numaram 0507 8377665

   • ERKAN

    Faruk Baloğlu, Merhaba ,

    Konu ettiginiz kiriterlere uygunlugumuz var 3 cocuk olarak almanyada dünyaya geldilk . ve 1986 yılında temelli donus yaptık . fakat almanya ile alakalı elimizde tek bir evrak dahi yok . desteğinizi rica ediyorum

    sizinle nasıl irtibata gecebilirim
    benim numaram 05333505720

  • Faruk Baloğlu

   Yapacak birşey yok, almanyada olsaydı,ki
   Hakkı var dolmayan seneyi satın a lma şansı vardı.

  • Merhaba

   Başvurdunuz mu sonuç ne oldu acaba

 • Hilmi Kaya

  Eşim 50 yaşında 1998de Türkiye’geldi geriye dönmedi.1988,1990,1995 yıllarında doğum yaptı. Emeklilikden yararlanmak için ne yapmalıyım. Nereyle irtibata geçmeliyim. Teşekürler.

  • Faruk Baloğlu

   Benimle irtibata geçiniz

   • Ümit Sertoğlu

    Faruk kardeşim benim annemde iki yildan beri ugrasıyor ve bir türlü istedigimizi yapamadık ilgilenirsen 05323518036

   • Pelin Bayrak

    Faruk Bey merhaba,

    Çocuk başına 2 yıl kazanmak için o çocukların 2 yıl boyunca orda yaşamış olması şartı var doğru mu anlıyorum. Annemin 2 doğumu var. Bir tanesi 2 yılı doldurmadan kesin dönüş yapılmış.O yüzden 4 yıl hakkı olamıyor mu?

    • Faruk Baloglu

     Kardesler, 01.01.2019 tarihinden itibaren 2 cocuk ve üzeri cocuklarda kesin dönüs yapmis anneler faydalanir,cocuklar süre icinde Türkiyeye birakilmamis olacak.Islemler bir yil gibi sürüüyor.Burada isinizi takip eden ve istenilen evraklari temin etmesi gerekir.Hatta bu aralar cok ret geliyor,itiraz edebilmeli. Bende de itiazlar oldu,ben tekrar itiraz ettim ve ayliklari baglatttim. Sosyal danismanlik yapiyorum isim Türklerin hakkini aramak,kagit isleridir. 5 yildir cok kisiyi ayliga bagladim. Facbook ve watsaptan bana ulasin…. 009017662159342 cebim.

 • Resmiye cinar

  1970 yılında almanyaya gittim 1973 ve 1974 1982 yılında olmak üzere 3 çocuk doğurdum ve 1984 yilindageri dönüş yaptım bu annelik emekliliğin hak kazandimmi onu öğrenmek istiyoum yaşım 65 1953 dogumluyum

  • Faruk Baloglu

   004917662159342 beni arayin

   • Ali Özbagdat

    Merhaba Faruk bey,
    Annem 1969 – 1986 arasi Almanya’da calisti. Almanya’da 1972’de bir cocuk dogurdu. 1986’da kesin dönüs yapti. 1987’de LVA’dan Primlerini geri ödettirdi. Bu Annelik Emeklilik konusunda hak talep edebilirmi? Tesekkür ederim.

  • emekli olabilirsiniz. benim almanyada yaşayan kuzenime vekalet gönderdi annem. 4 ayda bitti işlemler. sadece buradan coronadan dolayı iban numarası alamadık.

 • Nisangül KENÇÜ

  1977 Almanya Doğumluyum. 2000 yılında Türkiyede evlendim. 2001 yılında Alman Vatandaşına geçtim. (TEK VATANDAŞ:
  2002 Oğlum Dünyaya geldi. 2005 te Türkiye kesin dönüş yaptım. 2007 de Kızım Dünyaya geldi. Türkiyede hiç çalışmadım. Almanyada çalışmışlığım var. Haklarım nelerdir. Sigortam +emeklim için neler yapmam lazım burda. Istanbulda kimlere danışa bilirim diğer sorularımı. Şimdiden Teşekkürler

 • Faruk Baloğlu

  Benimle irtibata geçin.

