Almanya’dan Kesin Dönüş Yapan Annelerin Hakları Nelerdir?

Almanya’dan kesin dönüş yaparken yıllarca emek verdiğiniz ve vergilerinizi düzenli olarak ödediğiniz, gerek ailenizin gerekse sizin katkıda bulunduğunuz ülke, yani Alman hükümeti sizi unutmuyor. Almanya’da çalışan veya doğum yapan bir anneyseniz ve ülkenize kesin dönüş yapma kararı aldıysanız Alman hükümetinin size sunduğu farklı imkânlar var.

Amaçları özellikle kadınlara hizmet vermek olan Almanya’nın bu konuda kadınlara çok fazla yardımcı olmak istediğini ayrıca belirtmek isteriz. Anneler için geçerli olan yasal hakların içeriğini bu yazımızda inceleyeceğiz.

Almanya’dan Kesin Dönüş Yapan Anneler Hangi Yasalardan Faydalanabilir?

2014 yılında Almanya çıkardığı emeklilik yasası ile birlikte kısa bir süre de olsa Almanya’da doğum yapıp ülkeye kesin dönüş yapmış annelere emekli aylığı bağlıyor. Bu yasalara göre şartları yerine getiren annelere Almanya’da yetiştirdiği çocuk sayısına bağlı olarak belirli bir miktar aylık ödeme yapılıyor.

Bu yasal haklardan sadece çalışıp Almanya’da çocuk doğuran anneler değil, çocuk doğuran ve hiç çalışmayan anneler de faydalanabiliyor. Yasa kapsamında Almanya’da iki çocuk için 120, üç çocuk için 170 euro gibi bir miktar ödeme yapılıyor. Sadece bununla da bitmiyor, bu yasal haklardan zamanında Almanya’da çalışıp prim iadesi alan kadınlar da yararlanabiliyor. Kısacası bu yasalara göre; Almanya’da doğum yapmış ve çocuk yetiştirmiş bir kadın yasadan kolaylıkla faydalanarak emekli olabiliyor.

Alman Hükümetinin Sağladığı Yasal Haklar Hangi Şartlarda Geçerli?

Alman hükümeti bu kanun ile ilgili üç ayrı şart koşuyor. İlki; Almanya’da doğan en az bir çocuğunuzun olması ve çocuğunuzun 2 yaşına kadar Almanya’da kalması. İkincisi; yaşlılık aylığı olarak adlandırılan 5 yıl prim süresi, fakat bunun için 65 yaşını doldurmuş olmak şart. Üçüncüsü ise eğer Almanya’da bir veya iki çocuk doğurduysanız ve Türkiye’ye kesin dönüş yapıyorsanız isteğe bağlı olarak Tarım Bağ-Kur’undan faydalanabiliyor veya Bağ-Kur günleriniz var ise onlar ile toplayıp sizi emekli edebiliyorlar. Yani bu yasadan faydalanabilmek için toplamda 5 yıl prim ödemiş olmanız gerekiyor, buna ek olarak üç çocuğunuzun olması halinde kolaylıkla emekli olabiliyorsunuz. Tekrar belirtmemiz gerekirse en önemli şart Almanya’da dünyaya getirdiğiniz çocuklarınızın 2 yaşına kadar Almanya’da yetişmiş olması.

Almanya’da Geçirdiğiniz Yıllar Önemli

Almanya’da 1992 öncesi dünyaya getirdiğiniz her çocuk için bir, 1992 sonrası içinse çocuk başına üç yıl emeklilik primi ödeniyordu. 2014 yılında çıkarılan yeni kanunla birlikte 1992 öncesi dünyaya gelen ve her biri emeklilik yasasına göre 1 yıl sayılan çocuklar şimdi 2 yıl olarak sayılıyor ve en önemlisi Türkiye ile denklik sağlayarak kişilere kolaylık sağlanıyor.