 • 1994 yılında almanyaya gittim.evlenerek.2006 yılında ailece kesin dönüş yaptik.95 ve 2003 yılları arasında 5 cocugum oldu.hepsi de almayada doğdu.12 yitir da turkiyede yasamaktayim.yaşim 45.türkiye de de hiç çalışmadın.nasil bir yol izlemem gerekir.

 • Özlem ÖZBEK.

  65 yaş şartı tamam
  Almanyada 1 çocuk doğumum var
  Ve turkiyede emekliyim .
  Yine de bu hakka sahipmiyim

 • Muhammet

  Merhaba annem 1950 doğumlu 1984 de Almanyadan kesin dönüş yaptık üç kardeşiz ikisi türkiye doğumlu biri almanya doğumlu ama doğumlardan sonra yine almanya ya dönüp orada yaşadılar.Annemde aktif olarak 7 yıl almanyada işçi olarak sigortalı çalıştı bu çalışmışlığın beya doğumların Türkiye de bir karşılığı varmıdır teşekkür ederim

 • SADİYE CEREMEOGLU

  Ben evrakları hazırladım ve yolladım adrese ve bana oradan hala bir cevap gelmedi….nereye başvurmam lazım? İletişim nasıl kurulur. ve cevap nasıl alırım,çünkü verilen dosyaları hepsını doldurup göndermiştim 4-5 ay öncesi ve halen daha bısey alamadım…. TEL:0232 2777505 İzmir

  Deutsche Rentenversicherung
  Wittelsbacherring 11
  95444 Bayreuth

  • Derya

   sadiye Hanım yapacağınız tek şey sgk ya gidip yurtdısı servisinden almanyadan yaslılık aylığı dilekcesini doldurup teslim etmek. 92 den önce doğan her çocuk için 2.5 puan veriyor yani 2.5 yıl ve 2 cocukta 5 yıl alıyorsunuz. emekli olabilmek için 5 yıl süresi erişilmiş oluyor. 2 cocuktan ortalama 150-180 € maas baglanır

  • Faruk Baloglu

   Burada bir takipciniz yokmu…? Biraz uzun sürüyor,burada cok evrak toplaniyor.

 • Merhaba ben 32 sene almanyada kaldim 4 senedir

 • Merhaba ben 32 sene almanyada yasadim 4 senedir tr de yaşıyorum almanyada 4 cocugum doğdu turk vatandaşıyım ordan emekli olmak için oturmami tamamenmi iptal etmem gerekiyor? Süresiz oturmam var

 • Merhaba faruk bey ben 50 yaşındayım almanya doğumluyum ve dört çocuğun var dördüde almanya doğumlu ilk coguk 1990 doğumlu ben bu bahsettiniz den yararlanabiliyormuyum ve ben şuan elli yaşındayım ve kesin dönüş yapmak istiyorum bilgilendirirseniz tesk ederim soruları bekliyorum lutven

 • Pervin Günay

  Faruk bey sizinle nasıl ırtibat kurabilirim
  Ben 1953 dogumlu 1964 te almanyada gitmiş 1976 ve 1982 dogumlu iki kızım var
  14 15 sene çalışmişlıgım var 1983 de kesin dönüş yaptım ve kendi ödemiş olduğum sigorta primlerini aldım ve türkiyeye 5.6 ay bir çalışmişlıgım var bu haklardan yararlanabilir iyim lütfen geri dönüş yapın bekliyorum ve nereye müracaat edeceğimi bilmiyorum saygılar tel. 0532 7903635

 • Teslime

  Ben almanyada yaşıyorum 2006 dan itibaren ama eşimle sorunlarımız var türkiye yerleşmeye karar verdim 2 çocuğum var neyden yararlanabilirim acaba cocuk parasi alirsin diyolar tam bilgimde yok yardımcı olursaniz sevinirim

 • Özlem kışla

  İyi gunler ben 6sene olcak Almanya’dan Türkiye’ye geleli yani eski eşim kaçırdı geri dönüş yapabilirmiyim almanyaya 4cocugum Almanya doğumlu ve bende orda doğdum büyüdüm pasaport ve unbefristet verirlermi Bana

 • Nilgun Savaan

  81-83 yillarinda iki dogum yaptim 84 te dondum su an 69 yasindayim primimi almistim bu haktan yararlanabilirmiyim

 • Faruk bey nadil iletisime gecebiliriz sizinle mutterschaftsrente icin

 • Özgür

  Merhaba, Annem 1974 Yılında ben Almanya’ da doğduktan yaklaşık 40 gün sonra vefat etti. Annemin vefatından hemen sonra ben Türkiye’ de anneannemin yanında kalmaya başladım. Babam 4-5 Yıl daha Almana’ da çalıştı ve Türkiyeye döndü. Sanırım Dönerken Annemin sigorta primlerini ve ödediği vergileri geri aldı. babam da 1997 yılında vefat etti. Benim geçmişe dönük her hangi bir hakkım var mıdır. Yada Alman vatandaşlığı hakkım. Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Mesut

  Merhabalar, Nereye müracaat edileceği hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim

 • Selma Temel

  Öncelikle haklarımız konusunda bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Ancak Almanya da doğum yapmış kadınlar bu haklarından yararlanmak için nerelere müracaat etmeli nereden başlamalı. Bu konuda da biraz bilgilendirirseniz memnun olurum.

 • Neriman

  Merhaba ben 1973 doğumluyum 7 yaşında almanyaya ailemle geldim 9 sene okula gittim sonra türkiyede evlendim eşim almanya ya hiç gelmedi benim 3 çocuğumda almanyada doğdu ilk çocuğum 1991 de ikincisi 1993 de üçüncüsü de 1996 da
  1996 da kesin dönüş yaptım
  Benim de çocuk parası ve emeklilik hakkım var mi

 • Erhan

  Merhaba, benim annem 1972/1984 yıllarında Berlin de yaşadı. Ben 1974 doğumluyum. Annem şu an 68 yaşında. Rahmetli babam Türkiye’den emekli oldu. Annem dul aylığı alıyor şu an. Benim annemin de böyle bir hakkı olur mu? Olursa annem Almanya ile ilgili hiçbir evrağı sağlayamamış. Elimizde şu an sadece Babam ve benim eski pasaportlarımız mevcut.
  Saygılarımla.

  • Eyesko

   benim annemin orada bir gün bile sigortası yoktu. dolayısıyla oraya ait sigorta numarası da yoktu. doğum kayıtlarımız yoktu. orada mali müşavirlik yapan kuzenime vekalet verdik. önce sigortaya başvuru yaptı. istediği evrakları gönderdik. sonra sigorta numarası aldı. bizim doğum belgelerimizi hastaneden aldı. orada hiç bir belge kaybolmaz. biraz zaman alan işlemler. 5 ay sürdü bizim işlemler. coronadan dolayı annem bankaya gidemediği için iban numarası alamıyoruz. iban numarasını bildirdiğimizde ödemeleri yapacaklar. siz de orada bir tanıdığınız varsa bu işleri takip edebilecek. kendisine vekalet verin

 • emineayar

  faruk bey sizinle irdibada gecmek isdiyom sormak isdediklerim var

 • Mustafa Adman

  Merhaba, ben ve eşim Habibe Adman 1970 senesinde Almanya’ya geldik ve 1974 senesinde evlendik. 1977 de oğlumuz, 1980 de kızımız doğdular ve Almanya’da okudular. Almanya’da oturma hakkına sahip olmuştuk buna rağmen 1993 senesin de Türkiye’ye döndük, benim günlerim yeterliydi hemen SSK dan emekli oldum. Eşim kızımın doğumundan sonra çalışmamıştı günleri yetmediği için isteğe bağlı olarak günlerini tamamladık ve 2006 da emekli oldu. 2019 un Haziran ayında 65 yaşınını doldurdu sigortadan verilen formları doldurduk ve Almanya’ya gönderdik 8 ay oldu bir haber çıkmadı. Sigortaya gittik bekleyin biraz uzun sürer dediler. Birde size sorayım diyerek yazıyorum, bekleme süresi ne kadardır ve bir haber çıkmazsa ne yapmamız gerekecek? Bütün gerekli evrakları ve formu doldurduk ve iadeli teaahütlü gönderdik ellerine vardığına dair takip belgesi elimizde var. Ayrıca iki çocuğumuz olduğu için 48 ay hakkımız var 60 ayı tamamlamamız gerekecek SSK karşılayacak deniyor onu kim belirleyecek? Alacağımız olan aylık çocuk bakım parası çocuk başına ne kadar olacak? Eyaletlerin arasında rakamlar değişiyor mu? Burada ki komşularımızdan bazıları değişik rakamlar aldıklarını söylüyorlar doğru olan nedir yazar mısınız, bizler Baden Würhtemberg’ de oturduk. Bizleri bilgilendirirseniz çok mutlu olacağız, sizlere iyi çalışmalar diliyoruz. Selamlar