1992 öncesi doğan her bir çocuk için 2 yıl veriliyor haliyle üç çocuğu olan bir annenin 6 yılı oluyor ve bu da kendisini otomatik olarak emekli yapıyor. Fakat iki çocuğu olan bir anne ne yapacak derseniz eğer, Alman hükümeti Türkiye’deki SGK veya Bağ-Kur, Tarım Sigortası günleriniz var ise bunların 1 yılını alıyor ve denklik oluşturarak sizi emekli edebiliyor. Bir çocuğu olan anneler içinse Almanya’daki 2 yılı ve Türkiye’deki 3 yılını toplayarak sizi emekli edebiliyorlar.

Türkiye’de Doğum Yapıp Almanya’ya Gidenler de Yasadan Faydalanabilir

Çocuğunuzun doğumundan hemen sonra Almanya’ya göç etmiş ve sonradan kesin dönüş kararı aldıysanız Alman hükümeti size şunu söylüyor: eğer çocuğun doğumundan itibaren 1 yıl içerisinde Almanya’da ikamet etmeye başladıysanız, ikamet etmeye başladığınız süre göz önünde bulundurularak bu haktan faydalanabilme imkânınız var. Yani yine her bir çocuk için ayrı yetiştirme süresi kazanabilirsiniz. Bir diğer konu ise eğer ikiz veya üçüzleriniz var ise bunlar da ayrı olarak sayılıyor. Yani ikiz çocuklarınız varsa 6 yıl, üçüz varsa 9 yıl kazanıyorsunuz.

Bonus: Eğer çocuğa baba veya bakımını üstlenen üvey anne, üvey baba, büyükanne, büyükbaba yada akrabalar varsa onlar da bu yasadan faydalanabilirler. Fakat bu yasadan faydalanabilmek için öncelikle çocukla ilgilenen kişilerin anne ile birlikte gidip beyanda bulunması gerekiyor.

Almanya’dan kesin dönüş yapan anneler için sunulan bu yasal haklardan bugüne kadar 400 bin kadın faydalandı. Siz de Almanya’dan kesin dönüş yapmış ve emekliliğiniz ile ilgili bu hakka sahipseniz gerekli işlemlere hızla başlamanızı tavsiye ederiz.

Almanya ile ilgili bu yazımız hoşunuza gittiyse size kesin dönüş kararınızda çok faydalı olabilecek Türkiye’ye Kesin Dönüş İçin Yapılması Gerekenler konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

53 yorum

 • Tuncay Gider

  Iyi günler annem biri 1976 da biri ise 1983 te Almanyada iki doğum yaptı aradaki bir yılı tamamlamak ve emekliliğe hak kazanmak için Tarım yada Bağ kur sigortası yok Türkiye de kendi üzerine ama Babamdandan ssk lı idi nasıl bir yol izleyebiliriz bu arada iletişim bilgisi verirmisiniz yada Yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

  • Nazlı Çınar

   Tuncay Bey Merhaba, konu ilgili birkaç yazımız var, bunlara buradan ulaşabilirsiniz: https://jobsinderturkei.com/is-kanunu/

   Size iş fırsatları ile ilgili yardımcı olmamız için iletişim bilgilerinizi şu formdan: https://jobsinderturkei.com/form-7/ iletirseniz, her türlü sorularınız ile ilgili arkadaşlarımız size mesai saatleri içinde geri dönüş sağlayacaktır.

   • Sadiye Ceremeoglu

    Ben evrakları hazırladım ve yolladım adrese ve bana oradan hala bir cevap gelmedi….nereye başvurmam lazım? İletişim nasıl kurulur. ve cevap nasıl alırım,çünkü verilen dosyaları hepsını doldurup göndermiştim 4-5 ay öncesi ve halen daha bısey alamadım….

  • Faruk Baloğlu

   Selam,
   Bu işlerle ilgileniyorum,bu güne kadar 11 kesin dönüş yapmış bayana yardımcı oldum.Aylığa bağlandılar.

  • Faruk Baloğlu

   Benimle irtitibata geçiniz.

   • figen

    merhaba,
    almanyada doğum yapmış ve yaklaşık 30 yıl önce türkiyeye dönüş yapan 80 yaşinda bir annenin orada doğan çocuğu için alman hükümetinden destek parası alması için ne yapılması gerekmektedir?