  • almanyada yaşayan bir tanıdığınıza vekalet verin sizin adınıza bizzat takip etsin. yoksa uzun sürer. biz almanyada mali müşavirlik yapan kuzenime vekalet vermemize rağmen 5 ay sürdü yaklaşık

  • Faruk Baloglu

   2019 dan itibaren iki cocuklular da emekli oluyor,süre uzun sürüyor.

 • Özgür aksay

  Almanya da doğum yapmış ancak rahmetli olmuş bir annenin çocukları herhangi bir şeyden faydalanabiliyormu?

 • FATİME ARICI

  Merhaba 73 yaşındayım. 1985 yılında kesin dönüş yaptık. 1973 – 1978 ve 1980 Almanya doğumlu 3 çocuğum var. Türkiye ‘de bağkurdan emekli oldum. Beni ilgilendiriyor mu acaba?

  • tam bilmiyorum ama bence oradan da bu yasa çerçevesinde emekli parası alabilirsiniz. takip etmek için de almanyada bir tanıdığınız varsa vekalet verin sizin adınıza takip etsin. yoksa iş çok uzar. biz orada mali müşavirlik yapan kuzenime vekalet vermemize rağmen 5 ay filan sürdü

  • Faruk Baloglu

   Sizinde hakkiniz var. Watsap 009017662159342

 • erman yanar

  kolay gelsin
  annem adına v800 formunu gonderdim cevaben 10 yıl yetiştirme süresini kabul ettiklerine dahil bir cevap geldi. daha sonra SGK yurtdışı servisi tekrar v800 formu göndermemi söyledi 29 mayıs 2019 da ellerine ulaşmış ama hala bir cevap alamadık bu konuyla ilgili ne yapmamız gerekiyor.
  annemin yaşı 73, 1984 yılında kesin dönüş yapıldı ve burdan emekli.
  yanıtlarsanız sevinirim.

  • almanyada bir tanıdığınız varsa vekalet verin takip etsin. benim annemin işlemlerini kuzenime vekalet verdik orada takip etti saolsun. yoksa iş uzar.

 • Yunus

  Merhabalar faruk bey benim size bir sorum olucak lutfen rica etsem beni aydinlatabilirmisiniz esim dogma büyüme almanya yasadi türk oradayken 2 cocugumuz oldu biri 8 biri 10 yasinda 2019 yilinin ilk ayinda türkiyeye temelli dönüs yaptik cocuk parasina basvuruyoruz ama hep engel cikariyorlar bize bu cocuk parasini alma hakkina sahipmiyiz degilmiyiz onunla ilgili bilgi almak istiyorum sizden tesekkur ederim simdiden bu mail adresim yunuskapisiz85@gmail.com

 • Azize Aeabacı

  Ben müracaat için belgelerimi göndermiştim. 1971 yılında gitmiştim. Aynı yıl ilk doğumunu yaptım. 1972’de çalışmaya başladım. 2.doğumumu 1976 yılında yaptım. Aralıklarla 6 yıla yakın çalıştım. 1982 de kesin dönüş yaptım. Kendi ödediğim sigorta primimi aldım. Bu kanunu okuyunca 19 Kasım 2019 tarihinde belgelerimi müracaat amacıyla gönderdim. Aralık ayının 4’ünde belgelerinin ulaştığını postaneden öğrendim. Fakat halen bir cevap alamadım. 65 yaşımı doldurdum. Bu konuda bana en kısa zamanda yardımcı olmanızı istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 • Tarik Burak

  Selam,
  bu formun ismi ne acaba Rentenversicherung’dan başvurmak için.
  Sayfada herhangi birşey bulamadım.
  Annem 66 yaşında,kesin dönüş yapdı.İki çoçuğu (doğum 76ve80).
  Teşekkür ederim

 • Hulya

  Merhaba Bu Yazınızda ilgili bir şey sormak istiyorum Benim annem Almanya’dan kesin dönüş yaptı 1986 yılında Biz üç kardeş Üçümüzde Almanya doğumlu 100 ve 5 yaşına kadar orada kaldık Sanırım bu emeklilikten yararlanabiliyor Ama bunun için nereye başvurmamız lazım

 • Erdem Ekşi

  Merhaba Faruk bey,
  Annem şuan 63 yaşında 1973 ile 1984 (pirim iadesi alar kesin sonus yapildi) yillari arasinda Almanyada 7 yıl calisti.
  1974 ,1978 ve 1981 yıllarında 3 cocuk dünyaya getirdi.
  Cocuk parasi ve emekli ayligi icin Alman hukumetine istenen belgeler ile 2015 yilinda basvuru yaptik ve talebimizin isleme alindigina dair tatafimiza bildirim geldi. ancak bu güne kadar geri dönüş odeme vs. hiçbir işlem olmadi.
  Konu hakkında detayli olarak iletişime geçebilirsek çok sevinirim. erdemsukrueksi@gmail.com 05346673428

 • ekrem gin

  annem kesin donuş yaptı 4 kardeşimde almanya dogumlu annemde 65 yas ustu butun kardeslerım 92 oncesı dogduk bana yardımcı olabılırmısınız acaba bu emeklı lık hakkı icin tesekkurler

 • ahmet

  merhaba,
  almanyada üc doğum yapmış ve yaklaşık 30 yıl önce türkiyeye dönüş yapan 80 yaşinda bir annenin almanyada doğan çocuklari için alman hükümetinden emeklilik parası alması için ne yapılması gerekmektedir? türkiyeden sizinle baglantiya gecseler yardimci olurmusunuz.

 • ahmet

  ahmet
  almanyada üc doğum yapmış ve yaklaşık 30 yıl önce türkiyeye dönüş yapan 80 yaşinda bir annenin almanyada doğan çocuklari için alman hükümetinden emeklilik parası alması için ne yapılması gerekmektedir? türkiyeden sizinle baglantiya gecseler yardimci olurmusunuz.

 • SEVGİ DULKADİR

  merhaba kızım almanyada 10.04.1995 yılında doğdu 3,5 yaşına kadar orada kaldık sonra kesin dönüş yaptık ben türkiyede 6300 pirim gününe sahibim ne yapmam gerekli yardımcı olabilirmisiniz?

 • Faruk Baloglu

  Kardesler, 01.01.2019 tarihinden itibaren 2 cocuk ve üzeri cocuklarda kesin dönüs yapmis anneler faydalanir,cocuklar süre icinde Türkiyeye birakilmamis olacak.Islemler bir yil gibi sürüüyor.Burada isinizi takip eden ve istenilen evraklari temin etmesi gerekir.Hatta bu aralar cok ret geliyor,itiraz edebilmeli. Bende de itiazlar oldu,ben tekrar itiraz ettim ve ayliklari baglatttim. Sosyal danismanlik yapiyorum isim Türklerin hakkini aramak,kagit isleridir. 5 yildir cok kisiyi ayliga bagladim. Facbook ve watsaptan bana ulasin…. 009017662159342 cebim.

 • Ayşe eröz

  Annem 1975 Almanya ya gıtmiş 03.04.1976 ben doğmuşum annem gunluk bahcıvanlık işler i yapmiş ama sıgortası yok babam 03.07. 1982 öldu annem 1982. Eylulde kesın dönuş yaptık şuan işçi maaşı alıyor babam emelı olmamıştı. Bu çocuk hakkında annem faydalanabılırmı annemın doğum tarıhı 09.04.1946.teşekkürler

 • Faruk Baloglu

  Facebook, messenger den soru sorabilirsiniz…. Ulasabilirsiniz….!

  • Faruk Baloglu

   Yukarida cocuk basina baglanan eskidir,yenisi cocuk basi 85 avrodur. 2 cocuk dogum ve üzeri hakki vardir. Önceden 3 cocuk sarti vardi degisti.