   • Ozlem

    Annem almanyada 1968 -1979 yılları arasında çalıştı 1975 ve 1976 ta 2 çocuk doğurdu 1884 kesin dönüş yaptık bu anne emekliliği ( mutterschafts rente) için ne yapmamız gerekiyor bilgi verebilirmisiniz

   • ADEM ACERBAŞ

    Konu : Almanya’da doğum yapanlara emeklilik

    (KAYIN VALİDEM) : Eşim Ziya UYSAL ( Dudu UYSAL) Almanya’da çalışırken ben de onunla beraber oturum alarak 1974 ve 1985 yılları arasında Almanya’da kaldım. 1977 ve 1980 doğumlu iki kızım Almanya’da doğdu, 1975 doğumlu oğlum ise oturumum Almanya’da olduğu zamanda Türkiye’ye gelerek doğum yaptım ve 8 ay sonra tekrar Almanya’ya döndüm. 1985 yılına kadar çocuklarım Almanya’da büyüdü. Eşim 1986 yılında kesin dönüş yaptı. Çocuklarımın doğumu ve büyümesinden dolayı Alman Emeklilik Sigortasından “emekli” veya “kısmi emekli aylığı” alma durumu olur.

   • BEDİA SAKLAV

    Merhaba Faruk bey,
    size nereden ulaşabiliriz acaba?

   • Turan bitinci

    Hocam benim annemde şunu durumda bir ile ilgili posedür başvurulacak vs bilgi alabilir mıyız tel numaram 0507 8377665

  • Faruk Baloğlu

   Yapacak birşey yok, almanyada olsaydı,ki
   Hakkı var dolmayan seneyi satın a lma şansı vardı.

 • Hilmi Kaya

  Eşim 50 yaşında 1998de Türkiye’geldi geriye dönmedi.1988,1990,1995 yıllarında doğum yaptı. Emeklilikden yararlanmak için ne yapmalıyım. Nereyle irtibata geçmeliyim. Teşekürler.

  • Faruk Baloğlu

   Benimle irtibata geçiniz

   • Ümit Sertoğlu

    Faruk kardeşim benim annemde iki yildan beri ugrasıyor ve bir türlü istedigimizi yapamadık ilgilenirsen 05323518036

   • Pelin Bayrak

    Faruk Bey merhaba,

    Çocuk başına 2 yıl kazanmak için o çocukların 2 yıl boyunca orda yaşamış olması şartı var doğru mu anlıyorum. Annemin 2 doğumu var. Bir tanesi 2 yılı doldurmadan kesin dönüş yapılmış.O yüzden 4 yıl hakkı olamıyor mu?

    • Faruk Baloglu

     Kardesler, 01.01.2019 tarihinden itibaren 2 cocuk ve üzeri cocuklarda kesin dönüs yapmis anneler faydalanir,cocuklar süre icinde Türkiyeye birakilmamis olacak.Islemler bir yil gibi sürüüyor.Burada isinizi takip eden ve istenilen evraklari temin etmesi gerekir.Hatta bu aralar cok ret geliyor,itiraz edebilmeli. Bende de itiazlar oldu,ben tekrar itiraz ettim ve ayliklari baglatttim. Sosyal danismanlik yapiyorum isim Türklerin hakkini aramak,kagit isleridir. 5 yildir cok kisiyi ayliga bagladim. Facbook ve watsaptan bana ulasin…. 009017662159342 cebim.

 • Resmiye cinar

  1970 yılında almanyaya gittim 1973 ve 1974 1982 yılında olmak üzere 3 çocuk doğurdum ve 1984 yilindageri dönüş yaptım bu annelik emekliliğin hak kazandimmi onu öğrenmek istiyoum yaşım 65 1953 dogumluyum

 • Nisangül KENÇÜ

  1977 Almanya Doğumluyum. 2000 yılında Türkiyede evlendim. 2001 yılında Alman Vatandaşına geçtim. (TEK VATANDAŞ:
  2002 Oğlum Dünyaya geldi. 2005 te Türkiye kesin dönüş yaptım. 2007 de Kızım Dünyaya geldi. Türkiyede hiç çalışmadım. Almanyada çalışmışlığım var. Haklarım nelerdir. Sigortam +emeklim için neler yapmam lazım burda. Istanbulda kimlere danışa bilirim diğer sorularımı. Şimdiden Teşekkürler

 • Faruk Baloğlu

  Benimle irtibata geçin.

 • 1994 yılında almanyaya gittim.evlenerek.2006 yılında ailece kesin dönüş yaptik.95 ve 2003 yılları arasında 5 cocugum oldu.hepsi de almayada doğdu.12 yitir da turkiyede yasamaktayim.yaşim 45.türkiye de de hiç çalışmadın.nasil bir yol izlemem gerekir.

 • Özlem ÖZBEK.

  65 yaş şartı tamam
  Almanyada 1 çocuk doğumum var
  Ve turkiyede emekliyim .
  Yine de bu hakka sahipmiyim

 • Muhammet

  Merhaba annem 1950 doğumlu 1984 de Almanyadan kesin dönüş yaptık üç kardeşiz ikisi türkiye doğumlu biri almanya doğumlu ama doğumlardan sonra yine almanya ya dönüp orada yaşadılar.Annemde aktif olarak 7 yıl almanyada işçi olarak sigortalı çalıştı bu çalışmışlığın beya doğumların Türkiye de bir karşılığı varmıdır teşekkür ederim

 • SADİYE CEREMEOGLU

  Ben evrakları hazırladım ve yolladım adrese ve bana oradan hala bir cevap gelmedi….nereye başvurmam lazım? İletişim nasıl kurulur. ve cevap nasıl alırım,çünkü verilen dosyaları hepsını doldurup göndermiştim 4-5 ay öncesi ve halen daha bısey alamadım…. TEL:0232 2777505 İzmir

  Deutsche Rentenversicherung
  Wittelsbacherring 11
  95444 Bayreuth

  • Derya

   sadiye Hanım yapacağınız tek şey sgk ya gidip yurtdısı servisinden almanyadan yaslılık aylığı dilekcesini doldurup teslim etmek. 92 den önce doğan her çocuk için 2.5 puan veriyor yani 2.5 yıl ve 2 cocukta 5 yıl alıyorsunuz. emekli olabilmek için 5 yıl süresi erişilmiş oluyor. 2 cocuktan ortalama 150-180 € maas baglanır

  • Faruk Baloglu

   Burada bir takipciniz yokmu…? Biraz uzun sürüyor,burada cok evrak toplaniyor.

 • Merhaba ben 32 sene almanyada kaldim 4 senedir

 • Merhaba ben 32 sene almanyada yasadim 4 senedir tr de yaşıyorum almanyada 4 cocugum doğdu turk vatandaşıyım ordan emekli olmak için oturmami tamamenmi iptal etmem gerekiyor? Süresiz oturmam var

 • Merhaba faruk bey ben 50 yaşındayım almanya doğumluyum ve dört çocuğun var dördüde almanya doğumlu ilk coguk 1990 doğumlu ben bu bahsettiniz den yararlanabiliyormuyum ve ben şuan elli yaşındayım ve kesin dönüş yapmak istiyorum bilgilendirirseniz tesk ederim soruları bekliyorum lutven

 • Neriman

  Merhaba ben 1973 doğumluyum 7 yaşında almanyaya ailemle geldim 9 sene okula gittim sonra türkiyede evlendim eşim almanya ya hiç gelmedi benim 3 çocuğumda almanyada doğdu ilk çocuğum 1991 de ikincisi 1993 de üçüncüsü de 1996 da
  1996 da kesin dönüş yaptım
  Benim de çocuk parası ve emeklilik hakkım var mi

 • Erhan

  Merhaba, benim annem 1972/1984 yıllarında Berlin de yaşadı. Ben 1974 doğumluyum. Annem şu an 68 yaşında. Rahmetli babam Türkiye’den emekli oldu. Annem dul aylığı alıyor şu an. Benim annemin de böyle bir hakkı olur mu? Olursa annem Almanya ile ilgili hiçbir evrağı sağlayamamış. Elimizde şu an sadece Babam ve benim eski pasaportlarımız mevcut.
  Saygılarımla.