  • nurcan

   Faruk bey merhaba, ben de annem için başvuru yapıyorum emeklilik işlemleri sebebiyle.. siz yazmışsınız ,cocuklar süre icinde Türkiyeye birakilmamis olacak.
   bizi 2,5 sene bırakmışlar doğumdan sonra ama tekrar geri almışlar biz okulada gittik almanyada
   etkiler mi başburumuzu? tşk.

 • Merhaba faruk bey

  Merhaba faruk bey
  Annem 72 de almanyaya gelmiş 73 de ben doğmuşum 4 sene çalışmış 76 da geri dönüş yapmış
  Babam turkiyeden emekli ama annem almanyadan bir hak talep edebilirmi?

 • fatih

  1955 şubat doğumlu annem 1992 öncesi 4 çocuk doğurmuş ve hepsi almanya büyüdü. 990 da kesin dönüş yaptı. sgk dan başvurduk ,2 ay önce evrakları Bayreuth/Almanya adresine gönderdiklerini söylediler. 1 yıla yakın sürebildiğini yazmışsınız ama 3 sorum olucak:
  1.Evrak ulaşıp ulaşmadığı Takibini nasıl yapabiliriz, işleme alındı mı alınmadımı?
  2. 4×2 8 yıl sigortalılık suresi oluyor, maaşı ne kadar olur ortalama?
  3.Emeklilik maaşı hak ettiği aydan mı başlar, yoksa başvuru sonuçlandığı tarihten mı?
  çok teşekkürler

 • Melih

  1990 tarihinde kesin dönüş yapan babaannem 2 çocuğunu da almanyada doğurmuş hiçbir sosyal güvencesi yok. Komşumuzdan duyduk. Akrabaları 65 yaşının üstündeymiş yeni geriye dönük çocuk yardım parası almışlar 36 aylık çocuk başına ve ayrıca emekli maaşı bağlamışlar. Geriye dönük çocuk parası alınıyor mu toplu olarak.

 • MUTLU DAĞ

  HERKESE SLMLAR
  ben annemi emekli yaptım 2 yıla yakın uğraştım kesin emekli olur eğerki almanyada doğum yapmış ve en az 2 yıl o cocuğa bakmış ise il deki ssk gidiniz gerekli evrakları doldurunuz ve elinizde almanyada yaşadığınıza dair adres, doğum belgesi vs var ise bunlarıda fotokopi gönderiniz pes etmeyin kendiniz uğraşın
  m.dag@universaltextile.com.tr

 • Gonca sezen

  Annem için başvuru nereye yapabilirim

 • Faruk Baloglu

  Vatsap: 004917662159342 Mail: djfaruk@hotmail.de Kesin dönüslü anneler, bilgi icin yazabilirsiniz…..!!!!

 • ismet sahin

  Merhabalar benim baldizim 1968 almanyaya geldi 1970 yilinda evlendi 1973 dogum yapti 1981 yilinda kesin dőnůş yapti kendi primi 2sene sonra aldi sizlerden edindigim bilgiden bu bayan almanyadan emekli oluyormuş dogumu almanyada yapti şu anda 73 yaşinda geliri yok almanyada emekli alabilirmi

 • Mustafa akkan

  Almanyadan 1990 yılında kesin dönüş yaptım. Devletten kesilen primleri aldım. İşverenden kesilen primlerini de alabilir iyim.

 • Mustafa akkan

  Faruk bey eşimle birlikte Almanya da benim 1968-1990 arası [2 senesi askerlik] bulundum. Devletten kesilen primleri mi 1990 da kesin dönüş yapınca aldım. Başka haklarım var mıdır. Eşimin Almanyada 5 seneye yakın çalışmışlığı var. Onun ne gibi hakları vardır. Almanyada 4 Türkiye’de 1 toplam 5 çocuk dünyaya getirdi. Bunlarla ilgili hakları nelerdir acaba. Türkiye’den ikimizde emekliyiz. Eşime ayrıca Almanyadan emekli aylığı bağlanması mümkün mü. Vereceğiniz yanıtlar teşekkür eder saygılar sunarım.

 • Faruk Baloğlu

  Lütfen buradan dogru beni aramayin, mailde yazmayin. Emekli oldum……!

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

Almanca Call Center İş Fırsatları için