 • emineayar

  faruk bey sizinle irdibada gecmek isdiyom sormak isdediklerim var

 • Mustafa Adman

  Merhaba, ben ve eşim Habibe Adman 1970 senesinde Almanya’ya geldik ve 1974 senesinde evlendik. 1977 de oğlumuz, 1980 de kızımız doğdular ve Almanya’da okudular. Almanya’da oturma hakkına sahip olmuştuk buna rağmen 1993 senesin de Türkiye’ye döndük, benim günlerim yeterliydi hemen SSK dan emekli oldum. Eşim kızımın doğumundan sonra çalışmamıştı günleri yetmediği için isteğe bağlı olarak günlerini tamamladık ve 2006 da emekli oldu. 2019 un Haziran ayında 65 yaşınını doldurdu sigortadan verilen formları doldurduk ve Almanya’ya gönderdik 8 ay oldu bir haber çıkmadı. Sigortaya gittik bekleyin biraz uzun sürer dediler. Birde size sorayım diyerek yazıyorum, bekleme süresi ne kadardır ve bir haber çıkmazsa ne yapmamız gerekecek? Bütün gerekli evrakları ve formu doldurduk ve iadeli teaahütlü gönderdik ellerine vardığına dair takip belgesi elimizde var. Ayrıca iki çocuğumuz olduğu için 48 ay hakkımız var 60 ayı tamamlamamız gerekecek SSK karşılayacak deniyor onu kim belirleyecek? Alacağımız olan aylık çocuk bakım parası çocuk başına ne kadar olacak? Eyaletlerin arasında rakamlar değişiyor mu? Burada ki komşularımızdan bazıları değişik rakamlar aldıklarını söylüyorlar doğru olan nedir yazar mısınız, bizler Baden Würhtemberg’ de oturduk. Bizleri bilgilendirirseniz çok mutlu olacağız, sizlere iyi çalışmalar diliyoruz. Selamlar

 • Özgür aksay

  Almanya da doğum yapmış ancak rahmetli olmuş bir annenin çocukları herhangi bir şeyden faydalanabiliyormu?

 • FATİME ARICI

  Merhaba 73 yaşındayım. 1985 yılında kesin dönüş yaptık. 1973 – 1978 ve 1980 Almanya doğumlu 3 çocuğum var. Türkiye ‘de bağkurdan emekli oldum. Beni ilgilendiriyor mu acaba?

 • erman yanar

  kolay gelsin
  annem adına v800 formunu gonderdim cevaben 10 yıl yetiştirme süresini kabul ettiklerine dahil bir cevap geldi. daha sonra SGK yurtdışı servisi tekrar v800 formu göndermemi söyledi 29 mayıs 2019 da ellerine ulaşmış ama hala bir cevap alamadık bu konuyla ilgili ne yapmamız gerekiyor.
  annemin yaşı 73, 1984 yılında kesin dönüş yapıldı ve burdan emekli.
  yanıtlarsanız sevinirim.

 • Faruk Baloglu

  Kardesler, 01.01.2019 tarihinden itibaren 2 cocuk ve üzeri cocuklarda kesin dönüs yapmis anneler faydalanir,cocuklar süre icinde Türkiyeye birakilmamis olacak.Islemler bir yil gibi sürüüyor.Burada isinizi takip eden ve istenilen evraklari temin etmesi gerekir.Hatta bu aralar cok ret geliyor,itiraz edebilmeli. Bende de itiazlar oldu,ben tekrar itiraz ettim ve ayliklari baglatttim. Sosyal danismanlik yapiyorum isim Türklerin hakkini aramak,kagit isleridir. 5 yildir cok kisiyi ayliga bagladim. Facbook ve watsaptan bana ulasin…. 009017662159342 cebim.

 • Faruk Baloglu

  Facebook, messenger den soru sorabilirsiniz…. Ulasabilirsiniz….!

  • Faruk Baloglu

   Yukarida cocuk basina baglanan eskidir,yenisi cocuk basi 85 avrodur. 2 cocuk dogum ve üzeri hakki vardir. Önceden 3 cocuk sarti vardi degisti.

Bir cevap yazın

Almanca’yı anadil seviyesinde konuşuyorsanız

Almanca Call Center İş Fırsatları Için

(Visited 12.194 times, 16 visits today)
(Visited 12.194 times, 16 visits today)

Almanca Call Center İş Fırsatları için